tel./fax.: (033) 877-16-16
A A A

logoetwinning 300


Udział w międzynarodowych projektach na dobre stał się tradycją w Zespole Szkół – Szkole Podstawowej nr 1 w Makowie Podhalańskim. W tym roku uczniowie tej szkoły biorą udział w kolejnym projekcie eTwinning - edukacyjnym projekcie Unii Europejskiej, który za pośrednictwem Internetu i przy wykorzystaniu TIK pozwala na wymianę myśli i doświadczeń. Dzieci tym razem sprawdzają swoje umiejętności w użyciu języka angielskiego oraz różnych aplikacji i programów, np. Voki, Canva, Padlet, Prezi, Video Maker, itp.
Uczniowie ze szkół z: Turcji, Słowenii, Portugalii, Włoch, Bułgarii, Rumunii, Albanii, Macedonii i Polski poznają w ten sposób swoje kraje, miasta i szkoły. W Zespole Szkół – Szkole Podstawowej nr 1 w Makowie Podhalańskim uczniowie z klas piątych, szóstych i siódmych prowadzeni przez anglistkę –Katarzynę Melzer od stycznia tego roku pracują nad projektem My digital classroom. Uczniowie z wymienionych wyżej krajów w ramach współpracy wymieniają się doświadczeniami dotyczącymi wykorzystania narzędzi Web 2.0, a także tymi dotyczącymi codziennego życia szkolnego w swoich krajach. Pomocne w tym względzie są filmy, zdjęcia i opisy w języku angielskim umieszczane w wirtualnej przestrzeni. Portal eTwinning (www.etwinning.pl), który jest głównym miejscem dla projektu, to swoisty portal społeczności owy obejmujący uczniów i nauczycieli całej Europy, do którego powoli dołączają również kraje Afryki.
W styczniu naszym zadaniem w tym projekcie było przedstawienie siebie, naszej szkoły oraz miasta, w którym mieszkamy. Uczniowie tworzyli prezentacje na te tematy, robili zdjęcia, które później zostały zamieszczone na platformie eTwinning. Nanieśli także naszą szkołę na mapę Google, gdzie znajdują się wszystkie szkoły biorące udział w tym projekcie. Kolejnym zadaniem było tworzenie avatarów, w tym celu uczniowie wykorzystali aplikację Voki. W lutym wykonali plakaty w Canva prezentujące nasz projekt oraz promujące Dzień Bezpiecznego Internetu. Jak do tej pory projekt sprawia naszym uczniom ogromną radość i z niecierpliwością oczekują kolejnych zadań, które są zaplanowane na kolejne miesiące.
KM

20190212 095821

Karnawał to wspaniały okres zimowych balów, zabaw, a także nieodłączny element dzieciństwa. Jest on atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki, dostarcza wielu przeżyć, radości i zadowolenia.
W lutym w naszym przedszkolu odbył się BAL KARNAWAŁOWY. Od rana można było wyczuć niecodzienny nastrój. Niektóre dzieci wchodziły do sali w kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby i reklamówki. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po śniadaniu rozpoczął się bal. Wystrój sali wprowadził wszystkich w wesoły nastrój oraz zachęcał do zabawy. Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który sprawił, że dzieci przebrane w barwne i pomysłowe stroje bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka porywała je do tańca. Dzieci wracały do domów we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów oraz słodkiego poczęstunku.

Magdalena Mazur

20190206 101040

„Doświadczyliśmy nauki na Uniwersytecie Jagiellońskim”

Dnia 06.02.2019 r. klasy V b oraz VI a wyruszyły na wycieczkę edukacyjną organizowaną w ramach projektu „Doświadczamy nauki”. Warsztaty tematyczne powadzone były na Uniwersytecie Jagiellońskim. Cykl: „Świat kolorów, kolorowy wszechświat”, „Tajemnicze 3D” oraz „Fizyka w wesołym miasteczku, czyli o sile bezwładności” obejmował lekcje z pogranicza fizyki, chemii, przyrody i geografii, a zatem sięgał do różnorodnych zasobów nauk ścisłych szeroko pojętych. Podczas warsztatów wykonywaliśmy mnóstwo ciekawych eksperymentów, np.: chromatografię barwnika w pisaku przy użyciu wody i bibułki filtracyjnej, zbliżanie dwóch ołówków przy widzeniu obuocznym i przy jednym oku zasłoniętym, wyszukiwanie plamki ślepej w oku, wyciąganie kartki papieru spod butelki, kręcenie wiaderkiem ze szklanką wypełnioną wodą o 3600 i wiele innych. Na zajęciach o trójwymiarze oglądaliśmy zdjęcia w 3D przy pomocy specjalnych okularów. Dowiedzieliśmy się, na czym polega tworzenie filmów w 3D metodą stereoskopową oraz polaryzacyjną. Te cenne doświadczenia będziemy mogli wykorzystać na różnych zajęciach szkolnych. Warsztaty uświadomiły nam, że poprzez działanie, eksperymentowanie, świadome i aktywne uczestniczenie w procesie uczenia się, doświadczamy nauki wszelkimi zmysłami. Byliśmy zachwyceni wycieczką i nie możemy się doczekać kolejnej.

Uczestnicy


otwarty

W dniu 31.01.2019 r. odbędą się zebrania klasowe w następującym porządku:

- 15:30 - dla klas I - III, klas "0" Przedszkola

- 16:00 - dla klas IV- VIII oraz III Gimnazjum 

 dsc 0192

W dniu 10 stycznia 2019 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie odbył się Konkurs Kolęd w języku niemieckim: "Deutsche Weihnachtslieder".
Wzięło w nim udział pięć uczennic z klasy III B Gimnazjum. Są to: Karolina Bachul, Magdalena Biel, Julia Bryndza, Joanna Dyrcz, oraz Marcelina Kubańska.
W konkursie wzięło udział 16 szkół naszego powiatu.
Nasze uczennice zaśpiewały kolędę: "Stille Nacht", oraz świąteczną piosenkę; "Schlittenfahrt". Swój występ uświetniły akompaniamentem na ukulele, oraz pięknymi strojami, zdobywając II miejsce.
Gratulujemy !!!!!