P3220038

Minął rok od rozpoczęcia realizacji w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim innowacyjnego projektu czytelniczego „Read On”. Poprzez zachęcanie dzieci do czytania oraz kształtowanie nawyku czytania dla przyjemności rozwijał on kompetencje językowe i czytelnicze uczniów. Główną techniką czytania w tym projekcie było czytanie ekstensywne, w którym uczeń konfrontowany jest z dużą ilością stosunkowo łatwego tekstu. Jest to jedna z najbardziej pomijanych i niedocenianych metod nauki języka obcego.
Realizacja projektu przyniosła jego uczestnikom wiele ciekawych doznań – dzieci czytały książki, dzieląc się później spostrzeżeniami między sobą, do ciekawych książek tworzyły plakaty, komiksy, które prezentowane były na gazetce szkolnej. Najbardziej ekscytującym zadaniem dla dzieci okazało się przygotowanie oraz realizacja inscenizacji ulubionej książki, która została uwieńczona w postaci zdjęć oraz filmu video. Podczas nagrywania uczniowie wspaniale się bawili, a efekt końcowy tak się im spodobał, że postanowiły zinscenizować kolejną wybraną książkę.

Katarzyna Melzer