logo z cieniem 2

 

100 1073W sobotę, 15 września 2018 r., w Makowie Podh. z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Makowskiej i przy życzliwym wsparciu Policji Powiatowej dowodzonej przez mł.insp. Dariusza Drobnego – komendanta powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej, kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Burmistrza Makowa Podhalańskiego pana Pawła Sali i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Makowie pana Artura Piórkowskiego miało miejsce uroczyste posadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej, urodzonego w Makowie w 1897 r., Ludwika Chudzika zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w Twerze w 1940 r. Jako 18-latek wstąpił do wojska. Brał udział w walkach o niepodległość Polski 1914 – 1920, m. in. w 8 Pułku Strzelców Polskich im. Fr. Nullo armii gen. J Hallera "Błękitna Armia" i w 50 Pułku Strzelców Kresowych – 3 Kompania Kartaczowa. Uczestniczył w wojnie bolszewickiej 1920 r. W Policji Państwowej od 1922 r. We wrześniu 1939 r. pełnił służbę w Komendzie Powiatowej Policji Państwowej w Brodnicy jako zastępca komendanta policji. W 2007 r. z okazji uroczystości "Katyń – Pamiętamy" postanowieniem Prezydenta RP mianowany pośmiertnie na stopień aspiranta Państwowej Policji.

Czytaj więcej: OFIARA ZBRODNI KATYŃSKIEJ - LUDWIK CHUDZIK UCZCZONY W MAKOWIE

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół (tj.: Gminne Przedszkole Samorządowe oraz Szkoła Podstawowa nr 1 z oddziałami gimnazjalnymi) odbędzie się 03.09.2018 r. w następującym porządku:
* godz. 8:00 na hali sportowej - uczniowie klas I - VIII szkoły podstawowej i III klas gimnazjum
* godz. 8:00 w salach lekcyjnych - przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych oraz zerowych.

W tym dniu. tj. 03.09.2018, o godzinie 16:00, na hali sportowej odbędzie się zebranie z rodzicami wszystkich uczniów i przedszkolaków uczęszczających do Zespołu Szkół. Ze względu na ważność poruszanych spraw, prosimy o obecność.

Msza Święta z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbędzie się w niedzielę 02.09.2018r. o godzinie 11:00.

Dowóz uczniów w dniu 03.09.2018 na godzinę 8:00, a odwóz ze szkoły o godzinie 13:15.

IMG 20180424 100949 HDR

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas I-V uczestniczyli w tzw. ,,Programie dla szkół”. W ramach programu dzieci otrzymywały bezpłatnie owoce, warzywa oraz produkty mleczne. W ciągu roku szkolnego uczniowie uczestniczyli w działaniach edukacyjnych mających na celu poprawę wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych, pochodzenia żywności oraz przeciwdziałania jej marnotrawieniu.
Na zajęciach edukacyjnych dzieci dowiedziały się między innymi, czym jest piramida żywieniowa, jak opracować całodzienny jadłospis zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, o czym należy pamiętać przed przygotowaniem posiłków i przed jedzeniem, samodzielnie przygotowali owocowe sałatki, surówki, kanapki warzywne. Wspólnie spożywali zdrowe śniadanie.
Klasy pierwsze przygotowały reklamę produktów mlecznych pt. ,,Pij mleko, będziesz wielki”. Klasy drugie opracowały przepisy na wiosenne zdrowe dania z jogurtów i nasion, czyli tzw. ,,Jogurtowe fantazje”, natomiast klasy trzecie układały rymowanki o owocach, warzywach i produktach mlecznych, zachęcające do ich spożywania.
W czasie zajęć uczniowie rozpoznawali owoce i warzywa za pomocą różnych zmysłów. Poznawali wartości odżywcze produktów mlecznych.
W drugim okresie dzieci uczestniczyły w przedstawieniu przygotowanym przez panią Magdalenę Mazur oraz grupę 5- latków pt. ,, Owocowy galimatias” oraz w przedstawieniu pt. ,,Pij mleko” przygotowanym przez koło teatralne gimnazjum pod opieką pani Jolanty Barłóg.
Uczniowie klas IV i V uczestniczyli w konkursach, podczas których układali wierszyki na temat owoców, warzyw i produktów mlecznych.
Dzieci bardzo chętnie spożywały otrzymane w szkole owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Aktywnie uczestniczyły w organizowanych zajęciach promujących zdrowe odżywianie.

