logo z cieniem 2

 

Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, nie przez to, kim jest,
lecz przez to, czym się dzieli z innymi.
Św. Jan Paweł II

Szanowni państwo,
kolejny raz nasza szkoła organizuje pomoc rzeczową dla podopiecznych Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Pragniemy otworzyć serca i odpowiedzieć na potrzeby chorych, wśród których posługuje były makowski wikariusz ks. Józef Habina. Bardzo potrzebne są zwłaszcza pampersy SENI rozmiar 1 i 2, chusteczki nawilżane i kremy przeciw odleżynom (np. sudocrem) oraz inne środki pielęgnacyjne. Wszystkie te dary można składać u wychowawców klas lub na portierni w naszej szkole do 4 czerwca 2018 r.

Serdecznie dziękujemy za wszelkie dobro.

20180430 120525

Zdrowie dziecka jest podstawowym warunkiem pomyślnego procesu wychowawczego. Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka. Racjonalne odżywianie ma bardzo duży wpływ na jego aktywność psychiczną, samopoczucie, na stosunek do nauki i zabawy. Nasze przedszkole cały czas podejmuje działania, które mają na celu promowanie zdrowia wśród przedszkolaków, dlatego też w roku szkolnym 2017/2018 w ramach V edycji projektu "Czysta Małopolska", dotyczącego upowszechnienia wiedzy o zdrowym i racjonalnym odżywianiu wśród dzieci przedszkolnych,nauczycielki przedszkola i oddziałów zerowych przeprowadziły szereg zajęć i zabaw zachęcających dzieci i rodziców do zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia.
Podsumowaniem projektu było przygotowanie KRONIKI ZDROWEGO ODŻYWIANIA W PRZEDSZKOLU, ukazującej działania naszej placówki w zakresie promocji zdrowego żywienia. Kronika zawiera zdjęcia, ilustracje oraz prace dzieci związane z tematem przewodnim naszych działań.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszej kroniki w bibliotece szkolnej.

Magdalena Mazur

IMG 20180417 085222

17 kwietnia 2018r. aula naszej szkoły tętniła tańcem i śpiewem. W tym dniu odbywały się eliminacje gminne Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych
i Tanecznych „Talenty Małopolski 2018”. Na scenie prezentowały się zespoły, duety i soliści w trzech kategoriach wiekowych i w dwóch formach – muzycznej i tanecznej, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Reprezentanci naszej szkoły to: zespół „Rytm” – uczniowie klasy IIa, zespół „Happy cheerleaders” oraz solistki Stefania Wieczorek i Alessandra Łyga. Występy naszych reprezentantów były bardzo udane – zespół „Happy cheerleaders” i solistki zdobyły II miejsca w swoich kategoriach, a zespół „Rytm” otrzymał nominację do etapu powiatowego w Zawoi, gdzie reprezentował naszą szkołę i gminę.

Dzieciakom dziękujemy za wspaniałe występy, liczymy na dalsze sukcesy i rozwijanie talentów!


Bożena Grabiec
Maria Matyja

20180427 095428

Dnia 27 kwietnia 2018r. gościliśmy w naszym przedszkolu panią Justynę, mamę Natalii, która uczęszcza do naszego przedszkola. Pani Justyna jest z zawodu inżynierem środowiska i swoją wiedzą z zakresu ochrony naszej planety podzieliła się z przedszkolakami. Szczegółowo omówiła z dziećmi w jaki sposób należy segregować śmieci, podkreśliła konieczność ochrony środowiska poprzez takie działania jak: oszczędzanie wody, energii, oraz właściwe zachowanie na łonie natury. Nasze przedszkolaki ochoczo wymieniały swoje pomysły jak należy dbać o czystość w lesie, w parku i każdym innym miejscu, a także zapewniły, że tak właśnie postępują. Dziękujemy pani Justynie za ciekawe zajęcia oraz aktywny udział w ochronie naszej planety, a co najważniejsze za uświadomienie dzieciom, ze one również są odpowiedzialne za stan naszego środowiska.

Magdalena Mazur

20180419 095313

W kwietniu przedszkolaki na terenie ogrodu przedszkolnego w przygotowanych kwaterach warzywnych zasiały nasiona popularnych warzyw: marchewki, pietruszki, koperku, sałaty, rzodkiewki, buraczków. Dzieci przygotowały grządki, wysiały nasiona i lekko przysypały ziemią, delikatnie udeptując, na końcu podlały zasiewy. Przy okazji sprawdziły w praktyce swoją wiedzę o roślinach, czynnikach jakie są niezbędne dla zapewnienia im prawidłowego wzrostu.
Dzieci z uśmiechem na twarzy podziwiały swoje dzieło, obiecując, że będą dbały, aby roślinki prawidłowo się rozwijały.

