tel./fax.: (033) 877-16-16
A A A

IMG 3224W maju uczniowie oddziałów przedszkolnych, klas 0, I –VII przystąpili do realizacji innowacji „Szkolny sad”. Poszczególne klasy zakupiły różne gatunki drzew i krzewów owocowych: jabłonie, grusze, porzeczki, borówki amerykańskie, śliwy, które posadzili w wyznaczonych miejscach. Rośliny zostały opatrzone fiszkami z informacją o nazwie gatunkowej oraz nadanym imieniu np. śliwa „Zenio”, jabłoń „Czempionka”, antonówka „Mieszko”.

Celem naszego projektu jest założenie sadu z różnymi gatunkami drzew i krzewów owocowych. Szkolny sad zwiększy różnorodność biologiczną wokół szkoły, stanie się bazą do prowadzenia zajęć i projektów przyrodniczych, lekcji biologii w naturze, umożliwi propagowanie zdrowego żywienia a w przyszłości będzie dawał możliwość wykorzystania plonów do przygotowania zdrowych posiłków.
W następnym roku przygotujemy teren dla roślin towarzyszących, aby zachęcić zwierzęta zapylające do odwiedzania naszego sadu i zabezpieczyć w naturalny sposób drzewka przed szkodnikami.
Mamy nadzieję, że nasz pomysł zaowocuje.

J. Piątek
J. Pasierbek

 

IMG 20190515 085337
Podczas obchodów Dni Patrona naszej szkoły Henryka Sienkiewicza włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Przerwa na czytanie”.
15 maja 2019r. uczniowie całej szkoły spędzali przerwy na czytaniu.
Czytali na korytarzach, w czytelni, bibliotece, salach lekcyjnych, auli szkolnej...
Starsi uczniowie przebrani za postacie bajkowe czytali bajki maluchom z oddziałów zerowych i przedszkola.
W akcję zaangażowali się także pracownicy szkoły.
Czytano fragmenty powieści i nowele Henryka Sienkiewicza oraz książki, które dzieci wybrały samodzielnie z bibliotecznych półek.
W przedsięwzięciu brało udział 634 uczniów i 30 pracowników szkoły.

 

20190509 115017 

Paweł Stasik uzyskał tytuł finalisty w eliminacjach centralnych IV edycji Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, która odbyła się 9 maja bieżącego roku w Warszawie w Gmachu Szkoły Głównej Handlowej.
Młodzieżowa Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie znana jako MO!WOS organizowana jest przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych i dzięki dotacji i pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tegoroczna edycja MO!WOS odbywała się pod hasłem „Czy kultura nadal ma znaczenie? Świat w czasie zawirowań”. Olimpiada składała się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego. Te wszystkie etapy musiał przejść uczeń klasy trzeciej gimnazjum Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim Paweł Stasik.
Eliminacje szkolne odbyły się 12 grudnia w siedzibach swoich szkół. Wzięło w nich udział ponad 4 tysiące uczniów z całej Polski z naszej szkoły 9 uczniów z klas ósmych i gimnazjum. Test został opracowany przez ekspertów z Warszawy i składał się z 30 pytań z wiedzy o społeczeństwie polskim i światowym o zróżnicowanym poziomie trudności. Do kolejnego etapu zmagań olimpijskich zakwalifikowało się 500 zawodników w tym uczeń z Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim – Paweł Stasik.

 

