tel./fax.: (033) 877-16-16

20180209 092744

Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Już małe dzieci z zaciekawieniem oglądają z dorosłymi ilustracje, rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. Stopniowo literatura zwłaszcza w przedszkolach towarzyszy dzieciom prawie na co dzień. 9 lutego dzieci z przedszkola odwiedziły szkolną bibliotekę, dla wielu z nich, była to pierwsza wizyta w domu, gdzie "mieszka książka". Przedszkolaki zwiedziły placówkę, od pani Uli, która pracuje w bibliotece dowiedziały się co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać.
Z wielkim zainteresowaniem słuchały wszystkich informacji oraz z chęcią oglądały kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Takie spotkania umożliwiają bezpośredni kontakt z książką, rozbudzają zainteresowania czytelnicze, przybliżają literaturę dziecięcą, jednocześnie są inspiracją do działalności plastycznej. Na zakończenie dzieci otrzymały specjalnie przygotowane przez panią Ulę kolorowe, imienne zakładki do książek. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że już niedługo, będzie częściej odwiedzać bibliotekę.
Dziękujemy pani Uli za ciekawe i pouczające spotkanie, oraz za wspaniałą zabawę.

Magdalena Mazur

20180207 105657

Wreszcie zawitała do nas prawdziwa zima ze śniegiem i lekkim mrozem, dlatego korzystając z jej uroku przedszkolaki postanowiły pobawić się w naszym przedszkolnym ogrodzie.
Biały puch pozwolił na kreatywne zabawy,była to świetna okazja, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu, wreszcie można było poszaleć na śniegu, ulepić bałwana, rzucać śnieżkami a nawet budować śniegowe igloo. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na podwórku to świetna rozrywka. Z czerwonymi noskami i z uśmiechem na twarzach przedszkolaki wróciły do przedszkola na ciepły posiłek. Było mroźno, ale wesoło i radośnie.

Magdalena Mazur

20180208 101917

Na początku lutego grupa 5 latków udała się z wizytą do przedszkolnej kuchni, aby poznać jej sekrety i zagadki, oraz zobaczyć gdzie powstają pyszne i zdrowe posiłki.Oprowadzała nas po niej szefowa kuchni pani Beata, która w przystępny i interesujący sposób zapoznała dzieci z wyposażeniem kuchni, dzieci obejrzały ogromne garnki, miski, patelnie oraz maszyny ułatwiające pracę kucharek. Zwiedziły też magazyn żywnościowy. Pani Beata opowiedziała dzieciom, w jaki sposób przyrządza się posiłki, zwróciła uwagę na specjalny strój oraz podkreśliła znaczenie zachowania czystości podczas przygotowywania posiłków. Dzieci zaciekawione skarbnicą kuchni zadawały wiele pytań, na które uzyskały ciekawe odpowiedzi. Na zakończenie wizyty pani Beata zachęciła dzieci do zjadania całych porcji posiłków, surówek oraz zdrowych przekąsek: owoców i warzyw.Dziękujemy wszystkim pracownikom kuchni za tę wspaniałą lekcję.

Magdalena Mazur

100 0277

W czwartek 8 lutego 2018 roku w auli naszej szkoły odbyła się audycja muzyczna – „ Flety od A do Z ” dla uczniów klas 4-7 .
Prowadził ją pan Tadeusz Janiak – artysta muzyk, wieloletni pedagog w Liceum Muzycznym w Bielsku Białej w klasie trąbki . Pan Tadeusz ponadto od wielu lat prowadzi działalność koncertową oraz dydaktyczną wśród dzieci i młodzieży różnych szkół na południu Polski. Potrafi zaciekawić młodzież swoją konferansjerką na temat muzyki w czasie koncertów.
Do swej audycji zaprosił młodego muzyka Pawła Stępnia- świetnego flecistę, który jest laureatem licznych konkursów muzycznych w Polsce. Zdobył także najwięcej głosów telewidzów w konkursie Młody Muzyk Roku 2009, a w 2012 roku został półfinalistą w programie „ Mam Talent ” .
Pan Paweł prezentował po kolei przywiezione instrumenty dęte – grał na fujarce pasterskiej, fletni Pana, fletach prostych i poprzecznych. Bardzo ciekawie zaprezentował też flet elektroniczny, o niezwykle interesujących możliwościach brzmieniowych. Prezentował utwory zarówno z muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Ciekawie brzmiały też duety na flet i trąbkę obu panów – Pawła i Tadeusza – zwłaszcza muzyka jazzowa.
Dodatkowo pan Paweł zaprezentował flutebeatbox- gdzie łączył grę na flecie poprzecznym z beatboxem , co szczególnie zachwyciło też młodych słuchaczy. Każdy utwór grany przez muzyków uczniowie nagradzali gromkimi brawami, a tuż po koncercie dla chętnych panowie rozdawali autografy oraz były też wspólne pamiątkowe fotografie.
Audycja z muzyką na żywo pozostanie z pewnością wszystkim w pamięci, a wielu uczniów już pyta o następną .