Kudzia Marta

Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Makowskiej

Tytuł: „Niepodległa”

Temat: Przedstawienie w formie plastycznej tematyki związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Cele:
-twórcza interpretacja faktów, zdarzeń, postaci historycznych w formie plastycznej;
-pobudzenie postaw patriotycznych poprzez aktywność plastyczną połączoną z pogłębianiem świadomości historycznej;
-znalezienie ciekawej formy plastycznej dla przedstawienia tematu konkursu;
-możliwość przedstawienia własnej wizji na temat odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczestnicy:
Do udziału w konkursie organizator zaprasza dzieci, młodzież oraz rodziny. Konkurs odbędzie się w trzech kategoriach:
Kategoria indywidualna:
1) dzieci z klas I-IV;
2) dzieci z klas V- VIII+III gimnazjalna;
Kategoria grupowa:
3) rodziny.

Czytaj więcej: Regulamin konkursu plastycznego „Niepodległa”

IMG 20180612 084939

W dniu 12 czerwca 2018r., uczniowie klas I-III mieli przyjemność wziąć udział w warsztatach muzycznych, które poprowadził artysta muzyk, Władysław Biedrawa. Niezwykły człowiek, bo tak można nazwać wszechstronnie uzdolnionego artystę, ukazał dzieciom piękno i różnorodność muzyki. Artysta, ze swoistym żartem i dowcipem, opowiadał o muzyce i jej roli w życiu każdego człowieka oraz pokazywał instrumenty, na których grał z niezwykłym wdziękiem i delikatnością, prowadząc słuchaczy w najrozmaitsze zakątki świata i ukazując różnorodne style w muzyce. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali pięknych melodii granych na różnych instrumentach.
W kolejnej części spotkania kilku uczniów naszej szkoły zaprezentowało swoją grę na skrzypcach, gitarze, keyboardzie, a niektórzy z nich wykonali ludowe tańce. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy bawili się przy melodiach granych na harmonii.

Barbara Stopa

100 0782

Akcja charytatywna „ Dzielę się dobrem” została zainicjowana i poprowadzona przez panią Irenę Małysę, mamę dwóch uczniów naszej szkoły. Akcja została pomyślana i skierowana do uczniów klas trzecich, którzy pod opieką naszego proboszcza Tadeusza Różałowskiego przygotowywali się do Pierwszej Komunii Świętej. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi dzieci klas trzecich na potrzeby drugiego człowieka, oraz zorganizowanie działań, które pozwolą zebrać fundusze na rzecz Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im.ks. Józefa Tischnera.
Działalność charytatywna prowadzona była cały rok szkolny 2017/2018. W ramach tej akcji uczniowie klas trzecich zorganizowali kiermasz zabawek oraz kiermasz wielkanocny. Na kiermaszach tych dzieci sprzedawały swoje zabawki, stroiki wielkanocne, ciasta oraz ozdoby świąteczne. Ponadto uczniowie klas trzecich składali dowolne datki do puszek, a po przyjęciu I Komunii Świętej dzielili się pieniędzmi, które otrzymali jako prezent komunijny.
Całoroczne działania uczniów, rodziców i wychowawców zaowocowały zebraniem pokaźnej kwoty w wysokości 6316 zł. Zebrane środki zostały przeznaczone na zakup sprzętu medycznego (koncentrator tlenu, dwa ssaki przenośne Devilbis, 3 inhalatory, materiały opatrunkowe, suplementy witamin ), który uczniowie przekazali na rzecz potrzebujących dzieci.
Wszystkim, którzy wsparli i zrozumieli szczytny cel akcji, serdecznie dziękujemy.

Barbara Stopa

IMG 20180615 132509

15 czerwca 2018r. klasy II odbyły wycieczkę do zoo w Krakowie. Uczniowie mieli okazję poznać różne zwierzęta, ich zwyczaje, sposób odżywiania, przystosowanie. Zwiedzanie odbywało się z przewodnikiem, który opowiadał różne ciekawostki z życia zwierząt i odpowiadał na pytania dzieci.
Uczniowie byli podzieleni na zespoły, które miały przydzielone określone zadania. Realizację zadań dzieci przedstawiły po wycieczce na zajęciach edukacyjnych prezentując efekty swojej pracy.
Uczniowie pracowali metodą projektów, obserwacji, pokazu, problemową, zadań stawianych do wykonania i wykorzystywali różne źródła informacji.

IMG 20180613 103539

13 czerwca 2018 Dziecięcy Zespół Muzyczny Rytm oraz duet Julia Potępa i Zuzanna Stanaszek reprezentowali naszą szkołę w VI Festiwalu Piosenki Angielskiej w Rabce Zdroju. Dzieci zaprezentowały się na scenie amfiteatru w kolorowych strojach, z dodatkowymi rekwizytami, o które zadbała p. Sylwia Świstek, gdyż piosenka nosiła tytuł „Świat jest pełen kolorów”. I rzeczywiście, na scenie amfiteatru było bardzo kolorowo i wesoło.
Za udział w finale zespół RYTM otrzymał pamiątkowy dyplom. Festiwal od lat cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy liczba uczestników – w tym roku ponad 400. Organizatorzy przygotowali także dodatkowe atrakcje – warsztaty programowania, klocki lego, pokaz w planetarium, malowanie twarzy, balonowe zwierzaki, puszczanie baniek i oczywiście poczęstunek.
Dzieci atrakcyjnie i naukowo spędziły czas w Rabce i z nowymi doświadczeniami wróciły do domu, a za rok, kto wie, może znowu się tam pojawią!


