logo z cieniem 2

27 września kl. II c odwiedziła Gospodarstwo Agroturystyczno – Edukacyjnego „Zwierzyniec - Kopytkowo“ w Izdebniku w ramach projektu „Doświadczamy nauki“.
Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska pracę pszczelarza, który opowiadał ciekawostki z życia pszczół, a później wyjmował ramki z ula i po odpowiednim przygotowaniu umieścił je w miodarce, aby pozyskać miód. Uczniowie skosztowali złocistego przysmaku, niektórzy dostali nawet dokładkę.
Spacerując po gospodarstwie zobaczyli wiele zwierząt hodowlanych, które dzieci karmiły, a nawet mogły pogłaskać.
Po powrocie z wycieczki uczniowie przygotują album z rysunkami poznanych zwierząt oraz ciekawostkami na ich temat.

Maria Bochnak

W dniu 18 września 2018r. klasy Vc i VIa uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Wyjazd zorganizowano w ramach realizowanego w szkole projektu „Doświadczamy nauki”. Uczniowie uczestniczyli w dwóch lekcjach edukacyjnych: „Budujemy poduszkowiec” i „Jakie to proste” a także obejrzeli wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca”.
Pierwsze zajęcia polegały na budowaniu poduszkowca zdolnego unieść jedną osobę. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z następującymi pojęciami: ciśnienie, tarcie, bezwładność, a także poznali historię i budowę poduszkowca. Sami mogli sprawdzić, jak działa pojazd i ile dodatkowych „bodźców" jest w stanie wytrzymać, ponieważ każda grupa testowała z przyjemnością jego wytrzymałość.

Czytaj więcej: Wycieczka do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

 

11 września 2018 r. uczniowie klasy II c pojechali do ogrodu zoologicznego w Krakowie w ramach projektu „Doświadczamy nauki“. Wędrując pod opieką pani przewodnik dzieci mogły obserwować dzikie zwierzęta w klatkach i na wybiegach. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek dotyczących różnych gatunków ssaków, ptaków, gadów oraz płazów. Duże emocje wzbudziły małpy i wielkie ssaki, czyli słonie, żyrafy oraz groźne koty, takie jak lwy i tygrysy.
Z radością karmiły zwierzęta żyjące w mini zoo dając im do jedzenia marchewkę, która okazała się ich przysmakiem. Dzieci dowiedziały się, jak zwierzęta przystosowały się do życia w różnych środowiskach.
Po powrocie do szkoły lepiły z plasteliny zwierzęta zaobserwowane w pięknym ogrodzie, projektowały i budowały z klocków ogród zoologiczny.

Maria Bochnak

20181001 111859

Dnia 1 października 2018r. o godzinie 11.10 w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami przedostali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym jest teren orlika szkolnego. Nauczyciele złożyli meldunek prowadzącej ewakuację, z którego wynikało, że wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. W akcji brali udział: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy administracji i obsługi. Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm i uczniowie wrócili na lekcje.

Bożena Grabiec

11

W ramach projektu unijnego „Doświadczamy nauki” realizowanego przez naszą szkołę w dniu 26 września 2018r. uczniowie klas Va i VIa wzięli udział w wycieczce do Krakowa. W Krakowskim Parku Technologicznym uczyli się budować i programować roboty.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które miały zajęcia w oddzielnych salach, a następnie w 2-3 osobowych zespołach budowali i programowali roboty. Pod koniec 3-godzinnych zajęć uczniowie konstruowali roboty, które następnie stoczyły pomiędzy sobą bitwę: dzięki różnym czujnikom miały zepchnąć ze stołu swoich przeciwników, a jednocześnie utrzymać się na powierzchni. Robot, który najdłużej utrzymywał się na stole, zwyciężał.

Rafał Pacek

 20180920 124630

W dniach 20-21 września klasy 5a, 5b wraz z niezbędnym, ale jakże istotnym wsparciem innych oddziałów, wyruszyły na podbój fascynującej Wenecji Północy.

Po długiej autokarowej podróży, spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po najciekawszych zakątkach Wrocławia. Zwiedzanie zaczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, najstarszej części miasta, gdzie na uwagę zasługuje gotycka katedra z XIII wieku. Następnie zobaczyliśmy rynek m.in. najcenniejsze kamienice, pomnik Aleksandra Fredry, budynek ratusza. Mieliśmy okazję zawitać na Stare Jatki – małą uliczkę, na której od XII wieku sprzedawano mięso, natomiast dzisiaj znajdują się tam galerie sztuki oraz Pomnik Pamięci Zwierząt Rzeźnych. Podziwialiśmy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym mieszczą się figury czterech cnót kardynalnych: Sprawiedliwości, Męstwa, Roztropności, Umiarkowania. Było nam dane wejść do środka, gdzie czekała na nas Aula Leopoldyńska. Stolica Dolnego Śląska zadziwiła także naszych uczestników Panoramą Racławicką, wspaniałym ogrodem zoologicznym i niezwykle uroczym Ogrodem Japońskim. Jednak największe wrażenia pozostaną po obejrzeniu panoramy Wrocławia z tarasu widokowego Sky Tower oraz wizyta w Centrum Nauki - Hydropolis.

Zbyt szybko musieliśmy opuścić „miasto krasnali”, ale obiecaliśmy sobie, że jeszcze do niego powrócimy.

