logo z cieniem 2

img 20171115 110935

Zdrowe odżywianie polega na regularnym dostarczaniu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Warzywa i owoce zawierają takich składników mnóstwo, dlatego powinny być podstawą każdej zdrowej diety, gdyż są nieocenionym źródłem witamin.
Zdrowy jadłospis całkowicie pokrywa zapotrzebowanie organizmu na energię oraz niezbędne składniki pokarmowe. Dzieci i młodzież są grupą najbardziej narażoną na skutki niewłaściwego żywienia. Zarówno nadmiar kalorii, jak i niedobór kalorii czy też pokarmowych składników prowadzi do zachwiania równowagi procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Zwyczaje i nawyki żywieniowe ukształtowane w okresie dziecięcym i nastoletnim negatywnie rzutują na dalszy rozwój i zdrowie człowieka oraz są bardzo trudne do wyeliminowania.
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018 zostały przeprowadzone w klasach IV i V na zajęciach technicznych lekcje dotyczące zdrowego odżywiania.
Dzieci na zajęciach dowiedziały się co to zdrowe odżywianie, jak i co jeść żeby było zdrowo.
Oprócz wykładów i pogadanek miały miejsce zajęcia praktyczne, na których uczniowie robili pyszne i zdrowe kanapki, sałatki.
Dzieci wykonały także liczne prace dodatkowe: plakaty, krzyżówki, piramidy zdrowego żywienia oraz gazetkę na korytarzu szkolnym.

Magdalena Tatara-Popielarczyk

20180109 122740

Lubella inspiruje i edukuje to program edukacyjny o charakterze społecznym mający na celu wzrost świadomości znaczenia prawidłowego odżywiania w życiu człowieka wśród uczniów polskich szkół. W III. edycji uczniowie odkrywają właściwości zbóż, poznają zasady prawidłowego żywienia, a także przygotowują wyjątkowe dania z wykorzystaniem produktów zbożowych. Szkoła otrzymuje prestiżowy Certyfikat potwierdzający udział i zaangażowanie szkoły w edukację na temat zasad prawidłowego żywienia.
Dodatkowo bierzemy udział w kulinarnym Konkursie i próbujemy zdobyć atrakcyjne nagrody!
Wyniki wkrótce!!!!


Klasa 6c
z p. Sylwią Jasiewicz


otwarty

Otwarty czwartek z dnia 25.01.2018 r. zostaje przeniesiony na dzień 01.02.2018 na godzinę 16:00.

dscn3114


14 stycznia nasi wspaniali aktorzy oraz znakomici chórzyści mieli możliwość wystąpienia dla większej publiczności. Dzięki wsparciu księdza proboszcza Tadeusza Różałowskiego spektakl pt. „Ach, co za noc!” został wystawiony w sali „Stodoła”.
Historia Marii, Józefa i maleńkiego Jezusa zachwyciła po raz wtóry. Mieszkańcy Makowa, którzy wzięli udział w naszym przedstawieniu, nie kryli wzruszenia i nie szczędzili braw dla naszych wspaniałych uczniów. Dzięki takim chwilom wiemy, że trud włożony w przygotowania i próby nie idzie na marne. Jeszcze raz dziękujemy za obecność i do zobaczenia na scenie.

Justyna Wojdyła-Celary
Ewa Bukowiec
Bożena Grabiec

img 0003

W ramach realizowanego „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, do którego w ubiegłym roku nasza szkoła przystąpiła, zakupiliśmy 754 woluminy wartości 15100,80-. Księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami czytelników’ Realizacja programu przyczyniła się do wzrostu wypożyczeń oraz odwiedzin uczniów w bibliotece. Wzrosło też zaangażowanie wszystkich nauczycieli w popularyzowanie książki i czytania. Do rozwijania czytelnictwa dzieci i młodzieży włączyli się też rodzice.

img 0007

Dzień 22 grudnia był w naszej szkole obchodzony bardzo uroczyście. Uczniowie i nauczyciele zebrali się w tym wyjątkowym czasie na wspólne świętowanie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Rano klasy miały czas na przygotowanie swoich sal i dekorację stołów wigilijnych.
O godzinie 9:00 wszyscy uczniowie naszego zespołu zebrali się w hali sportowej, by oglądnąć jasełka przygotowane przez klasy VI A, VI C i uczestników koła teatralnego szkoły podstawowej pod kierownictwem pani Justyny Wojdyły – Celary. Spektakl pt. „Ach, co za noc” został oparty na centralnej postaci Archanioła Gabriela (w tej roli znakomita Joanna Stasik), który z pomocą swoich aniołów stara się zwiastować ludziom dobrą nowinę o narodzeniu Syna Bożego. Za jego przyczyną do stajenki betlejemskiej udają się pasterze, zwierzęta, chorzy oraz trzej królowie. W ślad za nimi rusza także niedźwiedź, który jest w tym spektaklu uosobieniem diabła.
Przedstawienie zachwyciło publiczność wspaniale przygotowaną oprawa muzyczną, za którą odpowiadała pani Ewa Bukowiec oraz niezwykłą scenografią, która powstała z pomocą pani Bożeny Grabiec. Po jasełkach cała społeczność uczniowska miała szansę razem zakolędować. Było to możliwe m.in. dzięki obsłudze informatycznej pani Danuty Pilsyk. Po skończonych śpiewach pan dyrektor Artur Piórkowski złożył serdeczne życzenia i obiecał, że jasełka od tej pory zawsze będą się odbywać wspólnie dla wszystkich uczniów, bo atmosfera takich spotkań jest niesamowita.
Po rozejściu się do klas uczniowie, jak co roku, mieli możliwość złożenia sobie życzeń i zjedzenia wspólnej wigilii. Był to niezwykły, magiczny czas, który sprawił, że czuliśmy się jak jedna, wielka rodzina.

