tel./fax.: (033) 877-16-16

img 20181016 091252
W jesienny, słoneczny dzień, 16.10.2018r., klasy IIIa i IIc pojechały na wycieczkę do Babiogórskiego Parku Narodowego zorganizowaną przez Biuro Turystyczne pana Jacka Trybały w Białce. Przygoda rozpoczęła się już od wyjścia ze szkoły, gdzie powitał nas operator filmujący dronem uczniów zmierzających do autokaru.
W Babiogórskim Parku Narodowym czekał na nas przewodnik, który poprowadził uczniów ścieżką edukacyjną na Mokry Kozub, przedstawiając po drodze budowę gleby, szatę roślinną i in. Mieliśmy okazję, przy słonecznej, pięknej pogodzie, zobaczyć panoramę Babiej Góry z platformy widokowej. Kolejną atrakcją była możliwość badania czystości wody, pobranej ze strumienia z wykorzystaniem różnych odczynników. Lekcja przyrody w terenie cieszyła się wielkim zainteresowaniem uczniów.
W BPN uczniowie zwiedzili muzeum – stałą ekspozycję poznając faunę i florę tego unikatowego miejsca. Obejrzeli również film o Królowej Beskidów. Jak to bywa na wycieczkach mogli zakupić pamiątki, upominki i przybić pieczątki na pocztówkach.
W Ośrodku Wypoczynkowym Zawojka czekała na nas niespodzianka w postaci smacznego obiadu z deserem, który po górskiej wędrówce dzieci z apetytem zjadły oraz warsztaty z Eko-sianka, które były atrakcją dla dzieci. Okazało się, że w krótkim czasie pod opieką instruktorów można wyczarować z siana przeróżne zwierzaki, pajace i ozdoby.
Nie zabrakło także zajęć na świeżym powietrzu, takich jak rozgrywki piłki nożnej, zabawy oraz zumba z instruktorką tańca.
Serdecznie dziękujemy panu Jackowi Trybale za wspaniale zorganizowaną wycieczką do Zawoi, która dostarczyła dzieciom wielu atrakcji, przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Wzbogaciła ich wiedzę o środowisku i rozbudziła zainteresowania przyrodnicze.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego i ciekawego filmiku z naszej wycieczki:
https://www.youtube.com/watch?v=V7U8sty3kqk
Maria Bochnak
Maria Matyja

 10

W dniu 18 października br. 45 uczniów naszej Szkoły udało się na wykłady z geografii, które odbyły się w Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem wzięliśmy udział w 2 wykładach pana dr. Andrzeja Boczarowskiego, m.in. współautora podręcznika Nowej Ery z biologii dla klasy 8 szkoły podstawowej, pt.: „Hydrosfera” i „Lodowce”. Jak zwykle wykład tego naukowca był prowadzony w formie multimedialnego pokazu z użyciem obrazu i muzyki.
Następnie podzieliliśmy się na 2 grupy i zwiedzaliśmy kopalnię ćwiczebną węgla kamiennego (ok. 25 m pod ziemią) oraz Muzeum Miejskie w Dąbrowie Górniczej, zapoznając się z różnorodnymi ekspozycjami.


Rafał Pacek

IMG 20181017 094449
Dnia 17.10.2018r. dzieci z klas: 0A, 0B, 0C odwiedziły teatr w Wadowicach, gdzie obejrzały spektakl pt. „Detektyw Pozytywka” przygotowany przez Teatr Współczesny w Krakowie. Dla niektórych dzieci był to pierwszy pobyt w prawdziwym teatrze.
Niezwykle ciekawa sztuka pełna efektów specjalnych wzbudziła radość i zadowolenie wszystkich dzieci. Szczególnie spodobał się tytułowy detektyw Pozytywka - bardzo kulturalny, niezwykle skuteczny, nad wyraz sympatyczny i co najważniejsze... potrafił rozwiązać każdą zagadkę.
Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Spotkanie ze sztuką zostało odzwierciedlone w pracach plastycznych.


Jolanta Koper

100 1428

W ramach programu dla klas I – III „Ratujemy i uczymy ratować” nasza Szkoła otrzymała od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy fantomy do ćwiczeń. We wtorek 16 października dzieci z klas Ia, Ib ,IIa i IIb wspólnie z nauczycielami wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Jednoczesna resuscytacja oddechowo – krążeniowa”. Przed godziną 12:00 zebrały się w auli szkolnej, gdzie wykonywały resuscytację oddechowo-krążeniową. Myślę , że po tych zajęciach będą pamiętać, jak należy zachować się w trudnych sytuacjach.

Aleksandra Zając

received 151854209102735

Włączając się w obchody stulecia niepodległości Polski, uczniowie naszej Szkoły utworzyli „Żywą Flagę”. W środę 17 października 2018 roku na placu za budynkiem Szkoły zebrali się wszyscy uczniowie. Każdy otrzymał białą lub czerwoną kartkę, aby stworzyć żywy wzór polskiej flagi. Akcja podjęta przez panie: Agnieszkę Bisagę, Agnieszkę Frączek i Agnieszkę Szuber uświetniła zbliżające się obchody stulecia niepodległości naszego kraju. Wydarzenie to nie byłoby możliwe bez wsparcia Dyrekcji, nauczycieli, a przede wszystkim zaangażowania młodych. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Zygmunta Irzyka, który wykonał zdjęcia i film.

 

tytyłowe

Dnia 5 października 2018 roku uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych ze Szkoły Podstawowej w Makowie Podhalańskim w liczbie 18 osób wraz z dwiema nauczycielkami panią Agnieszką Barzycką i panią Bożeną Grabiec wzięli udział w Rajdzie "Podbabiogórzanie Na Szlaku Niepodległości". Była to część planu propagowania szlaku Budzów-Makowska Góra jako odcinka drogi niepodległości dla uczczenia wymarszu Makowskich Legionistów z dnia 26 sierpnia 1914 roku przez Makowską Górę do Budzowa i dalej na miejsce zbiórki w Myślenicach.

Pogoda była idealna jak na wyjście w góry. Uczestnicy rajdu mogli zobaczyć Babią Górę, a nawet zarys Tatr. Schodząc ze szczytu Makowskiej Góry, natknęli się na żołnierską grupę rekonstrukcyjną, która dała im lekcję. Wywołany dowódcę grupy miał zameldować oddział, a reszta brała udział w ćwiczeniach wojskowych z atrapami granatu i broni. Koniec końców okazało się, że pomylili nasza grupę z grupą z XIII Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia”, który w ten sam dzień odbywał się w Beskidzie Makowskim.
Po tej nieco niespodziewanej i niezwykłej przygodzie grupa kontynuowała przejście do mety, która zorganizowana była w czytelni Makowskiej Miejskiej Biblioteki. Na uczestników czekał tam słodki poczęstunek i gorąca herbata, a także krótka lekcja historii, której autorem była pan mgr Jerzy Mydlarz. Dodatkowo jako pamiątkę każdy uczestnik rajdu otrzymał odblaskową opaskę oraz znaczek z opisem rajdu, a drużyna- dyplom. Po tym uczestnicy rajdu rozeszli się do domów ze wspaniałymi wspomnieniami.


Natalia Wronka, klasa 8b