tel./fax.: (033) 877-16-16

100 0802

Dzień 14 czerwca 2018r. na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków z Gminnego Przedszkola Samorządowego w Makowie Podhalańskim. W dniu rozpoczęcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej wszystkie dzieci przyszły ubrane do przedszkola w barwach biało-czerwonych. Uroczysty korowód przeszedł szkolnymi korytarzami na halę sportową, gdzie nastąpiła prezentacja flag krajów, z którymi Polska zagra w grupie, czyli Senegalu, Kolumbii, Japonii. Nie zbrakło też flagi gospodarza – Rosji. Następnie odśpiewano hymn Polski i wciągnięto na maszt flagę naszego kraju.
Po uroczystym rozpoczęciu rozegrano dwa mecze: Senegal – Japonia i Kolumbia – Polska. W rolę piłkarzy wcielili się najmłodsi przedszkolacy, którzy z wielkim zacięciem wbiegli na boiska i rozpoczęli wspaniałą grę. Nie zabrakło też wiernych kibiców, którzy dopingowali swoje drużyny okrzykami, pomponami, flagami, głośnymi dźwiękami wuwuzeli.
Po wyczerpujących rozgrywkach mali piłkarze i kibice powrócili do sal przedszkolnych z okrzykami na ustach „Niezwyciężone są barwy biało-czerwone”. Obiecali, że będą wiernie wspierać naszą drużynę podczas całego mundialu.
Do boju POLSKO! Jesteśmy z Wami!

przygotowała i opisała:
Anna Stasik

28

W dniach 25 maja – 3 czerwca br. 38 uczniów naszej szkoły zwiedzało Bałkany. Naszym głównym celem pobytu była miejscowość Sutomore w Czarnogórze, ale zwiedziliśmy dodatkowo Serbię, Albanię, Bośnię i Hercegowinę oraz Węgry. Zobaczyliśmy kraje o innej kulturze, historii i religii, w których dominują religie prawosławna i muzułmańska, zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, zarówno geograficznie (kanion rzeki Tary i Moraczy, Park Narodowy Durmitor, Park Narodowy Sutjeska, Góry Dynarskie), historycznie (miejsce wielkiej bitwy partyzanckiej nad Sutjeską, miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, miejsca walk podczas wojny domowej w byłej Jugosławii) jak i bardzo dużo zabytków. Zwiedziliśmy w środku meczet, widzieliśmy wielu muzułmanów, co w naszym kraju należy do rzadkości. Widzieliśmy piękne cerkwie, ozdobione zewnątrz i wewnątrz prawdziwym złotem. Mieliśmy to szczęście, że oprowadzali nas w 4 państwach 4 lokalni mówiący po polsku przewodnicy, z których każdy w jakiś sposób był związany z naszym krajem. Zobaczyliśmy inny świat w Europie, młodzież zobaczyła jak długo podróżuje się po Europie pełnej granic, gdzie trzeba oddawać dokumenty do kontroli lub wysiadać z autokaru i przechodzić samemu kontrole, co dla ich pokolenia żyjącego od zawsze w strefie Schengen może być czymś dziwnym. Kąpaliśmy się w Morzu Adriatyckim w Czarnogórze i Albanii. I co oczywiste w krajach gdzie dużo jest muzułman, szukaliśmy prawdziwych kebabów z baraniną, po znalezieniu których, wybieraliśmy jednak te z... kurczakiem. Kolejne kraje, kolejne doświadczenia, kolejne emocje - zwłaszcza z Sarajewa - miasta symbolu - miasta zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, miasta zimowej olimpiady z 1984 r. i wreszcie oblężonego miasta z czasów niedawnej wojny domowej. Na licznych budynkach i blokach wciąż widać ślady po kulach i pociskach artyleryjskich. Miasta, które pomimo wojny tętniło życiem i miało w sobie niesamowitą atmosferę, gdy zwiedzaliśmy je późnym wieczorem. Miasta w którym jak mówiła nasza przewodnik, bardzo cenią Polaków, bo w trakcie trwającego ok. 3 lat oblężenia pomagali im nasz papież Jan Paweł II i Janina Ochojska. Do zobaczenia w następnym roku szkolnym w innej części Europy!

