logo z cieniem 2

DSC 0040

W dniu 29.10.2018r. (poniedziałek) uczniowie klasy 3b i 3c gimnazjum uczcili 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, rozwiązując zagadki w języku angielskim w grze „Polish Independance Escape Room”. Nauczyciel języka angielskiego przygotował dla każdej grupy po cztery zagadki związane z flagą, godłem, hymnem oraz Konstytucją Polski . Zadanie uczniów polegało na rozwiązaniu zagadek , otworzeniu cyfrowych kłódek: trzycyfrowej, czterocyfrowej, pięciocyfrowej oraz pięcioliterowej i odzyskaniu polskiej flagi zamkniętej w skrzyni. Oprócz świetnej zabawy i miłej atmosfery, jaka panowała w czasie gry, gimnazjaliści doskonalili język angielski oraz poszerzali wiadomości dotyczące historii odzyskania niepodległości przez Polskę. Nagrodą za zdobycie flagi były słodkie upominki.


Katarzyna Melzer

DSC 0006

W tym roku obchodzimy 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku z tym uczniowie naszej Szkoły postanowili pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego przygotować gazetkę w języku angielskim, która uczci ten wyjątkowy dzień . Podczas pracy nad nią uczniowie utrwalali wiadomości z historii związane z tym wydarzeniem oraz umiejętności językowe: pisanie i czytanie.

img 20181016 091252
W jesienny, słoneczny dzień, 16.10.2018r., klasy IIIa i IIc pojechały na wycieczkę do Babiogórskiego Parku Narodowego zorganizowaną przez Biuro Turystyczne pana Jacka Trybały w Białce. Przygoda rozpoczęła się już od wyjścia ze szkoły, gdzie powitał nas operator filmujący dronem uczniów zmierzających do autokaru.
W Babiogórskim Parku Narodowym czekał na nas przewodnik, który poprowadził uczniów ścieżką edukacyjną na Mokry Kozub, przedstawiając po drodze budowę gleby, szatę roślinną i in. Mieliśmy okazję, przy słonecznej, pięknej pogodzie, zobaczyć panoramę Babiej Góry z platformy widokowej. Kolejną atrakcją była możliwość badania czystości wody, pobranej ze strumienia z wykorzystaniem różnych odczynników. Lekcja przyrody w terenie cieszyła się wielkim zainteresowaniem uczniów.
W BPN uczniowie zwiedzili muzeum – stałą ekspozycję poznając faunę i florę tego unikatowego miejsca. Obejrzeli również film o Królowej Beskidów. Jak to bywa na wycieczkach mogli zakupić pamiątki, upominki i przybić pieczątki na pocztówkach.
W Ośrodku Wypoczynkowym Zawojka czekała na nas niespodzianka w postaci smacznego obiadu z deserem, który po górskiej wędrówce dzieci z apetytem zjadły oraz warsztaty z Eko-sianka, które były atrakcją dla dzieci. Okazało się, że w krótkim czasie pod opieką instruktorów można wyczarować z siana przeróżne zwierzaki, pajace i ozdoby.
Nie zabrakło także zajęć na świeżym powietrzu, takich jak rozgrywki piłki nożnej, zabawy oraz zumba z instruktorką tańca.
Serdecznie dziękujemy panu Jackowi Trybale za wspaniale zorganizowaną wycieczką do Zawoi, która dostarczyła dzieciom wielu atrakcji, przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Wzbogaciła ich wiedzę o środowisku i rozbudziła zainteresowania przyrodnicze.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego i ciekawego filmiku z naszej wycieczki:
https://www.youtube.com/watch?v=V7U8sty3kqk
Maria Bochnak
Maria Matyja

 10

W dniu 18 października br. 45 uczniów naszej Szkoły udało się na wykłady z geografii, które odbyły się w Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem wzięliśmy udział w 2 wykładach pana dr. Andrzeja Boczarowskiego, m.in. współautora podręcznika Nowej Ery z biologii dla klasy 8 szkoły podstawowej, pt.: „Hydrosfera” i „Lodowce”. Jak zwykle wykład tego naukowca był prowadzony w formie multimedialnego pokazu z użyciem obrazu i muzyki.
Następnie podzieliliśmy się na 2 grupy i zwiedzaliśmy kopalnię ćwiczebną węgla kamiennego (ok. 25 m pod ziemią) oraz Muzeum Miejskie w Dąbrowie Górniczej, zapoznając się z różnorodnymi ekspozycjami.


