logo z cieniem 2

 

img 20180524 112906

24 maja 2018 r. w Domu Kultury została otwarta wystawa plastyczna – „ Moja Mama jest wspaniała ”, na której każdego roku znajdują się prace plastyczne naszych uczniów – tych najmłodszych z przedszkola, klas I-III, a także artystów z klas IV-VII. Młodzi twórcy portretowali swoje mamy w różnych technikach plastycznych , potrafili uchwycić to, co podziwiają w swoich mamach, za co je kochają. W konkursie wzięło udział 305 uczniów ze szkół z całej Gminy Maków Podhalański. Z naszego Zespołu Szkół nagrodzono aż 20 uczniów. A oto lista lauretów:

GRUPA: PRZEDSZKOLAKI
KATEGORIA: MALARSTWO I RYSUNEK
I m. Nadia Polak
III m. Martyna Koziana
III m. Natalia Długosz

GRUPA: KLASY I - III
KATEGRIA: MALARSTWO I RYSUNEK
I m. Amelia Kubasiak
II m. Kamil Wilczek
III m . Adam Wolczko
III m. Iga Sperling
Wyróżnienie : Milena Knużyńska

GRUPA: KLASY IV - VI
KATEGORIA: MALARSTWO I RYSUNEK
I m. Joanna Jurek
II m. Maria Cieślewicz
III m. Kornelia Żołdak
Wyróżnienie : Maja Bryndza i Natalia Dudek

GRUPA: KLASY VII
KATEGORIA: MALARSTWO I RYSUNEK
Wyróżnienie : Adrianna Mazur

KATEGORIA: FORMY PRZESTRZENNE
I m. Michał Urbański
I m. Edyta Kubasiak
II m. Laura Gierat
III m. Filip Pacyga
Wyróżnienie : Samuel Guzik

KATEGORIA: MALARSTWO NA SZKLE
Wyróżnienie : Laura Gierat

Serdecznie gratulujemy wszystkim artystom!

Ewa Bukowiec

 

20180606 082403 1

Kolejny raz w naszej szkole odbyła się zbiórka darów dla podopiecznych Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Tak potrzebne środki higieniczne przynosili rodzice uczniów oraz pracownicy naszej szkoły, a także wielu innych mieszkańców Makowa. Uczniowie wykonali kolorowe kartki z pozdrowieniami. Ks. Józef Habina spotkał się z dziećmi z klas I – III w auli szkolnej, gdzie dziękował wszystkim za wrażliwe i hojne dla potrzebujących serca. Opowiadając o pracy kapelana wśród chorych dzieci, przytaczał niezwykłe historie małych pacjentów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali, a potem zadawali księdzu pytania.
To spotkanie zapewne na długo pozostanie w pamięci słuchających, bo przecież więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu.

"Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym,
aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
z niej się wyłaniam... gdy myślę Ojczyzna - by zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak ją pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia."
Karol Wojtyła

 

Już dziewiąty raz uczniowie młodszych klas (kl. I c i II a) zaprezentowali kolegom z klas I – VI oraz mieszkańcom Makowa spektakl "Święty Jan Paweł II – Myśląc Ojczyzna". Tym razem w nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ukazali papieża, który bardzo kochał swoją ojczyznę i niejednokrotnie to podreślał. W symboliczny sposób zobrazowane zostały burzliwe dzieje Polski i powstanie polskiego narodu: na tle dzieci wymachujących na scenie białymi i czerwonymi szarfami pojawiają się uczniowie z pietyzmem niosący przez aulę naszą biało-czerwoną flagę, którą następnie z szacunkiem składają. W podobnej scenerii wyłania się postać papieża.
Dzięki prezentacji archiwalnych filmów, starsi widzowie mogli sobie ze wzruszeniem przypomnieć, a młodsi może po raz pierwszy zobaczyć, obrazy z wyboru Karola Wojtyły na papieża i jego pielgrzymek do Polski. A wszystko na tle pięknego, ale trudnego poematu Karola Wojtyły "Myśląc Ojczyzna", którego fragmenty odczytywał uczeń kl. II a Nikodem Wnętrzak.
Na koniec wszyscy zaśpiewali "Barkę", ulubioną pieśń Św. Jana Pawła II.
Nastepnego dnia, w piątek, spacerując śladami kard. Karola Wojtyły, uczniowie przeszli pod Marysin, następnie do kościoła, gdzie często się modlił przyszły papież. Spacer zakończył się na lodach u pana Bani.
Trzeba mieć nadzieję, że pamięć o Św. Janie Pawle II, a przede wszystkim jego nauczanie - dzięki takim wydarzeniom - będzie coraz bliższe najmłodszym pokoleniom Polaków.

