logo z cieniem 2

20171129 105516

Klasy I c i II a pojechały na wycieczkę do Wadowic. W Domu Kulltury, dawnej siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, którego członkiem był młody Karol Wojtyła, dzieci obejrzały zabawny, a równocześnie pouczający musical "Nowe szaty króla".
Potem udaliśmy się do kawiarni na słynne kremówki. Wędrując śladami naszego Rodaka zwiedziliśmy z przewodnikiem Dom Rodzinny Jana Pawła II i kościół parafialny, w którym został ochrzczony.
Uczniowie byli bardzo zainteresowani wszystkimi etepami wycieczki, zadawali wiele pytań, jak również sami często wykazywali się wiedzą na temat Św. Jana Pawła II.

Maria Bochnak

img 0092 

Pod tym hasłem odbył się w naszej szkole XVI Gminny Konkurs Muzyczny dla klas I – III. Wzięło w nim udział 10 zespołów, łącznie 136 uczestników. Każdy prezentował dwie piosenki nawiązujące do tematyki rodzinnej. Występy małych artystów oceniało profesjonalne jury: p. Joanna Janiszewska – śpiewaczka operowa oraz p. Mieszko Krzyś – muzyk, gitarzyta. Jury zwracało uwagę pracę i umiejętności uczestników, ich muzykalność i czystość wykonania poszczególnych utworów. Jak co roku przyznana została nagroda publiczności, którą otrzymał zespół "Wiolinki" (Maków Podh.).
I miejsce zdobył zespół "Królówka" (Grzechynia).
II miejsce – zespół "Rytm" (Maków Podh.).
III miejsce – zespół "Wesoła rodzinka" (Wieprzec).
Wyróżnienie otrzymał zespół "Ósemki" (Juszczyn).
Zespoły: "Małe trio" (Żarnówka), "Tęczowe nutki" (Białka), "Karmelki" (Skawica), "Kojsowiocki" (Kojszówka) i "Wiolinki" otrzymały nagrody pocieszenia.
Zespół "Tęczowe nutki" wykonał poza konkursem kilka pięknych układów tanecznych m. in. do muzyki F. Chopina "Walc wiosenny".
Już dziś organizatorzy zaprosili na przyszłoroczny konkurs, który będzie nosił tytuł "Współczesny patriota".
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok!

Maria Bochnak
Maria Matyja

 20171206 101821

Dnia 6.12.2017r. naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Tego dnia w szkole panowała wspaniała atmosfera. Mikołaj rozdawał prezenty w czytelni szkolnej. Towarzyszyły mu aniołki i diabełki. Obdarowywał dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z wypiekami na twarzy i nieskrywaną radością. Na zakończenie wizyty wszyscy podziękowali wspaniałemu gościowi i wykonano wspólne zdjęcia.

A więc do następnego roku drogi Mikołaju!!!

Samorząd Uczniowski

 20171127 102917

W listopadzie w naszym przedszkolu obchodziliśmy "Święto Buraka", w związku z tym każdy w dniu 27.11.2017r. przyszedł do przedszkola ubrany na czerwono.
Dzieci poznały dobrodziejstwa buraka, dowiedziały się jak bardzo jest zdrowy, jakie zawiera witaminy i wartości odżywcze. Przedszkolaki poznały jego różne gatunki min. buraka cukrowego i jego drogę wprost z pola aż do samego woreczka z białym cukrem.
"Dzień Buraka" obfitował w zabawy, wiersze, piosenki i prace plastyczne z czerwonym warzywem w roli głównej.
Dzieci rozwiązywały zagadki i układały puzzle również z nim związane.
Od teraz wszystkie dzieciaki z naszego przedszkola, nigdy nie zostawią na talerzu sałatki z buraczków:)

Magdalena Mazur

20171124 101405

25 listopada to dzień kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela?
Z okazji zbliżającego się Święta Pluszowego Misia, zorganizowaliśmy uroczystość w przedszkolu. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego misia - pluszaka.
Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku, są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.
Wspólnie z nauczycielkami postanowiłyśmy przybliżyć dzieciom wszystko co wiąże się z misiami.
Na początek wszystkie grupy zebrały się w sali, aby obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt."Kubuś Puchatek" w wykonaniu starszych kolegów, a przygotowany przez panią Joannę Urbańczyk. Następnie rozpoczęła się wesoła zabawa, najpierw dzieci zatańczyły ze swoimi misiami, później były konkursy, recytacja wierszy.
Przybliżyłyśmy dzieciom historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych, zachęcając przy tym do częstszego sięgania po literaturę dziecięcą.
Młodsze dzieci kolorowały lub rysowały misie, starsze wycinały sylwety.
Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem dzieciom dyplomu "Prawdziwego Przyjaciela Pluszowego Misia" oraz zakładki do książki w kształcie misia, którą dzieci samodzielnie ozdabiały.
Wspólna zabawa dobiegła końca, ale wydaje nam się, że to nie koniec przygód pluszowego misia.

