logo z cieniem 2

img 20180315 122637

Powiatowy Festiwal Nauki to okazja dla uczniów klas gimnazjalnych na zapoznanie się z ofertą edukacyjną powiatu suskiego. Na hali sportowej, w szkolnych pracowniach oraz w warsztatach szkolnych ZS im. W. Goetla prezentowały się różne szkoły średnie. Najpierw uczniowie klas trzecich uczestniczyli w spotkaniu z redaktorem Wiktorem Niedzickim, znanym z popularnych programów naukowych takich jak Laboratorium. Następnie zapoznawali się z ofertą edukacyjną powiatu suskiego poprzez zwiedzanie stoisk przygotowanych przez lokalne szkoły średnie. Na Festiwalu Nauki prezentowały się również firmy z naszego regionu.

20180314 122621

Klasa IV b realizuje program antytytoniowy „Bieg po zdrowie”. Program został opracowany przez specjalistów Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Jego głównym założeniem jest zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.
Podczas ostatnich zajęć uczniowie pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów oraz tworzyli komiksy z udziałem bohaterów programu. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

cid 987

W dniu 14 marca odbył się w naszej szkole etap szkolny Międzynarodowego konkursu Wiedzy Ogólnej ”Leonardo”. Brało w nim udział 15 uczniów naszego gimnazjum.
Uczniowie musieli wykazać się wiedzą ogólną z wszystkich przedmiotów.
Do etapu gminnego zakwalifikowało się pięcioro uczniów: Pasierbek Maja-II A, Sala Martyna-IIA, Rusin Natalia-IIIA, Hojda Mikołaj-IIIB, Mikołajek Weronika-IIIB.
Etap gminny odbędzie się 21 marca o godz.9.00 w naszej szkole .


Zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki w dalszych zmaganiach.

Joanna Gigoń

20180309 103322

W dniu 09.03.2018 uczniowie naszego Gimnazjum brali udział w IX Konkursie Recytatorskim Poezji Anglo-i Niemieckojezycznej w Zespole Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie. Poezję anglojęzyczną przygotowała pani mgr Grażyna Wąsik, a niemieckojęzyczną pani mgr Joanna Gigoń.
Julia Potempa i Justyna Lurka z klasy IIIC, Jakub Możdżeń z klasy IIIA, oraz Natalia Malczewska z klasy IIC recytowali wiersze w języku angielskim.
Joanna Dyrcz i Marcelina Kubańska z klasy IIB, oraz Aleksandra Rusin i Justyna Ficek z klasy III C recytowały wiersze w języku niemieckim.
W konkursie brało udział ponad 60 uczniów z 15 szkół całego powiatu suskiego.
Julia Potempa z klasy IIIC zdobyła wyróżnienie.
Gratulujemy!

Joanna Gigoń

05.03.18r. w naszej szkole odbył się szkolny etap Powiatowego Konkursu Recytatorskiego.
Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych, doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci.

Do rywalizacji na najciekawszą interpretację wiersza stanęli uczniowie podzieleni na dwie grupy wiekowe.
I grupa: klasy I-IV
II grupa: klasy V-VII
Recytatorzy przedstawiali jeden dowolnie wybrany utwór poetycki oraz fragment prozy o tematyce dowolnej. Recytacje uczestników zasługiwały na najwyższą pochwałę i były nagradzane gromkimi brawami. Komisja wyróżniła następujące osoby:

I grupa:
Antonina Hojda
Laura Smyrak
Kacper Jurek

II grupa:
Joanna Stasik
Kalina Mazur
Joanna Sala

 

rekrutacja

Dyrektor Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim ogłasza zapisy dzieci do przedszkola, oddziałów “zerowych”, klas I szkoły podstawowej oraz do świetlicy (tylko uczniowie klas I-III) na rok szkolny 2018/2019.

Zapisy przyjmowane są w sekretariacie szkoły
w godzinach 9 00 – 14 00 w terminie:
• od 12.03.2018r. do 23.03.2018r. do przedszkola i oddziałów zerowych
• od 23.04.2018r. do 27.04.2018r. do klas I szkoły podstawowej i do świetlicy

RODZICÓW PROSIMY O DOKŁADNE SPRAWDZENIE:
ODLEGŁOŚCI ZAMIESZKANIA OD SZKOŁY
ROLI NA JAKIEJ DZIECKO JEST ZAMELDOWANE (dotyczy: Białki, Grzechyni, Żarnówki)


Druki do pobrania:
w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej szkoły w zakładce rekrutacja.