Rafał Pacek

IMG 20181017 094449
Dnia 17.10.2018r. dzieci z klas: 0A, 0B, 0C odwiedziły teatr w Wadowicach, gdzie obejrzały spektakl pt. „Detektyw Pozytywka” przygotowany przez Teatr Współczesny w Krakowie. Dla niektórych dzieci był to pierwszy pobyt w prawdziwym teatrze.
Niezwykle ciekawa sztuka pełna efektów specjalnych wzbudziła radość i zadowolenie wszystkich dzieci. Szczególnie spodobał się tytułowy detektyw Pozytywka - bardzo kulturalny, niezwykle skuteczny, nad wyraz sympatyczny i co najważniejsze... potrafił rozwiązać każdą zagadkę.
Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Spotkanie ze sztuką zostało odzwierciedlone w pracach plastycznych.


Jolanta Koper

100 1428

W ramach programu dla klas I – III „Ratujemy i uczymy ratować” nasza Szkoła otrzymała od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy fantomy do ćwiczeń. We wtorek 16 października dzieci z klas Ia, Ib ,IIa i IIb wspólnie z nauczycielami wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Jednoczesna resuscytacja oddechowo – krążeniowa”. Przed godziną 12:00 zebrały się w auli szkolnej, gdzie wykonywały resuscytację oddechowo-krążeniową. Myślę , że po tych zajęciach będą pamiętać, jak należy zachować się w trudnych sytuacjach.

Aleksandra Zając

received 151854209102735

Włączając się w obchody stulecia niepodległości Polski, uczniowie naszej Szkoły utworzyli „Żywą Flagę”. W środę 17 października 2018 roku na placu za budynkiem Szkoły zebrali się wszyscy uczniowie. Każdy otrzymał białą lub czerwoną kartkę, aby stworzyć żywy wzór polskiej flagi. Akcja podjęta przez panie: Agnieszkę Bisagę, Agnieszkę Frączek i Agnieszkę Szuber uświetniła zbliżające się obchody stulecia niepodległości naszego kraju. Wydarzenie to nie byłoby możliwe bez wsparcia Dyrekcji, nauczycieli, a przede wszystkim zaangażowania młodych. Szczególne podziękowania kierujemy do pana Zygmunta Irzyka, który wykonał zdjęcia i film.

 

tytyłowe

Dnia 5 października 2018 roku uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych ze Szkoły Podstawowej w Makowie Podhalańskim w liczbie 18 osób wraz z dwiema nauczycielkami panią Agnieszką Barzycką i panią Bożeną Grabiec wzięli udział w Rajdzie "Podbabiogórzanie Na Szlaku Niepodległości". Była to część planu propagowania szlaku Budzów-Makowska Góra jako odcinka drogi niepodległości dla uczczenia wymarszu Makowskich Legionistów z dnia 26 sierpnia 1914 roku przez Makowską Górę do Budzowa i dalej na miejsce zbiórki w Myślenicach.