Magdalena Mazur

img 0083

25.11.2017r. to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Od zawsze wiadomo, że Pluszaki to najmilsi przyjaciele dzieciaków. W związku z tym do naszego przedszkola oraz klas 1-3 szkoły podstawowej zawitał w tym dniu Kubuś Puchatek. Przedstawienie kukiełkowe o przygodzie tego sympatycznego misia przygotowali uczniowie: Paweł Stasik (kl. 2a), Kamil Spyrka(kl. 3a), Jan Rawski (kl. 6c). Scenografią zajęła się p. J. Urbańczyk. Gromkie brawa były najlepszą zapłatą za trud włożony w przygotowanie.
Niech żyją Pluszowe Misie!!!

Joanna Urbańczyk

2017 dyk 2

Wielki sukces naszej uczennicy – Mai Kwaśniewskiej z klasy VII A
10 października tego roku odbył się w naszej placówce etap szkolny V Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Etap ten bezkonkurencyjnie wygrała Maja Kwaśniewska kwalifikując się jednocześnie do etapu wojewódzkiego, w którym znalazła się wśród 70 najlepszych uczniów Małopolski. Warto podkreślić, że w tegorocznym dyktandzie organizowanym przez Stowarzyszenie Polonistów i Fundację Zawsze Warto brało udział ponad 7 000 uczniów!
Etap wojewódzki miał miejsce w Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. I.J. Paderewskiego w Krakowie 7 listopada bieżącego roku. Maja poradziła sobie z kolejnym trudnym dyktandem wspaniale i po ogłoszeniu wyników okazało się, że zajęła 1 miejsce. Jest to rewelacyjny wynik, zważając na bardzo wysoki poziom konkursu.
Gala podsumowująca tegoroczne dyktando odbyła się w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Krakowie dnia 17 listopada. Maja Kwaśniewska wraz ze swoją opiekunką panią Eweliną Długopolską odebrała tam zaszczytny dyplom laureata oraz nagrody rzeczowe, między innymi srebrną monetę pamiątkową ufundowaną przez Narodowy Bank Polski.
Laureatce jeszcze raz gratulujemy ogromnego sukcesu i życzymy kolejnych na polu ortograficznych potyczek i nie tylko.

Justyna Wojdyła - Celary

 

20171114 113103

Laureatką konkursu plastycznego - „Współczesny mały i duży Patriota” została uczennica klasy szóstej naszego Zespołu Szkół – Martyna Włodarczyk, zajmując I miejsce. W dniu 14.11. 2017 r. odebrała dyplom i nagrodę w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej. Odbyło się tam wówczas uroczyste rozwiązanie konkursów wiedzy historycznej oraz dwóch konkursów plastycznych - zorganizowanych w ramach projektu „W przeddzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości...” połączone z wręczeniem nagród, wyróżnień oraz dyplomów dla najlepszych uczestników. Konkursy zorganizowało Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” z siedzibą w Limanowej i miały one zasięg wojewódzki .
Gratulujemy serdecznie zwycięstwa młodej artystce i życzymy dalszych sukcesów plastycznych!

Ewa Bukowiec

photo03

Jak co roku młodzież z naszej szkoły wzięła udział w Makowskich Dniach Poezji. W tym roku uczniowie interpretowali utwory poetyckie wybitnego twórcy pana Szymona Słomczyńskiego - finalisty Nagrody Literackiej Nike oraz laureata Złotego Środka Poezji. Po prezentacji utworów, jurorzy wyróżnili naszą uczennicę Aleksandrę Jopek z klasy 3 gimnazjum. Jednak brawa i uznanie należą się również pozostałym uczestnikom, gdyż pokonali lęk przed przestrzenią sceniczną, tremę i godnie reprezentowali naszą szkołę. Dalszą część imprezy uświetnił sam poeta, który dzielił się własnym warsztatem pracy i zachęcał do zabawy słowem.

Joanna Urbańczyk

imag0544

"Krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją.
Ach, cóż to za groźny zwierz? To jest jeż, malutki jeż”...


Dnia 10 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jeża, czyli święto kłujacych ssaków. Makowskie przedszkolaki również wzięły w nim udział.
Z wielkim zaciekawieniem obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt: „Kolczatek”, poznawały ciekawostki z życia jeżów. Ilustrowały ruchem piosenkę „Jestem sobie jeżyk mały”, malowały farbami dużą sylwetę jeża, robiły kłujące jeże z ziemniaków.
Na koniec dnia każde dziecko ułożyło do snu zimowego jeżyka-maskotkę, które obudzą się dopiero z nadejściem wiosny.

Anna Stasik

imag0550

W Gminnym Przedszkolu Samorządowym w Makowie Podhalańskim 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się, aby uroczyście świętować ten wyjątkowy dla nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Dzieci obejrzały krótką bajkę o symbolach narodowych Polski – poznały „Legendę o orlim gnieździe”, flagę, dumnie odśpiewały też hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Każda grupa wykonała piękne kotyliony, flagi, kolorowano godło Polski.
Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie on w pamięci naszych „Małych Polaków”.

Anna Stasik

Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30