 

img 20180525 111247 hdr
W tym roku szkolnym „ Dzień Dziecka” obchodziliśmy 25.05.2018r. Był to radosny dzień dla wszystkich dzieci z przedszkola i zerówki. Panie z „Bajkoteki” –agencji Artystycznej zabrały wszystkie dzieci wesołym pociągiem na wakacje. Dzieci przeżyły niezwykłe przygody i zabawy wakacyjne. Dużą atrakcją cieszyły się konkursy: dmuchanie balonów, namioty, klaun, zabawa kołowa „ Kaczka, gęś”. Były też wesołe tan ce przy wspaniałej muzyce.
Na zakończenie zabawy każde dziecko otrzymało lizak i kolorowe balony, a następnie udaliśmy się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Składamy serdeczne podziękowanie Radzie Rodziców Zespołu Szkół, która sfinansowała ten wspaniały i niezapomniany Dzień Dziecka.

20180601 094643

Czy to możliwe, żeby w jednym miejscu podziwiać wieżę Eiffla i poznać życie w średniowiecznej Warowni?
Uczniowie kl. I c i II a nie musieli wyjeżdżać za granicę, aby zobaczyć najsłynniejsze budowle z całego świata. Potrzebowali zaledwie kilku chwil, aby stanąć pod wieżą Eiffla, przenieść się do Egiptu, a jeszcze za moment na Plac św. Piotra do Watykanu.
Wybrali się w fantastyczną podróż po całym naszym kraju. Zobaczyli m. in. miniaturę Wawelu, Sukiennic czy Zamku Królewskiego w Warszawie. Nie zapomnieli zrobić zdjęcia przy największym polskim stadionie – Stadionie Narodowym w skali 1:50.
Weszli do zielonego labiryntu i przekonali się, jak łatwo tam stracić orientację. Znalezienie właściwej drogi i wyjścia z labiryntu nie jest wcale proste. Ślepe zaułki i skomplikowany system zielonych korytarzy wcale nie pomagają w odnalezieniu celu wędrówki. Nad zielonym labiryntem znajduje się pomost widokowy, z którego można obserwować śmiałków, próbujących wydostać się z wyjątkowej pułapki.
W średniowiecznej osadzie uczniowie mogli sprawdzić celność swojego oka i sprawność dłoni. Zwiedzanie Zamku, wizyta w chatach średniowiecznych rzemieślników, spacer wśród Ruchomych Smoków – to kolejne atrakcje. W pobliżu stanowiska łucznika znajduje się plac zabaw – miejsce, gdzie nasi młodzi podróżnicy nabierali sił na dalszą wędrówkę. Kilka kroków od placu zabaw znajduje się karuzela, na której mogli pokręcić się w drewnianych beczułkach.
Odwiedzili wielkiego smoka strzegącego zamczyska. Jama, którą smok wybrał na swoje mieszkanie, znajduje się na podzamczu, w pobliżu chat średniowiecznych rzemieślników. Smok budzi się codziennie, wychodzi z jamy i wita zwiedzających osadę smoczą piosenką oraz buchającym z pyska płomieniem.
Odwiedzając Kino 5D dzieci miały możliwość przenieść się w głąb ziemi i odbyć przejażdżkę po wnętrzu opuszczonej kopalni. Efekty specjalne poczuli wszystkimi swoimi zmysłami.
Wizyta w Inwałdzie dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Zapewne wielu uczniów zapragnie tu wrócić, by zobaczyć jeszcze inne atrakcje tego miejsca.


M. Bochnak, M. Matyja

Dzień Dziecka w tym roku wyraźnie różnił się od innych dni. Przede wszystkim dlatego, że uczniowie zostali obdarowani pysznościami. Brali również udział w grach i zabawach rozwijającymi wyobraźnię i logiczne myślenie. Mieli też możliwość spędzić aktywnie czas na boisku szkolnym.
Dla najmłodszych największą atrakcją okazała się zjeżdżalnia i „kąpiel w kulkach”. Uczniowie klas I-III wykazali się pięknym gestem i inwencją wykonując kartki dla dzieci z hospicjum. To ważne, aby i dzieci miały świadomość, że pomagać innym i czerpać z tego radość to piękna rzecz. Wszyscy w tym dniu byli bardzo uśmiechnięci i zadowoleni. Oby takich dni było więcej.

img 0009

Dnia 25.05.2018r. W auli Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim odbyło się drugie przedstawienie profilaktyczne przygotowane przez uczniów koła polonistycznego pod kierunkiem Pani Ewelina Długopolskiej. Spektakl był innowacyjną wersją bajki o Jasiu i Małgosi, w której baśniowy świat splatał się i przenikał ze współczesną rzeczywistością młodego człowieka. Przedstawienie oparte zostało na wymownych tekstach Edwarda Stachury. Poznaliśmy dwoje bohaterów, którzy z różnych powodów uciekają z domu. Jaś - od ciągłych pretensji i wygórowanych oczekiwań zapracowanych rodziców, a Małgosia od przerastających ją problemów z matką nadużywającą alkoholu. Młodzi, zagubieni ludzie spotykają się na „ciemnych miejskich ścieżkach” i wspólnie próbują odnaleźć właściwą drogę. Charakterystyczną, a zarazem symboliczną postacią stała się Baba Jaga, która przenika ze świata bajkowego w realny, gdzie przeistacza się w dilera. Inscenizacja w dosadny sposób ukazuje problemy istotne dla młodego człowieka i proponuje konstruktywne metody ich rozwiązania. Zwraca też uwagę na to jak wielką wagę odgrywają poprawne relacje dzieci z rodzicami.

 

img 20180530 112101

Z wysianych w kwietniu nasion warzyw, już pod koniec maja mogliśmy się cieszyć pierwszymi nowalijkami wyhodowanymi na grządce. Oczywiście są to najwcześniejsze warzywa: sałata, rzodkiewka.
Dzieci z przedszkola i zerówki były niezwykle dumne z pierwszych plonów. Na śniadaniu w przedszkolu zjadały kanapkę z listkiem sałaty i plasterkiem rzodkiewki, nawet dzieci sceptycznie nastawione z animozją do sałaty zielonej i rzodkiewki odważyły się spróbować własnych wyhodowanych warzyw. Na miejsce zjedzonej sałaty i rzodkiewki posadziliśmy pomidorki koktajlowe i fasolkę szparagową, przepikowane zostały też buraczki. Myślę, że we wrześniu będziemy się cieszyć z innych warzyw: marchewki, kalarepki, selera, buraków. Dzieci z dużym zaangażowaniem pielęgnowały grządkę warzywną (podlewały, pieliły). Codziennie podczas pobytu na placu zabaw, pierwsze biegły na grządkę i podziwiały co już wyrosło lub urosło i cieszyły się sukcesem. Uczyły się cierpliwości i wytrwałości w obserwacji wzrostu roślin.

2018 05 18 12.06.52

W dniach 17 i 18 maja odbyła się wycieczka do Pragi, stolicy Republiki Czeskiej. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej z opiekunami (Maciej Melzer, Joanna Urbańczyk, Małgorzata Jałocha, Sylwia Świstek oraz Renata Staszel).