Magdalena Mazur

100 0578

W ramach działań promocji zdrowego odżywiania, dzieci z grupy 5 latków przygotowały inscenizację pt."Owocowy Galimatias",
której celem było ukazanie walorów zdrowotnych warzyw i owoców i zachęcanie do ich spożywania.
Gra aktorska i "owocowo - warzywna" sceneria, przekonywały przedszkolaków do jedzenia warzyw i owoców.
Przedstawienie odbyło się przed grupą przedszkolaków w obecności rodziców i nauczycieli.
Wspólnie z rodzicami przygotowaliśmy barwne kostiumy i liczne rekwizyty oraz hasła o zdrowym odżywianiu.
Dzieci z wszystkich grup przedszkolnych mogły zaśpiewać z małymi aktorami piosenki: "Witaminki", "Na marchewki urodziny", "Małe czerwone jabłuszko". Publiczność słuchała bardzo uważnie, bo przecież każdy z nas chce być zdrowy :)

Magdalena Mazur

 31144225 10214486900781920 1025815482239811584 n

Z okazji Światowego Dnia Autyzmu w naszej szkole gościliśmy przedstawicielki Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego p. Dorotę Lurkę, p. Gabrielę Bałazy oraz p. Oliwię Jarnot. Uczniowie uczestniczyli w prelekcji, której głównym zadaniem było podniesienie świadomości społecznej na temat autyzmu. Dowiedzieli się, iż
zaburzenia autystyczne u poszczególnych osób mają bardzo zróżnicowany charakter. Nie da się jednolicie przedstawić symptomów i głębokości zaburzeń. U niektórych osób mają one wpływ na wszystkie obszary funkcjonowania, powodując zaburzenia relacji społecznych i kontaktu, trudności z podporządkowaniem się regułom społecznym ze względu na brak ich zrozumienia.
W trakcie prezentacji uczniowie mieli możliwość udziału w różnych działaniach praktycznych, które udowodniły, że „autyzm wprowadza zmysły w błąd”. Wszystkie podjęte działania uświadomiły naszym uczniom, że gdy poznasz motywy działania innego człowieka, zaczynasz go rozumieć. To jest ważne, bo wzrost świadomości często powoduje wzrost tolerancji. Nietolerancja karmi się myśleniem stereotypowym, zatem powinniśmy walczyć ze stereotypami dotyczącymi tego zaburzenia. Budujmy świadomość i tolerancję w nas samych!

20180406 111216

Dzień 6.04.2018r. w przedszkolu był dniem wyjątkowym - pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo, poznały zalety i walory marchewki - bohaterki dnia.Dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy: jak bardzo jest zdrowa, że zawiera wiele cennych witamin i składników odżywczych, że korzystnie wpływa na skórę, włosy oraz wzrok. Dowiedziały się również, że można z niej zrobić dżem, sok a także upiec marchewkowe ciasto. Ten "bardzo zdrowy, pomarańczowy dzień" wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi oczywiście o marchewce, chrupaniem surowych marchewek, a także próbowaniem marchewkowego soku. Na koniec odbyła się super marchewkowa sesja zdjęciowa z marchewkami w roli głównej. Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili! Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.

Magdalena Mazur

20180323 101910

Zajęcia otwarte dla rodziców to jedna z form współpracy przedszkola z rodzicami, w czasie której mają oni okazję zapoznać się ze sposobami pracy dydaktyczno - wychowawczej, możliwość obserwacji swoich pociech podczas zajęć, ich aktywności, koncentracji uwagi, posiadanych wiadomości i umiejętności jak również umiejętności współpracy w zespole. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej przed swoją mamą, która w tym dniu odwiedziła przedszkole. Również rodzice chętnie i czynnie uczestniczyli w proponowanych formach działalności, dając wyraz swojemu zainteresowaniu i zaangażowaniu w zajęcia. Na zakończenie wszyscy wspólnie wykonali pracę plastyczną, która ozdobiła korytarz przedszkolny, oraz każdy uczestnik otrzymał odznakę "Zdrowego przedszkolaka", ponieważ zdrowie i zdrowe odżywianie było tematem przewodnim zajęć. Warto podkreślić, że podczas zajęć panowała miła i przyjazna atmosfera, która zintegrowała grupę. Starajmy się zatem dbać wzajemnie o jak najlepszą współpracę wszystkich ważnych osób w życiu naszych dzieci, właśnie dla ich dobra. Razem - niech to hasło wskazuje nam dorosłym miejsce i funkcję, jaką pełnią osoby znaczące wobec dziecka.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie i wspaniałą zabawę.

Magdalena Mazur

20180314 082339

W naszym przedszkolu gościliśmy bardzo ważnego gościa, panią doktor M. Łysiak, mamę Dorotki, która uczęszcza do naszego przedszkola do grupy 5 latków.
Celem spotkania było propagowanie zachowań prozdrowotnych czyli: zdrowego odżywiania, korzystania z ruchu na świeżym powietrzu, uprawiania sportu oraz dbałości o czystość i higienę osobistą. Pani doktor w sposób bardzo ciekawy i interesujący, na podstawie piramidy zdrowia wykonanej przez przedszkolaki, przypomniała o konieczności spożywania zdrowych produktów oraz wszelkich witamin niezbędnych dla rozwoju organizmu. Dzieci zgadywały jakie witaminy ukryły się w niektórych owocach i warzywach, a także czego należy unikać, aby być zdrowym. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a mali uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania się.
Dziękujemy serdecznie za spotkanie, cenne rady pani doktor zapewne zostaną na długo w pamięci przedszkolaków.

Magdalena Mazur

Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30