imag1128

W związku z podjęciem przez naszą szkołę działań związanych z doradztwem zawodowym na wszystkich szczeblach edukacji, także w przedszkolu realizowano zajęcia umożliwiające poznanie pracy ludzi w różnych zawodach.
Dzieci, już w przedszkolu interesują się pracą zawodową swoich rodziców i dziadków, próbują opowiadać o ich pracy. Dzielą się takimi informacjami z rówieśnikami podczas zabaw dowolnych. Dlatego naszym założeniem jest poszerzenie wiedzy dzieci na temat różnych zawodów. Realizując tematykę „Moja droga do przedszkola”, nauczycielki starały się przy okazji zapoznać podopiecznych z pracą policjanta, strażaka i ratownika medycznego. Dzieci przebrane w stroje wyżej wymienionych przedstawicieli zawodów prezentowały się we wszystkich grupach przedszkolnych. Na podstawie własnych i zdobytych doświadczeń opowiadały, na czym polega dana praca. Przy tej okazji poszerzały słownictwo o nowe pojęcia charakterystyczne dla danego zawodu.
Zainteresowanie tematem było ogromne, dzieci chętnie wypowiadały się w oparciu o swoje obserwacje i spostrzeżenia. Uczyły się szacunku dla każdej pracy ludzkiej. Do utrwalania zdobytej wiedzy nauczycielki wykorzystywały różnorodne zabawy dydaktyczne i tematyczne wzbogacane literaturą dziecięcą. Prace plastyczne pozwoliły odzwierciedlić zdobytą przez dzieci wiedzę.

Jolanta Koper