„Uczymy się miłości do przyrody
uczymy spostrzegać jej piękno,
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci,
by tego piękna nie niszczyły”
H. Zdzitowiecka

IMAG13571

Dnia 13 marca 2019 r. do naszego przedszkola przybyły: Pani Małgorzata Murańska - specjalista służby leśnej oraz Pani Regina Hulbój - stażysta z Nadleśnictwa Sucha.
Tematyka spotkania związana była z realizowaną w przedszkolu innowacją pedagogiczną pt: „Każdy przedszkolak to mały Polak”, zaś celem: zapoznanie z pracą leśnika, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat ptaków i zwierząt zamieszkujących polskie lasy.
Panie opowiedziały o swoim podstawowym obowiązku, jakim jest troska o las. Mówiły o zwierzętach i ptakach zamieszkujących to miejsce, o ich zwyczajach i potrzebach. Dzieci dowiedziały się też, że człowiek jest w lesie gościem i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim zamieszkujących. Przedszkolaki przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie – zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami. Dowiedziały się również, w jaki sposób pomagać ptakom i zwierzętom przetrwać zimę.
Goście zainteresowali dzieci swoimi opowieściami, wykorzystując krótki film animowany, ilustracje, zdjęcia, eksponaty i naturalne okazy kuny oraz poroża jelenia.
Podczas działań praktycznych każda grupa układała maxi puzzle z sylwetami sowy i wilka.
Dużą radość sprawiło przedszkolakom odciskanie tropów zwierząt w piasku oraz rozpoznawanie i naśladowanie odgłosów ptaków i zwierząt.
Na koniec spotkania każdy otrzymał naklejkę z sylwetą łosia.
Dzięki tym zajęciom dzieci poszerzyły wiadomości o polskim lesie i jego mieszkańcach. Lepiej poznały zasady ochrony przyrody i opieki nad zwierzętami i ptakami.

Serdecznie dziękujemy
wszystkim pracownikom Nadleśnictwa Sucha,
a w szczególności Pani Małgorzacie Murańskiej i Pani Reginie Hulbój.

Anna Stasik
autor innowacji