Pod takim hasłem w Zespole Szkół im św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim odbyła się we wtorek 02.10.2018 r. debata, w której uczestniczyli przedstawiciele Policji, Domu Kultury w Makowie, „Uniwersytetu Trzeciego Wieku”, uczniowie Zespołu Szkół im. Św. Jana Kantego oraz uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i trzecich gimnazjum naszej szkoły – Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim. Spotkanie rozpoczął przedstawiciel Policji, który w oparciu o prezentację multimedialną przedstawił stan bezpieczeństwa w naszej gminie. Z policyjnych statystyk wynika, że na terenie gminy Maków Podhalański jest bezpiecznie, co nie oznacza jednak, że nie dochodzi tu do zdarzeń i zjawisk, o których lokalna społeczność chciałaby porozmawiać z policją. Stąd też pomysł zorganizowania tego typu debaty. Przedstawiciele Policji scharakteryzowali zagrożenia wpływające na bezpieczeństwo mieszkańców oraz działania policji podjęte w celu ich eliminacji. Przedstawiono także Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikację „Moja Komenda” oraz program prewencyjny „Dzielnicowy Bliżej Nas”.
Przeprowadzono również dyskusję dotyczącą bieżących problemów lokalnej społeczności. Organizatorzy debaty odpowiadali na pytania oraz odnosili się do uwag zgłaszanych przez jej uczestników, między innymi naszych uczniów. Wszystkie uwagi i propozycje zostaną wykorzystane przez policjantów w czasie codziennych służb, a wnioski – przeanalizowane.
Podsumowaniem debaty było przeprowadzenie anonimowej ankiety, o wypełnienie której poproszono uczestników spotkania. Wyniki ankiety pozwolą na lepsze organizowanie podobnych przedsięwzięć w przyszłości, a jednocześnie wskażą kierunki i problemy, które należy wziąć pod uwagę, wybierając temat następnej debaty.

Katarzyna Melzer

Grudzień 2018