logo z cieniem 2

img 20171115 122113

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas I-V uczestniczą w tzw. ,,Programie dla szkół”.
W ramach programu dzieci otrzymują bezpłatnie owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Uczestniczą również w działaniach edukacyjnych mających na celu poprawę wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych, pochodzenia żywności oraz przeciwdziałania jej marnotrawieniu.
W pierwszym okresie na zajęciach edukacyjnych uczniowie dowiedzieli się między innymi, czym jest piramida żywieniowa, jak opracować całodzienny jadłospis zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, o czym należy pamiętać przed przygotowaniem posiłków i jedzeniem. Samodzielnie przygotowali wspólne, zdrowe śniadanie.
Uczniowie rozpoznawali owoce i warzywa za pomocą różnych zmysłów. W czasie zabaw edukacyjnych poznawali wartości odżywcze owoców, warzyw oraz produktów mlecznych.
Przygotowali owocowe sałatki, surówki, kanapki warzywne, plakaty oraz ,,wesołe warzywne ludziki”.
Uczniowie klas IV i V uczestniczyli w konkursie, podczas którego układali wierszyki na temat owoców, warzyw i produktów mlecznych w języku angielskim.
Dzieci bardzo chętnie spożywały otrzymane w szkole owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Aktywnie uczestniczyły w organizowanych zajęciach promujących zdrowe odżywianie.

Kudzia Marta

tytueowe

Pod takim tytułem 8 lutego 2018 roku odbył się konkurs matematyczno-przyrodniczy z elementami geodezji organizowany przez Zespół Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim. Celem konkursu było rozwijanie pasji i zainteresowań matematycznych młodzieży oraz wskazanie, w jaki sposób można je wykorzystać w kształceniu zawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem zawodu geodety. Uczniowie: Angelika Gancarz, Jakub Możdżeń i Konrad Sularz, reprezentujący trzecie klasy gimnazjalne z Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim, uzyskali III miejsce w klasyfikacji drużynowej, wśród uczestniczących w konkursie szkół powiatu suskiego. Turniej składał się trzech etapów, dzielących go na części: geodezyjną, matematyczną, przyrodniczą. Dwa pierwsze etapy obejmowały zadania praktyczne i teoretyczne, zawierające głównie planimetrię i elementy geodezji w matematyce. Natomiast trzecia część miała charakter ogólnoprzyrodniczy i formę zabawy, gwarantującej interesującą rozrywkę umysłową. Organizatorzy zadbali o bardzo dobrą atmosferę, zdrową rywalizację, a także ugościli słodkim poczęstunkiem z racji Tłustego Czwartku. Każdy z uczestników otrzymał nagrody rzeczowe, a drużyna i opiekunowie dyplomy. Przyjęta forma popularyzowania wiedzy matematycznej i przyrodniczej okazała się bardzo trafna. Dlatego mamy nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany w kolejnych latach.


Agnieszka Barzycka

img 2149

Przed feriami zimowymi, 7 lutego 2018 r., uczniowie klas pierwszych spotkali się z policjantem panem Adrianem Burdzy, który w ciekawy sposób przypomniał dzieciom o zasadach bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu, a także w domu i w szkole.
Uczniowie zadawali liczne pytania dotyczące bezpieczeństwa i pracy policjanta. Dzieci czekają na kolejne spotkanie przed wakacjami.

100 0168

W dniu 6 lutego 2018 roku w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim odbył się VIII Gminny Konkurs Polonistyczny o Złote Pióro Burmistrza. Udział w konkursie wzięli uczniowie z: SP w Białce, SP w Grzechyni, SP w Juszczynie, SPSK w Makowie P. oraz ZS w Makowie P.

Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa, dlatego mogli w nim wziąć udział uczniowie, którzy przeczytali książki konkursowe (w kategorii klas IV - VI - 3 powieści, w kategorii kl. VII i klas II, III gimnazjum - 4 lektury).
Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością treści książek, potrafili dopasować motywy, odgadnąć autorów cytatów. Niektóre konkurencje wymagały korzystania z różnych zmysłów (np. dotyku, węchu, smaku). Po konkursie koło teatralne z gimnazjum zaprezentowało przedstawienie pt. „Kapciuszek”. Następnie p. Ewa Madej - Dyrektor Gminnego Zarządu Placówek Oświatowych oraz p. Artur Piórkowski - Dyrektor Zespołu Szkół wręczyli zwycięzcom nagrody, a pozostałym uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzcy konkursu:
• w kategorii klas IV - VI:
I miejsce: Paweł Capek z SP w Białce
II miejsce: Katarzyna Bałos z SP w Żarnówce
III miejsce: Patryk Biernacki z SP w Białce
wyróżnienie: Patrycja Marek z SPSK w Makowie Podhalańskim.

• w kategorii klas VII i kl. II, III gimnazjum:
I miejsce: Natalia Rusin z ZS w Makowie Podhalańskim
II miejsce: Marcelina Kubańska z ZS w Makowie Podhalańskim
III miejsce: Natalia Pieron z SP w Żarnówce
wyróżnienie: Eliza Stopa z SP w Żarnówce


Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy.