Opiekun zespołu
Maria Matyja

IMG 2375

01 czerwca 2018r. uczniowie z Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim wraz z opiekunami wyruszyli na Zieloną Szkołę do Władysławowa. Program zajęć na Zielonej Szkole był bardzo napięty. Odbyły się trzy wycieczki: dwie do Trójmiasta, trzecia na Hel. W Gdyni byliśmy w Akwarium i na statku – muzeum „Dar Pomorza”. W Sopocie przespacerowaliśmy po molo i słynnym Monciakiem , zobaczyliśmy Krzywy Domek. Osobna wycieczka była do Gdańska, tutaj podziwialiśmy: Stare miasto z ciekawą architekturą, byliśmy w Kościele Mariackim i pod słynną fontanną Neptuna. Płynęliśmy „Czarną Perłą” na Westerplatte, wysłuchaliśmy ciekawych wiadomości od naszej pani przewodnik o walkach, które tu się toczyły. Na Hel pojechaliśmy zobaczyć fokarium i żyjące tam zwierzęta. Zobaczyliśmy wystawę „ Ssaki Morza Bałtyckiego”. Widzieliśmy karmienie i pokazy sprawnościowe fok, które zaskoczyły nas swoją sprawnością i mądrością. Szkoda tylko, że sami nie mogliśmy karmić tych pięknych zwierząt. W pozostałe dni nasze zajęcia również mieliśmy interesujące, wśród nich była wycieczka do Centrum Edukacji Rybołówstwa . Poznawaliśmy pracę rybaka , opowieści związane z Władysławowem i mogliśmy posterować „prawdziwym kutrem” .

Odbyły się Neptunalia, przyjęliśmy w grono Wilków Morskich nowych członków, oglądaliśmy zachody słońca, były różnego rodzaju rozgrywki sportowe na plaży, konkurs rzeźby z piasku, spacery po plaży no i oczywiście plażowanie. Z Zielonej Szkoły wszyscy wróciliśmy szczęśliwi, opaleni, zadowoleni i bogatsi o wiedzę dotyczącą wybrzeża Morza Bałtyckiego.

Aleksandra Zając

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się na auli szkolnej

w następującym porządku:

* 21 czerwca 2018r. o godzinie 9.00 - przedszkole i oddziały zerowe

* 22 czerwca 2018r.:

      - 8.00 - klasy I - III Szkoły Podstawowej

      - 9.00 - klasy IV - VI Szkoły Podstawowej

      - 10.00 - klasy VII Szkoły Podstawowej oraz klasy II i III Gimnazjum

 

21 czerwca 2018r. o godzinie 18.00 odbędzie się uroczysta Msza Święta na zakończenie roku szkolnego dla wszystkich uczniów.

100 0802

Dzień 14 czerwca 2018r. na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków z Gminnego Przedszkola Samorządowego w Makowie Podhalańskim. W dniu rozpoczęcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej wszystkie dzieci przyszły ubrane do przedszkola w barwach biało-czerwonych. Uroczysty korowód przeszedł szkolnymi korytarzami na halę sportową, gdzie nastąpiła prezentacja flag krajów, z którymi Polska zagra w grupie, czyli Senegalu, Kolumbii, Japonii. Nie zbrakło też flagi gospodarza – Rosji. Następnie odśpiewano hymn Polski i wciągnięto na maszt flagę naszego kraju.
Po uroczystym rozpoczęciu rozegrano dwa mecze: Senegal – Japonia i Kolumbia – Polska. W rolę piłkarzy wcielili się najmłodsi przedszkolacy, którzy z wielkim zacięciem wbiegli na boiska i rozpoczęli wspaniałą grę. Nie zabrakło też wiernych kibiców, którzy dopingowali swoje drużyny okrzykami, pomponami, flagami, głośnymi dźwiękami wuwuzeli.
Po wyczerpujących rozgrywkach mali piłkarze i kibice powrócili do sal przedszkolnych z okrzykami na ustach „Niezwyciężone są barwy biało-czerwone”. Obiecali, że będą wiernie wspierać naszą drużynę podczas całego mundialu.
Do boju POLSKO! Jesteśmy z Wami!

przygotowała i opisała:
Anna Stasik

Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30