tel./fax.: (033) 877-16-16
A A A

 

100 1073W sobotę, 15 września 2018 r., w Makowie Podh. z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Makowskiej i przy życzliwym wsparciu Policji Powiatowej dowodzonej przez mł.insp. Dariusza Drobnego – komendanta powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej, kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Burmistrza Makowa Podhalańskiego pana Pawła Sali i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Makowie pana Artura Piórkowskiego miało miejsce uroczyste posadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej, urodzonego w Makowie w 1897 r., Ludwika Chudzika zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w Twerze w 1940 r. Jako 18-latek wstąpił do wojska. Brał udział w walkach o niepodległość Polski 1914 – 1920, m. in. w 8 Pułku Strzelców Polskich im. Fr. Nullo armii gen. J Hallera "Błękitna Armia" i w 50 Pułku Strzelców Kresowych – 3 Kompania Kartaczowa. Uczestniczył w wojnie bolszewickiej 1920 r. W Policji Państwowej od 1922 r. We wrześniu 1939 r. pełnił służbę w Komendzie Powiatowej Policji Państwowej w Brodnicy jako zastępca komendanta policji. W 2007 r. z okazji uroczystości "Katyń – Pamiętamy" postanowieniem Prezydenta RP mianowany pośmiertnie na stopień aspiranta Państwowej Policji.


Wydarzenie w Makowie miało charakter religijno-patriotyczny i wpisało się w realizację „Programu KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”, który jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. Koordynatorem Programu jest Stowarzyszenie „PARAFIADA”. Celem Programu KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA jest uczczenie pamięci Bohaterów, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej i Opiekunki Rodzin. W asyscie kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej i Orkiestry Dętej ze Stryszowa pocztu sztandarowego kombatantów z p. J. Miehle i p. Stanaszkiem, pocztem Związku Podhalan Oddział Babiogórski, pocztem Oddziału Babiogórskiego PTTK im. W. Goetla w Suchej Besk. z p J. Malagą i p. J. Mydlarzem oraz licznymi pocztami sztandarowymi ze szkół naszej gminy oraz LO im. M. Skłodowskiej-Curie i ZS im. Witosa ze Suchej odbył się przemarsz na dziedziniec Szkoły Podstawowej, gdzie dokonano symbolicznego posadzenia Dębu Pamięci przy udziale, m. in. córki Ludwika Chudzika, p. Haliny Zakrzewskiej oraz Komendanta Powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej Dariusza Drobnego, Burmistrza Makowa Pawła Sali,ks. proboszcza Tadeusza Różałowskiego, Starosty Suskiego Józefa. Bałosa i harcerzy Joasi Stasik i Macieja Potempy. Tablicę pamiątkową ufundowaną przez p.Jana Woźnego z Białki odsłoniła córka Bohatera p. Halina Zakrzewska. Wartę przy tablicy pełnili harcerze z naszej szkoły.
Przeczytano nadesłane na tą okoliczność listy od od ministra spraw wewnętrznych i administracji - Pana Joachima Brudzińskiego, senatora Rzeczypospolitej Polskiej – Pana Andrzeja Pająka oraz posła Józefa Brynkusa, po czym głos zabrał burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala, starosta powiatu suskiego Józef Bałos oraz córka Bohatera Halina Zakrzewska.
Odczytany został APEL PAMIĘCI przez podinsp. Janusza Dyducha dowódcę uroczystości, zakończony oddaniem salwy honorowej przez kompanię honorową Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Na zakończenie uroczystości zgromadzeni mogli obejrzeć w szkole wystawę "Bohaterom Katynia 1940 – 2018" zawierającą zarówno dokumenty IPN, jak i pamiątki udostępnione przez krewnych Ludwika Chudzika oraz skorzystać z poczęstunku.
Po południu na Estradzie Makowianki odbył się koncert pieśni i piosenek patriotycznych pt. ”Nie zginęła, póki my...”. Wystąpił znany poeta i bard krakowski Paweł Orkisz z zespołem.
Makowskie uroczystości wpisują się w cykl wydarzeń z towarzyszących 100 – leciu Odzyskania Niepodległości.