100 0140

W dniu 4 lutego 2018 roku w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim odbyły się Ostatki szkolne. Impreza rozpoczęła sie w auli o godz. 14 przedstawieniem pt. "Bajkowy las" w wykonaniu nauczycieli i uczniów z koła teatralnego z gimnazjum.
Dalsza część miała miejsce w hali sportowej, gdzie najmłodsi (3-, 4-, 5-latki) i dzieci z klas "0" zaprezentowały inscenizacje piosenek o tematyce baśniowej i bajkowej. Następnie odbyły się występy dzieci z klas I, II i III (wiersze i piosenki m.in. J. Tuwima, J. Brzechwy). Swoje umiejętności zaprezentowały też baletnice i cheerleaderki. Atrakcją popołudnia był występ zespołu "Paka Band".
W czasie ostatków goście mogli miło spędzić czas, oglądając występy, słuchając doborowej muzyki i delektując się pysznymi domowymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców uczniów oraz wyśmienitą kawą czy herbatą. Najmłodsi mogli wcielić się w ulubionych bohaterów baśni i bajek, malując twarze i zakładając odpowiedni kostium.
Dziękujemy Radzie Rodziców Zespołu Szkół i wszystkim rodzicom zaangażowanym w przygotowanie i organizację Ostatków szkolnych. Podziękowania kierujemy również do Sponsora z parku Miniatur w Inwałdzie oraz "Spólnoty" z Białki.

img 0097

Drugiego lutego w hali sportowej Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim odbyła się kolejna edycja balu karnawałowego pod hasłem „Karnawałowy Zawrót Głowy”.
Organizatorami przedsięwzięcia byli; Dyrekcja Zespołu Szkół, Grono Pedagogiczne i Harcerze. Ideą balu była szeroko rozumiana integracja. Na bal karnawałowy przybyli goście ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Makowie Podhalańskim oraz ich opiekunowie, a także podopieczni z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Juszczynie. W tym roku dołączyła do Nas również szkoła z Żarnówki.

Czytaj więcej: Karnawałowy zawrót głowy

img 0021

POZDRAWIAMY BABCIĘ, DZIADKA,
CAŁYM SERCEM POZDRAWIAMY....

"i życzymy Wam kochani
zdrowia dobrego, dostatku,
życia długiego w dodatku,
sławy, potęgi, swobody
i w niebie wiecznej nagrody!"

W szkole podstawowej trzykrotnie aula wypełniała się Babciami i Dziadkami, którzy przybyli na swoją uroczystośćzorganizowaną przez klasy: I a – wychowawca p. Aleksandra Zając, I c – wychowawca p. Maria Bochnak i II a – wychowawca p. Maria Matyja.

Czytaj więcej: Dzień Babci i Dziadka

img 20171115 110935

Zdrowe odżywianie polega na regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Warzywa i owoce zawierają takich składników mnóstwo, dlatego powinny być podstawą każdej zdrowej diety, gdyż są nieocenionym źródłem witamin.
Zdrowy jadłospis całkowicie pokrywa zapotrzebowanie organizmu na energię oraz niezbędne składniki pokarmowe. Dzieci i młodzież są grupą najbardziej narażoną na skutki niewłaściwego żywienia. Zarówno nadmiar kalorii, jak i niedobór kalorii czy też pokarmowych składników prowadzi do zachwiania równowagi procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Zwyczaje i nawyki żywieniowe ukształtowane w okresie dziecięcym i nastoletnim negatywnie rzutują na dalszy rozwój i zdrowie człowieka oraz są bardzo trudne do wyeliminowania.
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 zostały przeprowadzone w klasach IV i V na zajęciach technicznych lekcje dotyczące zdrowego odżywiania.
Dzieci na zajęciach dowiedziały się co to zdrowe odżywianie, jak i co jeść żeby było zdrowo.
Oprócz wykładów i pogadanek miały miejsce zajęcia praktyczne, na których uczniowie robili pyszne i zdrowe kanapki, sałatki.
Dzieci wykonały także liczne prace dodatkowe: plakaty, krzyżówki, piramidy zdrowego żywienia oraz gazetkę na korytarzu szkolnym.

Magdalena Tatara-Popielarczyk

20180109 122740

Lubella inspiruje i edukuje to program edukacyjny o charakterze społecznym mający na celu wzrost świadomości znaczenia prawidłowego odżywiania w życiu człowieka wśród uczniów polskich szkół. W III. edycji uczniowie odkrywają właściwości zbóż, poznają zasady prawidłowego żywienia, a także przygotowują wyjątkowe dania z wykorzystaniem produktów zbożowych. Szkoła otrzymuje prestiżowy Certyfikat potwierdzający udział i zaangażowanie szkoły w edukację na temat zasad prawidłowego żywienia.
Dodatkowo bierzemy udział w kulinarnym Konkursie i próbujemy zdobyć atrakcyjne nagrody!
Wyniki wkrótce!!!!


Klasa 6c
z p. Sylwią Jasiewicz


otwarty

Otwarty czwartek z dnia 25.01.2018 r. zostaje przeniesiony na dzień 01.02.2018 na godzinę 16:00.

dscn3114


14 stycznia nasi wspaniali aktorzy oraz znakomici chórzyści mieli możliwość wystąpienia dla większej publiczności. Dzięki wsparciu księdza proboszcza Tadeusza Różałowskiego spektakl pt. „Ach, co za noc!” został wystawiony w sali „Stodoła”.
Historia Marii, Józefa i maleńkiego Jezusa zachwyciła po raz wtóry. Mieszkańcy Makowa, którzy wzięli udział w naszym przedstawieniu, nie kryli wzruszenia i nie szczędzili braw dla naszych wspaniałych uczniów. Dzięki takim chwilom wiemy, że trud włożony w przygotowania i próby nie idzie na marne. Jeszcze raz dziękujemy za obecność i do zobaczenia na scenie.

Justyna Wojdyła-Celary
Ewa Bukowiec
Bożena Grabiec

Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31