IMG 20190510 124741
Muzyka jest obecna w życiu każdego dziecka, jest również naturalnym sposobem okazywania uczuć i emocji. Jej słuchanie rozwija wrażliwość i osobowość dziecka. Aby rozwijać taką aktywność muzyczną, zaprosiliśmy do naszego przedszkola Pana Adama –dziadka jednego z dzieci. To emerytowany nauczyciel szkoły muzycznej. Obecnie jest muzykiem jazzowym koncertującym w wielu miastach Polski.
Pan Adam przywiózł wiele instrumentów znanych i mniej znanych dzieciom. Niektóre były tak oryginalne, że budziły prawdziwą sensację, np. GUIRO –instrument perkusyjny używany w muzyce latynoamerykańskiej pochodzenia indiańskiego, KALIMBA -instrument muzyczny o kojącym brzmieniu pochodzący z Afryki, BĘBENEK MEKSYKAŃSKI –instrument perkusyjny; dźwięk wydobywa się przez uderzenie pałeczką lub pocieranie szmatką, MUSZLA- instrument dęty (wykonany z prawdziwej muszli), OKARYNA –instrument gliniany, na którym można naśladować śpiew ptaków.
Wspaniałym przeżyciem dla zerówkowiczów było usłyszenie na żywo brzmienia wielu instrumentów. Dzieci usłyszały krótkie melodie grane na niektórych instrumentach melodycznych (akordeon, flet, trąbka), a na dodatek mogły same spróbować wydobyć dźwięki z muszli, trąbki, akordeonu, okaryny.
Muzyk przygotował także dla dzieci muzyczne niespodzianki. Pacynka żabka i marionetka „Lucky Luke” poruszały się w rytm melodii fletu.
Na koniec dzieci wspólnie z muzykiem grającym na trąbce dały koncert na instrumentach perkusyjnych.
Były to niezapomniane chwile, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Może będą początkiem rozwijania muzycznych talentów naszych przedszkolaków.


Jolanta Koper

 

100 3304

Dnia 10 maja 2019 roku w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim odbył się IX Gminny Konkurs Polonistyczny o Złote Pióro Burmistrza.
Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa, dlatego mogli w nim wziąć udział uczniowie, którzy przeczytali książki konkursowe (w kategorii klas IV - VI - 3 powieści, w kategorii kl. VII i VIII i III gimnazjum - 4 lektury).
Realizowano różnorodne zadania. Udowodniono, iż obcowanie z książka to nie tylko czytanie, ale także ekscytująca i pełna niespodzianek przygoda, dostarczająca wiedzy oraz wiele satysfakcji. Akcja była także doskonałą okazją uwrażliwiania na piękno języka polskiego.
Po zakończeniu konkursowych zmagań p. Maria Czarniak – Sekretarz Gminy odczytała list od p. Burmistrza, a p. Artur Piórkowski - Dyrektor Zespołu Szkół wygłosił przemówienie. Następnie zwycięzcom wręczono nagrody, a pozostałym uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzcy konkursu:
• w kategorii klas IV - VI:
I miejsce: Paweł Capek
II miejsce: Emilia Stopa
III miejsce: Filip Gębala
wyróżnienie: Zuzanna Rusin

• w kategorii klas VII, VIII i kl. III gimnazjum:
I miejsce: Dominik Biernacki
II miejsce: Paulina Groń
III miejsce: Natalia Pieron
wyróżnienie: Eliza Stopa

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie,
sami nie wiecie, co posiadacie”

 

IMAG14371

„Nasza Mała Ojczyzna – Maków Podhalański”.

Dnia 8 maja 2019r. przedszkolaki zwiedzały swoją rodzinną miejscowość – Maków Podhalański.
Pierwszym punktem wycieczki był Stary Rynek, na którym podziwialiśmy lipę, kapliczkę Matki Boskiej i wysłuchaliśmy krótkiej opowieści o tym pamiątkowym miejscu. Następnie Ulicą Kolejową skierowaliśmy się pod budynek dworca kolejowego.
Kolejny przystanek to Biblioteka Publiczna oraz Izba Regionalna, która skrywa wiele starych pamiątek po mieszkańcach naszego miasta. Największym zainteresowaniem cieszyła się stara maszyna do pisania, telefon i narty.
Na trasie naszej wycieczki nie zabrakło Urzędu Miasta, Ośrodka Zdrowia, Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej, pomnika Nieznanego Żołnierza, fontanny na rynku głównym i figury Matki Boskiej. Poznaliśmy też krótką opowieść o powodzi, która nawiedziła nasze miasto.
Po prawie dwóch godzinach naszej wędrówki wróciliśmy do przedszkola zmęczeni, ale pełni wspaniałych wrażeń.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do zwiedzania Makowa Podhalańskiego.

Anna Stasik
Anna Zajda