20180209 092744

Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Już małe dzieci z zaciekawieniem oglądają z dorosłymi ilustracje, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Stopniowo literatura zwłaszcza w przedszkolach towarzyszy dzieciom prawie na co dzień. 9 lutego dzieci z przedszkola odwiedziły szkolną bibliotekę, dla wielu z nich, była to pierwsza wizyta w domu, gdzie "mieszka książka". Przedszkolaki zwiedziły placówkę, od pani Uli, która pracuje w bibliotece dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać.
Z wielkim zainteresowaniem słuchały wszystkich informacji oraz z chęcią oglądały kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Takie spotkania umożliwiają bezpośredni kontakt z książką, rozbudzają zainteresowania czytelnicze, przybliżają literaturę dziecięcą, jednocześnie są inspiracją do działalności plastycznej. Na zakończenie dzieci otrzymały specjalnie przygotowane przez panią Ulę kolorowe, imienne zakładki do książek. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że już niedługo, będzie częściej odwiedzać bibliotekę.
Dziękujemy pani Uli za ciekawe i pouczające spotkanie, oraz za wspaniałą zabawę.

Magdalena Mazur

20180207 105657

Wreszcie zawitała do nas prawdziwa zima ze śniegiem i lekkim mrozem, dlatego korzystając z jej uroku przedszkolaki postanowiły pobawić się w naszym przedszkolnym ogrodzie.
Biały puch pozwolił na kreatywne zabawy,była to świetna okazja, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu, wreszcie można było poszaleć na śniegu, ulepić bałwana, rzucać śnieżkami a nawet budować śniegowe igloo. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na podwórku to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem na twarzach przedszkolaki wróciły do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźno, ale wesoło i radośnie.

Magdalena Mazur

20180208 101917

Na początku lutego grupa 5 latków udała się z wizytą do przedszkolnej kuchni, aby poznać jej sekrety i zagadki, oraz zobaczyć gdzie powstają pyszne i zdrowe posiłki.Oprowadzała nas po niej szefowa kuchni pani Beata, która w przystępny i interesujący sposób zapoznała dzieci z wyposażeniem kuchni, dzieci obejrzały ogromne garnki, miski, patelnie oraz maszyny ułatwiające pracę kucharek. Zwiedziły też magazyn żywnościowy. Pani Beata opowiedziała dzieciom, w jaki sposób przyrządza się posiłki, zwróciła uwagę na specjalny strój oraz podkreśliła znaczenie zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. Dzieci zaciekawione skarbnicą kuchni zadawały wiele pytań, na które uzyskały ciekawe odpowiedzi. Na zakończenie wizyty pani Beata zachęciła dzieci do zjadania całych porcji posiłków, surówek oraz zdrowych przekąsek: owoców i warzyw.Dziękujemy wszystkim pracownikom kuchni za tę wspaniałą lekcję.

Magdalena Mazur

100 0277

W czwartek 8 lutego 2018 roku w auli naszej szkoły odbyła się audycja muzyczna – „ Flety od A do Z ” dla uczniów klas 4-7 .
Prowadził ją pan Tadeusz Janiak – artysta muzyk, wieloletni pedagog w Liceum Muzycznym w Bielsku Białej w klasie trąbki . Pan Tadeusz ponadto od wielu lat prowadzi działalność koncertową oraz dydaktyczną wśród dzieci i młodzieży różnych szkół na południu Polski. Potrafi zaciekawić młodzież swoją konferansjerką na temat muzyki w czasie koncertów.
Do swej audycji zaprosił młodego muzyka Pawła Stępnia- świetnego flecistę, który jest laureatem licznych konkursów muzycznych w Polsce. Zdobył także najwięcej głosów telewidzów w konkursie Młody Muzyk Roku 2009, a w 2012 roku został półfinalistą w programie „ Mam Talent ” .
Pan Paweł prezentował po kolei przywiezione instrumenty dęte – grał na fujarce pasterskiej, fletni Pana, fletach prostych i poprzecznych. Bardzo ciekawie zaprezentował też flet elektroniczny, o niezwykle interesujących możliwościach brzmieniowych. Prezentował utwory zarówno z muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Ciekawie brzmiały też duety na flet i trąbkę obu panów – Pawła i Tadeusza – zwłaszcza muzyka jazzowa.
Dodatkowo pan Paweł zaprezentował flutebeatbox- gdzie łączył grę na flecie poprzecznym z beatboxem , co szczególnie zachwyciło też młodych słuchaczy. Każdy utwór grany przez muzyków uczniowie nagradzali gromkimi brawami, a tuż po koncercie dla chętnych panowie rozdawali autografy oraz były też wspólne pamiątkowe fotografie.
Audycja z muzyką na żywo pozostanie z pewnością wszystkim w pamięci, a wielu uczniów już pyta o następną .

Ewa Bukowiec

Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31