Justyna Wojdyła-Celary

 

161513329021 1


14 grudnia w sali makowskiego Domu Kultury spotkali się tegoroczni laureaci Gminnego Konkursu Plastycznego "Boże Narodzenie w obrazach". Młodzi artyści wykonali swe prace plastyczne w kategoriach : malarstwa i rysunku, malarstwa na szkle oraz formach przestrzennych. Spośród 180 prac jury - w składzie: Halina Rejowska - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Katarzyna Baryzel i Zbigniew Kowalski - Pracownicy MBP- wybrało te najpiękniejsze, najbardziej pomysłowe i wymagające najwięcej pracy.

Czytaj więcej: Gminny Konkurs Plastyczny - "Boże Narodzenie w obrazach"

 

tytulowe

19 grudnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy o tytuł Książkomaniaka Roku organizowany co roku przez panie: Jolantę Barłóg i Małgorzatę Jałochę. Do konkursu mogli przystąpić uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas siódmych. Główne cele konkursu to rozbudzanie pasji czytelniczych oraz zamiłowania do literatury, popularyzacja literatury dla młodzieży, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu. W konkursie wzięło udział siedem osób: Natalia Rusin, Gabriela Bałos, Angelika Gancarz, Joanna Dyrcz, Marcelina Kubańska, Julia Bryndza, Magdalena Biel. Bezkonkurencyjna okazała się Marcelina Kubańska z klasy 2b, drugie miejsce po dogrywce zdobyła Natalia Rusin z klasy 3a, a na trzecim miejscu uplasowała się Magdalena Biel z klasy 2b.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

20171212 161631

12 grudnia odwiedziliśmy Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Wyjazd zorganizowano w ramach realizowanego w szkole projektu „Doświadczamy nauki”. Zostaliśmy podzieleni na trzy zespoły i każdy z nich wziął udział w trzech warsztatach:

Fizyka w wesołym miasteczku, czyli o sile bezwładności
Tutaj dowiedzieliśmy się co to jest siła bezwładności, gdzie można zaobserwować jej działanie.Okazuje się, że nie tylko w wesołym miasteczku! Pomimo iż tam siły te są najbardziej efektowne, to można obserwować je każdego dnia: w autobusie, w jadalni, w łazience czy w warsztacie samochodowym. Odkryliśmy co to jest siła bezwładności zwłaszcza poprzez samodzielnie wykonywanie doświadczeń i obserwując skutki jej działania. Doświadczenia wywoływały wiele emocji, najwięcej śmiechu i zdziwienia.

Czytaj więcej: Warsztaty przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim

„Każda książka jest żywym stworzeniem...
Każda ma duszę i każda ma serce...”
/K. Makuszyński/

VIII GMINNY KONKURS POLONISTYCZNY
O ZŁOTE PIÓRO BURMISTRZA

Organizator :
Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim pod patronatem Burmistrza Makowa Podhalańskiego.


Cele konkursu:
• Sprawdzenie stopnia znajomości treści książek.
• Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
• Rozbudzanie pasji czytelniczej oraz zamiłowania do literatury.
• Rozwijanie zainteresowań czytelniczych.
• Popularyzacja wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży.
• Wzbogacanie słownictwa poprzez obcowanie z pięknem języka literackiego.

Czytaj więcej: VIII Gminny Konkurs Polonistyczny o Złote Pióro Burmistrza

20171212 1031400

Dnia 12.12.2017r. w szkolnej auli odbyło się profilaktyczne przedstawienie pt. „Misja specjalna”. Inscenizację przygotowali uczniowie koła polonistycznego pod kierunkiem p. Eweliny Długopolskiej.
Główni bohaterowie; Onufry i Goliat z polecenia Świętego Piotra zeszli na ziemię, by ocalić ludzi przed zgubnymi skutkami nałogów. Zupełnie przez przypadek znaleźli się w makowskiej szkole. Ich misja okazała się znacznym stopniu utrudniona, gdyż do nawrócenia na dobrą drogę życia bez nałogów, zostali im tylko uczniowie. Bohaterowie nie poddali się. Wypożyczyli od diabła nałogi: Nikotynę, Alkoholizm, Narkomanię oraz Internet. Uzależnienia miały przekonać zgromadzoną publiczność, iż nie warto sobie marnować życia.
Mamy nadzieję, że przedstawiona w satyryczny sposób inscenizacja skłoniła do refleksji wszystkich uczniów i jednocześnie podniosła społeczną świadomość na temat szkód spowodowanych przez uzależnienia.

Jeszcze raz przypominamy:
„Jedno jest tylko życie, drugiej szansy nie macie...
I to od Was zależy jak je wykorzystacie.
A my z dziadulkiem damy Wam dobrą radę;
Nie pozwólcie nałogom wejść w życia paradę.”

Aktorzy

Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30