tel./fax.: (033) 877-16-16 
A A A


27 listopada 2018r. w bibliotece szkolnej miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Grupa harcerzy pod opieką p. Magdaleny Tatary-Popielarczyk, p. Barbary Kogut oraz p. Agnieszki Frączek zorganizowała „Bajkowe Andrzejki” dla klas 0-III oraz przedszkolaczków.
Przygotowania do imprezy rozpoczęły się już miesiąc wcześniej. Najważniejsze było uzgodnienie jakie postacie bajkowe będą wróżyły dzieciom podczas andrzejek i jaki to będą wróżby.
Sporo czasu pochłonęło także przygotowanie dekoracji i rekwizytów do wróżb.
Myślę, że był to świetny pomysł na spędzenie andrzejek, a także na to, żeby przypomnieć uczniom zwyczaje andrzejkowe. Dzieci lubią świat czarów i wróżek – warto pokazać im, że nie kończy się on na Harrym Potterze.
Był to cudowny, ciekawy dzień, pełen radości i zainteresowania.
Pamiętajcie, wszystkie wróżby są tylko zabawą, nie należy traktować ich poważnie!

M. Tatara-Popielarczyk

 

29 listopada 2018r. w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim zorganizowano obchody Dnia Pluszowego Misia.
W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne pokoiki i przybyli wraz z uczniami do szkoły. Na korytarzach zrobiło się kolorowo i „misiowo”. Pluszowe maskotki towarzyszyły swoim opiekunom w czasie przerw i na lekcjach. Głównym punktem obchodów „misiowego święta” było spotkanie zorganizowane przez harcerzy pod opieką p. Magdaleny Tatary-Popielarczyk, p. Barbary Kogut i p. Agnieszki Frączek. Aula szkolna zamieniła się w „Misiową Krainę”. W pięknie udekorowanej „pluszakami” auli dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia oraz ideę święta najpopularniejszej dziecięcej zabawki, obejrzeć bajeczkę a także wziąć udział w konkursie.
Przypomnijmy, że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek... Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Jednak najwięcej emocji dostarczyły maluchom „misiowe konkurencje”, czyli: zjadanie miodku z talerzyka, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne nagrody. Zorganizowano także konkurs dla opiekunów. Wszyscy opiekunowie wywiązali się z zadania wzorowo.
Ten dzień był nie tylko okazją do świetnej zabawy, lecz także służył promocji czytelnictwa. W kilku oddziałach klas I-III SP harcerze gimnazjum czytali książeczki o tematyce związanej z naszym bohaterem dnia.

M. Tatara-Popielarczyk

img 0001

W ramach projektu edukacyjnego TYDZIEŃ KSIĄŻKI biblioteka szkolna gościła przedszkolaków z naszego zespołu szkół. Dzieci zwiedziły bibliotekę szkolną i zapoznały się z pracą bibliotekarza.

s

9 maja 2016 roku uczestniczyliśmy w spotkaniu autorskim z Pawłem Kowalczykiem autorem książki :
CZERWONE DROGI AUROVILLE. Wolontariat w Indiach i świat tamilskich wiosek.
Paweł Kowalczyk w 2010 roku spędził w Auroville jako wolontariusz sześć miesięcy i powracał tam przy okazji każdego kolejnego wyjazdu do Indii. Poprzez opis swoich doświadczeń i przygód pozwala nam poznać to jedyne w swoim rodzaju miejsce oraz zaznajomić się z jego mieszkańcami i wolontariuszami. Przedstawia zasady funkcjonowania wspólnoty, jej przeszłość oraz leżącą u podstaw filozofię. Przybliża wiele innowacyjnych projektów i oddolnych inicjatyw ludzi o wielkim sercu, którzy poświęcili swój talent i środki tak zwanej „sprawie”.
Autor opisuje także wyzwania codziennego życia, sytuację gospodarczą i społeczną mieszkańców indyjskiego stanu Tamil Nadu – najbliższych sąsiadów Auroville. Opisy te wzbogaca osobistymi przemyśleniami i bogatymi informacjami dotyczącymi historii, kultury i wierzeń. Przedstawia walkę z biopiractwem i wielkim kapitałem, a także wyjaśnia m.in., dlaczego indyjscy chłopi popadają w spiralę długów, a indyjska krowa przestaje być święta.
Paweł Kowalczyk
Ukończył prawo na uniwersytetach we Frankfurcie nad Odrą, w Poznaniu oraz w Tuluzie, studiował kierunek Azja Wschodnia oraz Opracowywanie Projektów Rozwoju Zrównoważonego w Barcelonie. Pracował w Międzynarodowym Departamencie Assistance w Zurich España.
Uważa, że współpraca jest lepsza od konkurencji, a idea rozwoju zrównoważonego nadaje głęboki sens działalności gospodarczej, która bez niej skupia się wyłącznie na tworzeniu zysku i odhumanizowanych miejsc pracy. Jest przekonany do naturalnych metod leczenia oraz że w dzisiejszym świecie musimy uznać fakt wzajemnej zależności.