Rafał Pacek

 

img 20180611 114548
W dniu 11.06.2018r. zerówki A,B,C wybrały się na wycieczkę do Rabki. W teatrze „ Rabcio” oglądnęły spektakl pt.” Karius i Baktus”. Dzieci z zapartym tchem oglądały dwóch tajemniczych osobników harcujących w buzi pewnego chłopca. Przekonały się o ujemnych skutkach pochłaniania słodyczy kilogramami i zapominaniu o codziennym myciu zębów. Myślę, że dzieci odtąd będą pamiętać o higienie jamy ustnej i ograniczeniu spożywania słodyczy.
Po spektaklu czekała dzieci miła niespodzianka. Wszystkie dzieci i dorośli ( ok. 77 osób) zaproszeni zostali do lodziarni państwa Urbańskich. Każdy dostał loda wg. wyboru smakowego. Bardzo dziękujemy za zimny poczęstunek! Wyjazd był bardzo udany, dostarczył wielu wrażeń i niezapomnianych chwil.


Jolanta Koper

 

img 20180529 093701
Tradycyjnie w maju a także początkiem czerwca oddziały przedszkolne i zerowe pod opieka wychowawców zorganizowały „ Święto Rodziców”. W radosnej atmosferze rodzice wysłuchali pięknej recytacji wierszy oraz wesołych piosenek. Nie obeszło się również bez tańców. Dzieci zatańczyły: Poloneza , Krakowiaka, Szota, taniec z kapeluszami i chustkami a także zaprosiły rodziców do wspólnego walczyka. Była nawet wspólna zabawa dzieci z rodzicami i chustą animacyjną. Było wiele śmiechu i radości. Na zakończenie tego wspólnego święta zostały wręczone rodzicom samodzielnie wykonane upominki przez dzieci. W trakcie uroczystości nasza szkolna kuchnia „ Smakołyk” przygotowała Rodzicom i dzieciom słodki poczęstunek. Święto Matki i Ojca było wielkim przeżyciem zarówno dla rodziców jak i dzieci, bo to przecież rodzice są najbliższymi osobami dziecka, źródłem doświadczeń i nauki.


Jolanta Koper

 

img 20180524 112906

24 maja 2018 r. w Domu Kultury została otwarta wystawa plastyczna – „ Moja Mama jest wspaniała ”, na której każdego roku znajdują się prace plastyczne naszych uczniów – tych najmłodszych z przedszkola, klas I-III, a także artystów z klas IV-VII. Młodzi twórcy portretowali swoje mamy w różnych technikach plastycznych , potrafili uchwycić to, co podziwiają w swoich mamach, za co je kochają. W konkursie wzięło udział 305 uczniów ze szkół z całej Gminy Maków Podhalański. Z naszego Zespołu Szkół nagrodzono aż 20 uczniów. A oto lista lauretów:

GRUPA: PRZEDSZKOLAKI
KATEGORIA: MALARSTWO I RYSUNEK
I m. Nadia Polak
III m. Martyna Koziana
III m. Natalia Długosz

GRUPA: KLASY I - III
KATEGRIA: MALARSTWO I RYSUNEK
I m. Amelia Kubasiak
II m. Kamil Wilczek
III m . Adam Wolczko
III m. Iga Sperling
Wyróżnienie : Milena Knużyńska

GRUPA: KLASY IV - VI
KATEGORIA: MALARSTWO I RYSUNEK
I m. Joanna Jurek
II m. Maria Cieślewicz
III m. Kornelia Żołdak
Wyróżnienie : Maja Bryndza i Natalia Dudek

GRUPA: KLASY VII
KATEGORIA: MALARSTWO I RYSUNEK
Wyróżnienie : Adrianna Mazur

KATEGORIA: FORMY PRZESTRZENNE
I m. Michał Urbański
I m. Edyta Kubasiak
II m. Laura Gierat
III m. Filip Pacyga
Wyróżnienie : Samuel Guzik

KATEGORIA: MALARSTWO NA SZKLE
Wyróżnienie : Laura Gierat

Serdecznie gratulujemy wszystkim artystom!

Ewa Bukowiec

 

20180606 082403 1

Kolejny raz w naszej szkole odbyła się zbiórka darów dla podopiecznych Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Tak potrzebne środki higieniczne przynosili rodzice uczniów oraz pracownicy naszej szkoły, a także wielu innych mieszkańców Makowa. Uczniowie wykonali kolorowe kartki z pozdrowieniami. Ks. Józef Habina spotkał się z dziećmi z klas I – III w auli szkolnej, gdzie dziękował wszystkim za wrażliwe i hojne dla potrzebujących serca. Opowiadając o pracy kapelana wśród chorych dzieci, przytaczał niezwykłe historie małych pacjentów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali, a potem zadawali księdzu pytania.
To spotkanie zapewne na długo pozostanie w pamięci słuchających, bo przecież więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu.