logo z cieniem 2

img 0031

 

Od 6 do 9 marca w makowskiej parafii odbywały się rekolekcje wielkopostne, które głosili Ojcowie Bernardyni: Ojciec Antoni z Kalwarii Zebrzydowskiej i Ojciec Juliusz z Łodzi. W tym roku dla naszych najmłodszych uczniów i dla gimnazjalistów nauki głoszone były również w szkole. Ojciec Juliusz przygotował dla dzieci kilka historii o świętych a także piosenki, które pomagały im zapamiętać przekazane treści. Z kolei do uczniów najstarszych wygłosił konferencję o wierze, którą ubogacił krótkim filmem. Mamy nadzieję, że dzięki tej możliwości więcej uczniów mogło wziąć udział w rekolekcjach, które wydadzą dobry owoc w przyszłości.

Czytaj więcej: Rekolekcje wielkopostne

IMG 0130

Uczniowie z kółka artystycznego z SP i Gimnazjum w Makowie Podhalańskim wraz z nauczycielem plastyki wykonali prace zdobiące korytarz w innej technice jak tradycyjny rysunek czy malarstwo.
Niedługo nadchodzącą wiosnę młodzi artyści chcieli przywołać obrazami kwiatów wykonanych na płótnie jutowym. Motywy kwiatowe zaprawione są nieco nutą asymetrycznej finezji oraz fantazją ich twórców . Wymyślane motywy kwiatowe wykonano z różnych materiałów - kolorowych skór naturalnych i ekologicznych, drewienek, kuleczek, naturalnych sznurków oraz filcu a także łodyg miskantu. To pierwsza część ekspozycji, gdyż planowanych jest jeszcze kilka obrazów z innych materiałów – kulek ceramicznych, kamyczków oraz zasuszonych części roślinnych . Młodzi twórcy są bardzo otwarci na stosowanie różnych ciekawych materiałów, których wygląd, kształt, faktura i kolor inspiruje do tworzenia niepowtarzalnych wzorów kwiatowych. Roślinne aplikacje wykonane przez nich to także wyraz wrażliwości na piękno natury, będącą tu dla nich główną inspiracją twórczą.
Uczniowie chcieli również nawiązać trochę do wykonywanych w Makowie makatek z różnymi kolorowymi kwiatami, wyszywanymi niegdyś przez lokalne artystki. Nasze „ małe rzemiosło artystyczne ” w formie roślinnych aplikacji naklejanych na płótno podoba się w szkole i odwiedzającym nas gościom.

Ewa Bukowiec

 

Czytaj więcej: Wiosenne aplikacje kwiatowe

001

W I semestrze roku szkolnego 2015/2016 w naszej szkole realizowany był program „Owoce i warzywa w szkole”, którego głównym przesłaniem jest zmiana nawyków żywieniowych dzieci przez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie.
W ramach programu nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej prowadzili w klasach I-III szereg działań promujących racjonalne odżywianie.


Realizując program uczniowie:
- wspólnie spożywali owoce i warzywa;
- brali udział w zabawach edukacyjnych rozpoznając warzywa i owoce różnymi zmysłami;
- wspólnie przygotowywali kanapki, surówki, sałatki owocowe i warzywne;
- poznawali podstawowe zasady zdrowego odżywiania tworząc „Piramidę żywieniową”;
- wykonywali plakaty, rysunki, wyklejanki tematyczne, które zdobiły gazetki na korytarzach szkolnych.

Czytaj więcej: Owoce i warzywa w szkole.

img 0153

W ramach obchodu Dnia Patrona Szkoły uczniowie, przy wsparciu pani Barbary Kogut, pani Agnieszki Szuber oraz wychowawców klas IV-VI, przygotowali program artystyczny, wykazując się znajomością życiorysu i twórczości Henryka Sienkiewicza – pisarza epoki pozytywizmu.

Plakaty informujące o Henrykaliach zostały wykonane przez klasę VIA. Uczniowie VIB zadbali o promocję tego wydarzenia. Prezentację multimedialną na temat życia i twórczości pisarza przygotowała VIC. W temat obcych kultur w twórczości autora wprowadziły nas klasy czwarte (Afryka – IVC, Ameryka – IVA, Europa – IVB). Uczniowie VC zachwycili piosenką o Sienkiewiczu, natomiast przedstawiciele VB zaprezentowali własną twórczość, odczytując wzruszające wiersze o pisarzu. Całości dopełnił pokaz mody sienkiewiczowskiej, który przygotowała klasa VA.Sprawozdanie oraz dokumentację fotograficzną wykonała i umieściła na stronie internetowej szkoły klasa VIB.
Czytelnia Szkoły Podstawowej zamieniła się w Muzeum Henryka Sienkiewicza. Uczniowie klas I-III zaopatrzyli je w rekwizyty, rysunki, ilustracje, formy przestrzenne związane z dziełami twórcy.

12772018 569728589863132 7339902440625371726 o

Dnia 3 marca 2016r. odbył się VII Konkurs Recytatorski Poezji Niemieckojęzycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych, zorganizowany przez Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie.

Wzięło w nim udział 39 recytatorów poezji niemieckojęzycznej z całego powiatu suskiego. Z naszej szkoły wytypowanych zostało czterech uczniów:
Dobrochna Kogut i Przemysław Piątek z klasy III A, oraz Aleksandra Borowy i Karolina Stanaszek z klasy III B.
Uczniowie byli przygotowywani do konkursu przez nauczycielkę języka niemieckiego panią mgr Joannę Gigoń.
Wszyscy uczniowie wykazali się doskonałą umiejętnością recytacji wierszy w języku niemieckim, co stanowi podwójną trudność.
Uczeń klasy III A Przemysław Piątek zdobył wyróżnienie.
Przemkowi gratulujemy sukcesu , a wszystkim uczestnikom odwagi.

Program rekolekcji:

Niedziela (6 marca)

6:30 Msza Święta z nauką ogólną
8:00 Msza Święta z nauką ogólną
9:30 Msza Święta z nauką ogólną
11:00 Msza Święta z nauką dla dzieci
13:00 Msza Święta z nauką ogólną
16:00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
17:00 Msza Święta z nauką ogólną

Czytaj więcej: Rekolekcje Wielkopostne

wp 20160226 020

W ostatni piątek lutego (26.02.) odbył się finał gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W etapie tym uczestniczyli finaliści konkursów przeprowadzonych w szkołach na terenie całej gminy. W sali narad Urzędu Miasta w Makowie Podhalańskim zjawiło się 19 zawodników, którzy rywalizowali między sobą w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczestników – 5 w kategorii „szkoła podstawowa” i 1 w kategorii „gimnazjum”.
Najlepiej z pośród „naszych” w teście pisemnym wypadła uczennica klasy VI c Natalia KOŁODZIEJ, która w kategorii „szkoła podstawowa” uzyskała tylko jeden punkt mniej od zwycięzcy konkursu. Ostatecznie zajęła ona „tylko” czwarte miejsce (do finałów powiatowych awans wywalczyły po dwie osoby w każdej kategorii).
Mimo wszystko gratulujemy naszej reprezentacji – po pierwsze, że podjęła to niełatwe wyzwanie (tematyka konkursu nie jest zbyt popularną – z całej gminy w finale mogło wystartować nawet 36 uczestników, a zgłosiło się tylko 19...), a po drugie, że „wypadli” całkiem nieźle na tle swoich rówieśników.
Życzymy im również by w przyszłym roku nie zniechęcili się i z jeszcze lepszymi efektami reprezentowali swoją szkołę!

Dyrektor Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim ogłasza zapisy dzieci do przedszkola, oddziałów "zerowych", klas I szkoły podstawowej oraz do świetlicy (tylko uczniowie klas I-III) na rok szkolny 2016/2017.

 

Zapisy przyjmowane są:
• do przedszkola i oddziałów "zerowych" 
w terminie od 01 marca 2016r. do 31 marca 2016r.

 • do klas I szkoły podstawowej oraz do świetlicy 
w terminie od 07 marca 2016r. do 31 marca 2016r. 
w sekretariacie szkoły w godzinach od 9 00 – 14 00.

 

RODZICÓW PROSIMY O DOKŁADNE SPRAWDZENIE:
• ODLEGŁOŚCI ZAMIESZKANIA OD SZKOŁY
• ROLI NA JAKIEJ DZIECKO JEST ZAMELDOWANE (dotyczy: Białki, Grzechyni, Żarnówki)

 

Druki do pobrania w sekretariacie szkoły lub na stronie internetowej szkoły w zakładce "Rekrutacja".

IMG 0005 

Panie polonistki Jolanta Barłóg i Małgorzata Jałocha są organizatorkami konkursu czytelniczego „Książkomaniak Roku”. Konkurs adresowany jest do uczniów gimnazjum i ma na celu rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury, popularyzowania książek dla młodzieży, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu. W tym roku trzeba było przeczytać następujące książki:
„Złodziejka czarów. Przygoda w 68 pokojach” M.Malone
„Truskawkowe pola” J.Sierra i Fabra
„Przygody Sherlocka Holmesa” A.C.Doyle

 

„Książkomaniakiem Roku 2016” została Bernadetta Kwaśny z klasy 3c.
Drugie miejsce zajęła Alicja Włodarz również z klasy 3c, a trzecie - Grzegorz Bratuś z klasy 2c.

Wyróżnienie otrzymał Wojciech Dobrzycki z klasy 3a.
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy.

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”

Umberto Eco

Uwaga! Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z regulaminem

ze względu na jednorazową zmianę formuły konkursu

VII GMINNY KONKURS POLONISTYCZNY

O ZŁOTE PIÓRO BURMISTRZA

 

Organizator :

Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim pod patronatem Burmistrza Makowa Podhalańskiego.

 

Cele konkursu:

Sprawdzenie stopnia znajomości treści książek.Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.Rozbudzanie pasji czytelniczej oraz zamiłowania do literatury.Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.Popularyzacja wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży.Wzbogacanie słownictwa poprzez obcowanie z pięknem języka literackiego.

Czytaj więcej: VII Gminny Konkurs Polonistyczny o Złote Pióro Burmistrza

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31