W czwartek o godzinie 5 nad ranem opuściliśmy Maków Podhalański. Po siedmiu godzinach jazdy autokarem dotarliśmy na miejsce, gdzie rozpoczęło się nasze zwiedzanie tego pięknego miasta. Zawitaliśmy w klasztorze Strahowskim, w królewskiej dzielnicy Hradczany, w katedrze św. Wita, Małej Stranie oraz Złotej Uliczce. Wszystkie te miejsca położone były na wzniesieniu, przez co mieliśmy przyjemność podziwiać cudowną panoramę całej stolicy. Około godziny 18, po zakończeniu wyczerpującego spaceru przyjechaliśmy do hotelu, gdzie spędziliśmy noc. Na następny dzień o 8 rano wyruszyliśmy, by kontynuować zwiedzanie. Tego dnia zobaczyliśmy Uniwersytet Karola, Ungelt, Rynek Starego Miasta z Orlojem oraz Most Karola. Gdy zakończyliśmy, było to około godziny 13, mieliśmy trochę czasu, żeby kupić pamiątki. W kraju,
w którym powstawała bajka „Krecik” można było znaleźć mnóstwo maskotek, breloków, kubków czy też koszulek przedstawiających tę legendarną postać. Około godziny 14 udaliśmy się w drogę powrotną do naszej ojczyzny. W Makowie Podhalańskim byliśmy o 23:30.

Wycieczka ta, mimo iż była bardzo wyczerpująca, dostarczyła nam wielu wrażeń i mieliśmy okazję zobaczyć coś odbiegającego od naszej codzienności.

"Dzieci czwórka i laurka", czyli Dzień Rodziny w kl. I c

"My rodzinę dobrą mamy,
zawsze razem się trzymamy.
I choć czasem czas nas goni,
my jak palce jednej dłoni."

Dzieci i rodzice spotkali się 21 maja w auli, aby radośnie świętować fakt bycia rodziną. Goście obejrzeli scenkę "Dzieci czwórka i laurka", wysłuchali wesołe wiersze i piosenki. Brawami nagradzali występy swoich pociech. Dzieci składały serdeczne życzenia i obdarowały rodziców kwiatami doniczkowymi i portretami mamy oraz taty. Potem nastapił czas wspólnych zabaw z chustą klanzy i tańców. Rodzice wspólnie z dziećmi odgadywali zakończenia przysłów, jak również wspominali czas spędzony w szkole i dziecięce zabawy. W międzyczasie wszyscy częstowali się smakołykami przygotowanymi przez niezawodne mamy.
W radosnej atmosferze poczynione zostały plany, aby w następnym roku świętować Dzień Rodziny przy ognisku.


Maria Bochnak

IMG 0012

„Maków Podhalański w powiecie suskim” to tytuł projektu realizowanego na XVII Spotkaniach Klubów Europejskich w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim w dniu 16 maja bieżącego roku. Spotkanie odbyło się w Auli Szkolnej i na Orliku.
Wzięły w nim udział gimnazja działające przy Zespołach Szkół bądź szkołach podstawowych powiatu suskiego tj. z Jordanowa, Naprawy, Łętowni, Toporzyska i Makowa Podhalańskiego wraz z opiekunami. Organizatorem tego projektu był Klub Europejski z Makowa Podhalańskiego wraz z kołem wolontaryjnym pod opieką nauczyciela wiedzy o społeczeństwie Anny Giertugi. W spotkaniu wzięło udział około 100 uczniów wraz z opiekunami. Spotkanie prowadziły uczennice klasy trzeciej gimnazjum; Alicja Łyga i Angelika Gancarz oraz Natalia Rusin.
Honorowymi gośćmi spotkania byli:
* Starosta powiatu suskiego mgr Józef Bałos,
* Radny i dyrektor Zespołu Szkół mgr inż. Artur Piórkowski,
* Dyrekcja Zespołu Szkół w osobach pani mgr Łucji Czarniak, pani mgr Katarzyny Uczniak
* Nauczyciele opiekunowie Klubów Europejskich; mgr Lucyna Kubińska, mgr Izabela Świerczek, mgr Ewa Dyrda, mgr Agnieszka Kowalcze i mgr Anna Giertuga.

Czytaj więcej: Maków Podhalański w powiecie suskim

Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31