tel./fax.: (033) 877-16-16
A A A

19-go grudnia grupa uczniów z naszej szkoły z klas 4b i 5a udała się na wycieczkę w krakowskiego Muzeum Inżynierii Miejskiej. W ramach projektu "Doświadczamy nauki" mieliśmy okazję "zobaczyć i dotknąć" świata techniki. Po rozdzieleniu się na grupy zwiedzaliśmy najpierw dawną zajezdnie tramwajową, poznając historię taboru tramwajowego, nie tylko Krakowa, ale całej Polski.
Następnie przewodnik zaprosił nas na wystawę „To takie proste”, której celem jest nauka poprzez zabawę. Odkrywaliśmy 26 interaktywnych edukacyjnych stanowisk w czterech strefach nauki i zabawy. Strefa Główka pracuje umożliwia podróż w świat matematycznych zagadek i łamigłówek. Mechaniczny plac zabaw - stanowiska w tej strefie obrazują prawa fizyczne i ich definicje. Pomyśl, zrozum, zrób - tematem tej strefy jest tworzenie i budowanie. Oraz strefa Techno świat, gdzie można się zapoznać z supernowoczesnymi technologiami. Eksponaty tu prezentowane nie tylko umożliwią poznanie nowoczesnych technologii, ale pozwolą również na zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości oraz zaangażowanie w inne ciekawe aktywności, inaczej mówiąc - uwolnij swoją kreatywność! I to właśnie zrobiliśmy - zabawa była doskonała.
Kolejnym etapem naszej wyjątkowej lekcji była wizyta w "magicznej kuchni". Uczniowie zostali podzieleni na sześcioosobowe zespoły i animator zaprosił nas do wspólnych eksperymentów. W trakcie zajęć uczestnicy przeprowadzili doświadczenia z różnymi produktami kuchennymi. "Coś" należało przesypać, połączyć, zamieszać i już... "coś" urosło, zmieniło kolor i wybuchło!
W czasie tej metody projektowej uczniowie dowiedzieli się, jak umieścić jajko w butelce z wąską szyjką. Sprawdzili, jaki kolor ma sok z czerwonej kapusty i co lubią drożdże. Korzystając z domowych zapasów, zrobili niegroźny wulkan.
I znów wszyscy uczyli się i bawili doskonale - szkoda, że szkoła nie jest taka na co dzień...