Ewa Bukowiec

img 20171115 122113

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas I-V uczestniczą w tzw. ,,Programie dla szkół”.
W ramach programu dzieci otrzymują bezpłatnie owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Uczestniczą również w działaniach edukacyjnych mających na celu poprawę wiedzy na temat zdrowych nawyków żywieniowych, pochodzenia żywności oraz przeciwdziałania jej marnotrawieniu.
W pierwszym okresie na zajęciach edukacyjnych uczniowie dowiedzieli się między innymi, czym jest piramida żywieniowa, jak opracować całodzienny jadłospis zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, o czym należy pamiętać przed przygotowaniem posiłków i jedzeniem. Samodzielnie przygotowali wspólne, zdrowe śniadanie.
Uczniowie rozpoznawali owoce i warzywa za pomocą różnych zmysłów. W czasie zabaw edukacyjnych poznawali wartości odżywcze owoców, warzyw oraz produktów mlecznych.
Przygotowali owocowe sałatki, surówki, kanapki warzywne, plakaty oraz ,,wesołe warzywne ludziki”.
Uczniowie klas IV i V uczestniczyli w konkursie, podczas którego układali wierszyki na temat owoców, warzyw i produktów mlecznych w języku angielskim.
Dzieci bardzo chętnie spożywały otrzymane w szkole owoce, warzywa oraz produkty mleczne. Aktywnie uczestniczyły w organizowanych zajęciach promujących zdrowe odżywianie.

Kudzia Marta

tytueowe

Pod takim tytułem 8 lutego 2018 roku odbył się konkurs matematyczno-przyrodniczy z elementami geodezji organizowany przez Zespół Szkół im. św. Jana Kantego w Makowie Podhalańskim. Celem konkursu było rozwijanie pasji i zainteresowań matematycznych młodzieży oraz wskazanie, w jaki sposób można je wykorzystać w kształceniu zawodowym, ze szczególnym uwzględnieniem zawodu geodety. Uczniowie: Angelika Gancarz, Jakub Możdżeń i Konrad Sularz, reprezentujący trzecie klasy gimnazjalne z Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim, uzyskali III miejsce w klasyfikacji drużynowej, wśród uczestniczących w konkursie szkół powiatu suskiego. Turniej składał się trzech etapów, dzielących go na części: geodezyjną, matematyczną, przyrodniczą. Dwa pierwsze etapy obejmowały zadania praktyczne i teoretyczne, zawierające głównie planimetrię i elementy geodezji w matematyce. Natomiast trzecia część miała charakter ogólnoprzyrodniczy i formę zabawy, gwarantującej interesującą rozrywkę umysłową. Organizatorzy zadbali o bardzo dobrą atmosferę, zdrową rywalizację, a także ugościli słodkim poczęstunkiem z racji Tłustego Czwartku. Każdy z uczestników otrzymał nagrody rzeczowe, a drużyna i opiekunowie dyplomy. Przyjęta forma popularyzowania wiedzy matematycznej i przyrodniczej okazała się bardzo trafna. Dlatego mamy nadzieję, że konkurs będzie kontynuowany w kolejnych latach.


Agnieszka Barzycka