tel./fax.: (033) 877-16-16
A A A

W dniu 18 września 2018r. klasy Vc i VIa uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Wyjazd zorganizowano w ramach realizowanego w szkole projektu „Doświadczamy nauki”. Uczniowie uczestniczyli w dwóch lekcjach edukacyjnych: „Budujemy poduszkowiec” i „Jakie to proste” a także obejrzeli wystawę „Tramwaje na Wawrzyńca”.
Pierwsze zajęcia polegały na budowaniu poduszkowca zdolnego unieść jedną osobę. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z następującymi pojęciami: ciśnienie, tarcie, bezwładność, a także poznali historię i budowę poduszkowca. Sami mogli sprawdzić, jak działa pojazd i ile dodatkowych „bodźców" jest w stanie wytrzymać, ponieważ każda grupa testowała z przyjemnością jego wytrzymałość.

 

11 września 2018 r. uczniowie klasy II c pojechali do ogrodu zoologicznego w Krakowie w ramach projektu „Doświadczamy nauki“. Wędrując pod opieką pani przewodnik dzieci mogły obserwować dzikie zwierzęta w klatkach i na wybiegach. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek dotyczących różnych gatunków ssaków, ptaków, gadów oraz płazów. Duże emocje wzbudziły małpy i wielkie ssaki, czyli słonie, żyrafy oraz groźne koty, takie jak lwy i tygrysy.
Z radością karmiły zwierzęta żyjące w mini zoo dając im do jedzenia marchewkę, która okazała się ich przysmakiem. Dzieci dowiedziały się, jak zwierzęta przystosowały się do życia w różnych środowiskach.
Po powrocie do szkoły lepiły z plasteliny zwierzęta zaobserwowane w pięknym ogrodzie, projektowały i budowały z klocków ogród zoologiczny.

Maria Bochnak

20181001 111859

Dnia 1 października 2018r. o godzinie 11.10 w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.
Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami przedostali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym jest teren orlika szkolnego. Nauczyciele złożyli meldunek prowadzącej ewakuację, z którego wynikało, że wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. W akcji brali udział: Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy administracji i obsługi. Po przeprowadzonej kontroli budynku informacja o stanie ewakuacji przekazana została Dyrektorowi szkoły, który odwołał alarm i uczniowie wrócili na lekcje.

Bożena Grabiec

11

W ramach projektu unijnego „Doświadczamy nauki” realizowanego przez naszą szkołę w dniu 26 września 2018r. uczniowie klas Va i VIa wzięli udział w wycieczce do Krakowa. W Krakowskim Parku Technologicznym uczyli się budować i programować roboty.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, które miały zajęcia w oddzielnych salach, a następnie w 2-3 osobowych zespołach budowali i programowali roboty. Pod koniec 3-godzinnych zajęć uczniowie konstruowali roboty, które następnie stoczyły pomiędzy sobą bitwę: dzięki różnym czujnikom miały zepchnąć ze stołu swoich przeciwników, a jednocześnie utrzymać się na powierzchni. Robot, który najdłużej utrzymywał się na stole, zwyciężał.

Rafał Pacek

 20180920 124630

W dniach 20-21 września klasy 5a, 5b wraz z niezbędnym, ale jakże istotnym wsparciem innych oddziałów, wyruszyły na podbój fascynującej Wenecji Północy.

Po długiej autokarowej podróży, spotkaliśmy się z panią przewodnik, która oprowadziła nas po najciekawszych zakątkach Wrocławia. Zwiedzanie zaczęliśmy od Ostrowa Tumskiego, najstarszej części miasta, gdzie na uwagę zasługuje gotycka katedra z XIII wieku. Następnie zobaczyliśmy rynek m.in. najcenniejsze kamienice, pomnik Aleksandra Fredry, budynek ratusza. Mieliśmy okazję zawitać na Stare Jatki – małą uliczkę, na której od XII wieku sprzedawano mięso, natomiast dzisiaj znajdują się tam galerie sztuki oraz Pomnik Pamięci Zwierząt Rzeźnych. Podziwialiśmy gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym mieszczą się figury czterech cnót kardynalnych: Sprawiedliwości, Męstwa, Roztropności, Umiarkowania. Było nam dane wejść do środka, gdzie czekała na nas Aula Leopoldyńska. Stolica Dolnego Śląska zadziwiła także naszych uczestników Panoramą Racławicką, wspaniałym ogrodem zoologicznym i niezwykle uroczym Ogrodem Japońskim. Jednak największe wrażenia pozostaną po obejrzeniu panoramy Wrocławia z tarasu widokowego Sky Tower oraz wizyta w Centrum Nauki - Hydropolis.

Zbyt szybko musieliśmy opuścić „miasto krasnali”, ale obiecaliśmy sobie, że jeszcze do niego powrócimy.

Uczestnicy

100 1176

17 września 2018 r. uczniowie klas IV-VIII i III gimnazjum spośród 16 kandydatów wybrali członków Samorządu Uczniowskiego. Wyborom przewodniczyły: pani Agnieszka Frączek i pani Bożena Grabiec. Skład komisji wyborczej tworzyli uczniowie, którzy w roku 2017/2018 byli członkami Samorządu Uczniowskiego.


Wyniki głosowania:
przewodnicząca: Adrianna Mazur z klasy VIIIC,
zastępca: Olimpia Lurka z klasy IIIC gimnazjum.

Nowo wybranemu Samorządowi Uczniowskiemu życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2018/2019.