Pogoda była idealna jak na wyjście w góry. Uczestnicy rajdu mogli zobaczyć Babią Górę, a nawet zarys Tatr. Schodząc ze szczytu Makowskiej Góry, natknęli się na żołnierską grupę rekonstrukcyjną, która dała im lekcję. Wywołany dowódcę grupy miał zameldować oddział, a reszta brała udział w ćwiczeniach wojskowych z atrapami granatu i broni. Koniec końców okazało się, że pomylili nasza grupę z grupą z XIII Rajdu Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia”, który w ten sam dzień odbywał się w Beskidzie Makowskim.
Po tej nieco niespodziewanej i niezwykłej przygodzie grupa kontynuowała przejście do mety, która zorganizowana była w czytelni Makowskiej Miejskiej Biblioteki. Na uczestników czekał tam słodki poczęstunek i gorąca herbata, a także krótka lekcja historii, której autorem była pan mgr Jerzy Mydlarz. Dodatkowo jako pamiątkę każdy uczestnik rajdu otrzymał odblaskową opaskę oraz znaczek z opisem rajdu, a drużyna- dyplom. Po tym uczestnicy rajdu rozeszli się do domów ze wspaniałymi wspomnieniami.


Natalia Wronka, klasa 8b

img 20181015 102835

W dniu 15 października 2018 r. przedszkolaki uroczyście zakończyły obchodzony „Tydzień czystego powietrza”. Dzieci zebrały się w pięknie udekorowanej auli, gdzie w obecności Dyrekcji i nauczycieli odbyły się „Zabawy z powietrzem” przeplatane hasłami wypowiadanymi przez dzieci, ciekawymi doświadczeniami, piosenkami i tańcami. Pan Dyrektor wręczył nagrody laureatom konkursu plastycznego „O nasze powietrze dbamy i ze smogiem wygrywamy” oraz dzieciom, które wykazały się największą kreatywnością i pomysłowością w tworzeniu zabawek z odpadów. Na koniec uczniowie z koła teatralnego pod kierunkiem pani Jolanty Barłóg zaprezentowały przedstawienie pt. „Jak ekoludki wygrały ze smogiem”

Warto wspomnieć, że dzieci najlepiej uczą się przez działanie, dlatego też finał naszej akcji miał tytuł: „Bawię się, uczę i przekazuję dalej”.

Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania przyczynią się do podniesienia świadomości mieszkańców naszej miejscowości. Bowiem wszystko, co dotyczy ochrony środowiska, zależy w znacznej mierze od nas samych. Wiemy doskonale, że działając w pojedynkę – możemy zdziałać niewiele, ale wspólnie – możemy dokonać wielkich zmian.

Anna Zajda

29

W dniach 5 – 12 października 2018r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Tydzień Czystego Powietrza” pod hasłem: „O nasze powietrze dbamy i ze smogiem wygrywamy”. Akcję edukacyjną rozpoczęliśmy od wycieczki po okolicy, podczas której dzieci lokalizowały źródła dymów i zanieczyszczeń środowiska. Po powrocie wysnuwały wnioski z wycieczki dotyczące m.in. niepalenia śmieci w piecach, zamiany pieców tzw. „kopciuchów” na piece zasilane gazem, eliminowania zanieczyszczeń środowiska przez samochody. Następnie na terenie placówki dzieci wspólnie obejrzały prezentację multimedialną o następującej tematyce: Co to jest powietrze? Czy powietrze jest ważne? Jak powstaje smog? Jak walczyć ze smogiem? Jak smog szkodzi zdrowiu? Co robić, kiedy jest smog?

Czytaj więcej: Tydzień czystego powietrza

Dnia 9 października 2018 r. 36 uczniów naszej Szkoły wzięło udział w szkolnym etapie VI Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii". Celem konkursu było doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę oraz popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny.
W kategorii kl. IV - VI najlepszą okazała się Milena Tomczak z kl. VIb; drugie miejsce przypadło Maciejowi Urbańskiemu z kl. Vc, a trzecie – Konradowi Laskosiowi z kl. VIa
Natomiast w kategorii kl. VII - VIII i kl. III gimnazjum I miejsce zajęła Maja Kwaśniewska z kl. VIIIa, II miejsce - Marcelina Kubańska z kl. IIIb, III miejsce– Adrianna Mazur z kl. VIIIa.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Organizatorzy

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31