s 2

s 3

s 4

img 0004

15 kwietnia , w piątek po południu, dzieci z klas 1-3 należące do Kółka Przyrodniczego i do Koła Baśniowego spotkały się wraz ze swoimi opiekunami- panią Olą, panią Basią i panią Ewą (mamą) w zaprzyjaźnionej szkole w Zawoi. W trakcie pobytu dzieci uczestniczyły w grach i zabawach sportowych, samodzielnie przyrządzały pizze na kolację, przedstawiały przywiezione ze sobą własne książki i zachęcały do ich przeczytania. Późnym wieczorem wymyślały opowiadania o misiach i tworzyły do nich ilustracje. Na koniec, już w łóżkach, oglądały filmy.

img 0001

W dniach 11-12 marca 2016r. odbyła się już po raz kolejny w Zespole Szkół noc w szkole. Tym razem pod hasłem „NOC Z FILMEM W BIBLIOTECE SZKOLNEJ”. Wzięli w niej udział uczniowie klas IVb i III szkoły podstawowej oraz Harcerze gimnazjum pod opieką pani Magdaleny Tatary-Popielarczyk oraz pani Barbary Kogut.
Na miejscu pierwsi zjawili się harcerze, ich zadaniem było przygotować czytelnię i bibliotekę szkolną na przybycie młodszych kolegów.
Gdy biblioteka zmieniła się już w salę kinową a młodsi koledzy przybyli na miejsce można było wreszcie oglądnąć film, a był nim „Most do Terabithii. Seans rozpoczął się o godz. 19. Po projekcji pierwszego filmu zamiast typowego dla kina popcornu zamówiliśmy pizzę, która smakowała wyjątkowo.
Po posiłku wszyscy uczniowie przystąpili do wykonania pracy plastycznej zatytułowanej „MOSTY DO NASZYCH MARZEŃ”. Młodzi artyści mieli niesamowite pomysły.
Gdy w szkole zrobiło się już wystarczająco ciemno rozpoczęto zabawę w podchody. Uczniowie podzieleni na pięć grup szukali i rozwiązywali zadania przygotowane przez harcerzy. Zmęczeni szukaniem w różnych zakamarkach szkoły zadań uczniowie w końcu dotarli na metę.
Na miejscu czekały już kolejne atrakcje: karaoke, zumba, różnego rodzaju gry i zabawy.
Super atrakcją okazały się warsztaty przeprowadzone przez Oliwie Gorzkowską. Oliwia zaprezentowała kreatywną rewolucję w rysowaniu przy użyciu długopisu 3d.
Wymęczeni tak licznymi atrakcjami najmłodsi zasnęli, a najwytrwalsi opowiadali niezwykłe historie do rana. Nad ranem po spakowaniu odbyła się obowiązkowa bitwa na poduszki. W sobotę około 8.00 uczniowie niechętnie wracali do domów. Z nadzieją czekają na kolejną taką noc.

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

img 0001

 

Zaczarowany świat baśni.
„Gdy siedzisz sam, wśród czterech ścian i smutek ci doskwiera, rozmawiasz już od godzin dwóch z ekranem komputera. Posłuchać chciej historii tej, a spełnisz swe marzenia, zapraszam cię byś przeniósł się w świat baśn i Andersena...”
W środę 24 lutego uczniowie klasy IIa szkoły podstawowej uczestniczyli w popołudniowych zajęciach w bibliotece szkolnej. Słuchali fragmentów wybranych baśni, rozwiązywali zagadki, projektowali stroje dla głównych bohaterów i prezentowali swoje dzieła. Niezwykłą atrakcją była „baśniowa podróż” po korytarzach szkolnych. Na zakończenie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom „małego czytelnika”.

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 Akcja ma na celu propagowanie książki i czytelnictwa. Bookcrossing polega na zostawieniu przeczytanych już książek w miejscach publicznych. W naszej szkolnej bibliotece będzie zorganizowany regał bookcrossingowy dla uwolnionych książek. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o przejrzenie swoich domowych księgozbiorów i przynoszenie ciekawych , przeczytanych książek do biblioteki.


Serdecznie zapraszamy uczniów i pracowników szkoły oraz rodziców do „aktywnego uwalnianie książek”!
„ Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania”.

 

Co zrobić, gdy znalazłeś książkę, którą ktoś uwolnił?
• Z uwolnionych książek możesz korzystać w godzinach otwarcia biblioteki
• Książki czytaj na miejscu albo weź je do domu i oddaj po przeczytaniu
• Jeżeli znajdziesz książkę, którą chcesz mieć, weź ją, a w zamian przynieś i zostaw inną, równie cenną.


Zapraszamy wszystkich uczniów do oddania lub przygarnięcia książki. Więcej informacji uzyskasz w bibliotece szkolnej i na stronie www.bookcrossing.pl

 

IMG 20160216 114637