Uczestnicy

100 1176

17 września 2018 r. uczniowie klas IV-VIII i III gimnazjum spośród 16 kandydatów wybrali członków Samorządu Uczniowskiego. Wyborom przewodniczyły: pani Agnieszka Frączek i pani Bożena Grabiec. Skład komisji wyborczej tworzyli uczniowie, którzy w roku 2017/2018 byli członkami Samorządu Uczniowskiego.


Wyniki głosowania:
przewodnicząca: Adrianna Mazur z klasy VIIIC,
zastępca: Olimpia Lurka z klasy IIIC gimnazjum.

Nowo wybranemu Samorządowi Uczniowskiemu życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2018/2019.

W czwartek, tj. 27.09.2018 r. odbędzie się dzień otwarty w następującym porządku:

 - 15.30 - klasy I-III SP

16:00 - Przedszkole, oddziały "zerowe", klasy IV-VIII SP oraz klasy III Gimnazjum

 

100 1073W sobotę, 15 września 2018 r., w Makowie Podh. z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Makowskiej i przy życzliwym wsparciu Policji Powiatowej dowodzonej przez mł.insp. Dariusza Drobnego – komendanta powiatowego Policji w Suchej Beskidzkiej, kompanii honorowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Burmistrza Makowa Podhalańskiego pana Pawła Sali i Dyrektora Szkoły Podstawowej w Makowie pana Artura Piórkowskiego miało miejsce uroczyste posadzenie Dębu Pamięci dla uhonorowania aspiranta Policji Państwowej, urodzonego w Makowie w 1897 r., Ludwika Chudzika zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w Twerze w 1940 r. Jako 18-latek wstąpił do wojska. Brał udział w walkach o niepodległość Polski 1914 – 1920, m. in. w 8 Pułku Strzelców Polskich im. Fr. Nullo armii gen. J Hallera "Błękitna Armia" i w 50 Pułku Strzelców Kresowych – 3 Kompania Kartaczowa. Uczestniczył w wojnie bolszewickiej 1920 r. W Policji Państwowej od 1922 r. We wrześniu 1939 r. pełnił służbę w Komendzie Powiatowej Policji Państwowej w Brodnicy jako zastępca komendanta policji. W 2007 r. z okazji uroczystości "Katyń – Pamiętamy" postanowieniem Prezydenta RP mianowany pośmiertnie na stopień aspiranta Państwowej Policji.

Czytaj więcej: OFIARA ZBRODNI KATYŃSKIEJ - LUDWIK CHUDZIK UCZCZONY W MAKOWIE

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół (tj.: Gminne Przedszkole Samorządowe oraz Szkoła Podstawowa nr 1 z oddziałami gimnazjalnymi) odbędzie się 03.09.2018 r. w następującym porządku:
* godz. 8:00 na hali sportowej - uczniowie klas I - VIII szkoły podstawowej i III klas gimnazjum
* godz. 8:00 w salach lekcyjnych - przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych oraz zerowych.

W tym dniu. tj. 03.09.2018, o godzinie 16:00, na hali sportowej odbędzie się zebranie z rodzicami wszystkich uczniów i przedszkolaków uczęszczających do Zespołu Szkół. Ze względu na ważność poruszanych spraw, prosimy o obecność.

Msza Święta z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbędzie się w niedzielę 02.09.2018r. o godzinie 11:00.

Dowóz uczniów w dniu 03.09.2018 na godzinę 8:00, a odwóz ze szkoły o godzinie 13:15.

IMG 20180424 100949 HDR

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas I-V uczestniczyli w tzw. ,,Programie dla szkół”. W ramach programu dzieci otrzymywały bezpłatnie owoce, warzywa oraz produkty mleczne. W ciągu roku szkolnego uczniowie uczestniczyli w działaniach edukacyjnych mających na celu poprawę wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych, pochodzenia żywności oraz przeciwdziałania jej marnotrawieniu.
Na zajęciach edukacyjnych dzieci dowiedziały się między innymi, czym jest piramida żywieniowa, jak opracować całodzienny jadłospis zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, o czym należy pamiętać przed przygotowaniem posiłków i przed jedzeniem, samodzielnie przygotowali owocowe sałatki, surówki, kanapki warzywne. Wspólnie spożywali zdrowe śniadanie.
Klasy pierwsze przygotowały reklamę produktów mlecznych pt. ,,Pij mleko, będziesz wielki”. Klasy drugie opracowały przepisy na wiosenne zdrowe dania z jogurtów i nasion, czyli tzw. ,,Jogurtowe fantazje”, natomiast klasy trzecie układały rymowanki o owocach, warzywach i produktach mlecznych, zachęcające do ich spożywania.
W czasie zajęć uczniowie rozpoznawali owoce i warzywa za pomocą różnych zmysłów. Poznawali wartości odżywcze produktów mlecznych.
W drugim okresie dzieci uczestniczyły w przedstawieniu przygotowanym przez panią Magdalenę Mazur oraz grupę 5- latków pt. ,, Owocowy galimatias” oraz w przedstawieniu pt. ,,Pij mleko” przygotowanym przez koło teatralne gimnazjum pod opieką pani Jolanty Barłóg.
Uczniowie klas IV i V uczestniczyli w konkursach, podczas których układali wierszyki na temat owoców, warzyw i produktów mlecznych.
Dzieci bardzo chętnie spożywały otrzymane w szkole owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Aktywnie uczestniczyły w organizowanych zajęciach promujących zdrowe odżywianie.

Kudzia Marta

Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31