tel./fax.: (033) 877-16-16

 

img 20180530 112101

Z wysianych w kwietniu nasion warzyw, już pod koniec maja mogliśmy się cieszyć pierwszymi nowalijkami wyhodowanymi na grządce. Oczywiście są to najwcześniejsze warzywa: sałata, rzodkiewka.
Dzieci z przedszkola i zerówki były niezwykle dumne z pierwszych plonów. Na śniadaniu w przedszkolu zjadały kanapkę z listkiem sałaty i plasterkiem rzodkiewki, nawet dzieci sceptycznie nastawione z animozją do sałaty zielonej i rzodkiewki odważyły się spróbować własnych wyhodowanych warzyw. Na miejsce zjedzonej sałaty i rzodkiewki posadziliśmy pomidorki koktajlowe i fasolkę szparagową, przepikowane zostały też buraczki. Myślę, że we wrześniu będziemy się cieszyć z innych warzyw: marchewki, kalarepki, selera, buraków. Dzieci z dużym zaangażowaniem pielęgnowały grządkę warzywną (podlewały, pieliły). Codziennie podczas pobytu na placu zabaw, pierwsze biegły na grządkę i podziwiały co już wyrosło lub urosło i cieszyły się sukcesem. Uczyły się cierpliwości i wytrwałości w obserwacji wzrostu roślin.

2018 05 18 12.06.52

W dniach 17 i 18 maja odbyła się wycieczka do Pragi, stolicy Republiki Czeskiej. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej z opiekunami (Maciej Melzer, Joanna Urbańczyk, Małgorzata Jałocha, Sylwia Świstek oraz Renata Staszel).

W czwartek o godzinie 5 nad ranem opuściliśmy Maków Podhalański. Po siedmiu godzinach jazdy autokarem dotarliśmy na miejsce, gdzie rozpoczęło się nasze zwiedzanie tego pięknego miasta. Zawitaliśmy w klasztorze Strahowskim, w królewskiej dzielnicy Hradczany, w katedrze św. Wita, Małej Stranie oraz Złotej Uliczce. Wszystkie te miejsca położone były na wzniesieniu, przez co mieliśmy przyjemność podziwiać cudowną panoramę całej stolicy. Około godziny 18, po zakończeniu wyczerpującego spaceru przyjechaliśmy do hotelu, gdzie spędziliśmy noc. Na następny dzień o 8 rano wyruszyliśmy, by kontynuować zwiedzanie. Tego dnia zobaczyliśmy Uniwersytet Karola, Ungelt, Rynek Starego Miasta z Orlojem oraz Most Karola. Gdy zakończyliśmy, było to około godziny 13, mieliśmy trochę czasu, żeby kupić pamiątki. W kraju,
w którym powstawała bajka „Krecik” można było znaleźć mnóstwo maskotek, breloków, kubków czy też koszulek przedstawiających tę legendarną postać. Około godziny 14 udaliśmy się w drogę powrotną do naszej ojczyzny. W Makowie Podhalańskim byliśmy o 23:30.

Wycieczka ta, mimo iż była bardzo wyczerpująca, dostarczyła nam wielu wrażeń i mieliśmy okazję zobaczyć coś odbiegającego od naszej codzienności.

"Dzieci czwórka i laurka", czyli Dzień Rodziny w kl. I c

"My rodzinę dobrą mamy,
zawsze razem się trzymamy.
I choć czasem czas nas goni,
my jak palce jednej dłoni."

Dzieci i rodzice spotkali się 21 maja w auli, aby radośnie świętować fakt bycia rodziną. Goście obejrzeli scenkę "Dzieci czwórka i laurka", wysłuchali wesołe wiersze i piosenki. Brawami nagradzali występy swoich pociech. Dzieci składały serdeczne życzenia i obdarowały rodziców kwiatami doniczkowymi i portretami mamy oraz taty. Potem nastapił czas wspólnych zabaw z chustą klanzy i tańców. Rodzice wspólnie z dziećmi odgadywali zakończenia przysłów, jak również wspominali czas spędzony w szkole i dziecięce zabawy. W międzyczasie wszyscy częstowali się smakołykami przygotowanymi przez niezawodne mamy.
W radosnej atmosferze poczynione zostały plany, aby w następnym roku świętować Dzień Rodziny przy ognisku.


Maria Bochnak

IMG 0012

„Maków Podhalański w powiecie suskim” to tytuł projektu realizowanego na XVII Spotkaniach Klubów Europejskich w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim w dniu 16 maja bieżącego roku. Spotkanie odbyło się w Auli Szkolnej i na Orliku.
Wzięły w nim udział gimnazja działające przy Zespołach Szkół bądź szkołach podstawowych powiatu suskiego tj. z Jordanowa, Naprawy, Łętowni, Toporzyska i Makowa Podhalańskiego wraz z opiekunami. Organizatorem tego projektu był Klub Europejski z Makowa Podhalańskiego wraz z kołem wolontaryjnym pod opieką nauczyciela wiedzy o społeczeństwie Anny Giertugi. W spotkaniu wzięło udział około 100 uczniów wraz z opiekunami. Spotkanie prowadziły uczennice klasy trzeciej gimnazjum; Alicja Łyga i Angelika Gancarz oraz Natalia Rusin.
Honorowymi gośćmi spotkania byli:
* Starosta powiatu suskiego mgr Józef Bałos,
* Radny i dyrektor Zespołu Szkół mgr inż. Artur Piórkowski,
* Dyrekcja Zespołu Szkół w osobach pani mgr Łucji Czarniak, pani mgr Katarzyny Uczniak
* Nauczyciele opiekunowie Klubów Europejskich; mgr Lucyna Kubińska, mgr Izabela Świerczek, mgr Ewa Dyrda, mgr Agnieszka Kowalcze i mgr Anna Giertuga.

4D231488 6006 4EEF A50B 394136609DCD

W dniu 10 maja bieżącego roku w Warszawie w Gmachu Szkoły Głównej Handlowej odbyła się III edycja Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie organizowanej przez trzy uczelnie ekonomiczne; Szkołę Główną Handlową w Warszawie, Akademię Ekonomiczną z Krakowa, Akademię Ekonomiczną z Wrocławia.
Uczeń klasy trzeciej gimnazjum Mikołaj Hojda zanim dostał się do eliminacji centralnych musiał przejść przez eliminacje szkolne, w których wzięło udział ponad 4 tysiące uczniów z całej Polski ze szkoły 11 uczniów. Test szkolny składał się z 30 pytań dotyczących życia w demokratycznym państwie prawa, życia w społeczności lokalnej i globalizującym się świecie. Przewodnim hasłem bieżącej edycji była „Tożsamość Europejczyka – wartości i dziedzictwo kulturowe.”

W związku z przypadającym na ostatni czwartek miesiąca maja świętem Bożego Ciała, dzień otwarty zostaje przeniesiony na czwarek 24.05.2018r.

Dzień otwarty odbędzie się w następującym porządku:

- 15.30 - klasy I-III SP

- 16:00 - Przedszkole, oddziały "zerowe", klasy IV-VII SP oraz klasy II i III Gimnazjum