tel./fax.: (033) 877-16-16 
A A A

IMG 20160217 090842

Sympatyczne przygody wielorasowego psa.

Pamiętnik pisany przez psa, którego imię znaczy "szczęśliwy", a nazwisko określa psa wielorasowego.
Obraz świata widzianego przez dziecko i przez psa jest taki sam: szczery i naiwny. Tak właśnie - bezpośrednio i naiwnie opowiada nam Feluś swoje perypetie ze Swoimi Paniami.
Opowieść Felka jest niezwykle wdzięczna. Niezmiennie bawi nas i wzrusza.

Ewa Chotomska
- polska pisarka, autorka tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystka, córka Wandy Chotomskiej, również pisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży
Ewa Chotomska była scenarzystką programów telewizyjnych skierowanych do najmłodszych: Tik-Tak, Fasola, Domowe przedszkole, Młynek. Jest także autorką tekstów do wielu piosenek dla dzieci, które stały się powszechnie znane, m.in.: Szczotka, pasta, Mydło lubi zabawę, Myj zęby, Moja fantazja.

KSIĄŻE MGŁY
Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej na wybrzeżu Atlantyku. Zamieszkuje w domu niegdyś należącym do rodziny Fleishmanów, których dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy; nocą w ogrodzie Max widzi posągi artystów cyrkowych. Dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, od którego dowiadują się różnych ciekawostek o miasteczku i o zatopionym pod koniec pierwszej wojny statku. Poznają także dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya. To on opowie im o złym czarowniku, Księciu Mgły, który gotów jest spełnić każdą prośbę lub życzenie, ale w zamian żąda bardzo wiele. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.
Musiało upłynąć wiele lat, by Max zdołał wreszcie zapomnieć owe letnie dni, podczas których odkrył, niemal przypadkiem, istnienie magii.


PAŁAC PÓŁNOCY
Kalkuta, 1932. Ben, wychowanek sierocińca St. Patrick, skończył już 16 lat - podobnie jak jego przyjaciele, będzie musiał opuścić dom dziecka i się usamodzielnić. W dniu pożegnalnej imprezy poznaje swoją rówieśniczkę Sheere i zabiera ją do Pałacu Północy na spotkanie tajnego stowarzyszenia, które założył wraz z przyjaciółmi. Gdy dziewczyna opowiada im tragiczną historię swojej rodziny, członkowie stowarzyszenia postanawiają jej pomóc w odnalezieniu legendarnego domu, który pojawia się w opowieści. Nie wiedzą, że właśnie natrafili na trop jednej z najpotworniejszych tajemnic Kalkuty. Płonący pociąg, dworzec widmo, ognista zjawa - to tylko niektóre elementy makabrycznej łamigłówki, którą przyjdzie im rozwiązać... Misja, która miała być niecodzienną przygodą, niebawem okazuje się śmiertelnie niebezpiecznym wyzwaniem.


ŚWIATŁA WRZEŚNIA
Jest rok 1936, Simone Sauvelle po śmierci męża zostaje praktycznie bez środków do życia. Dzięki pomocy sąsiada udaje jej się dostać pracę jako ochmistrzyni normandzkiej rezydencji Lazarusa Janna, wynalazcy i właściciela fabryki zabawek. Pani Sauvelle wraz z dziećmi: 14-letnią Irene i młodszym Dorianem wyjeżdża do Normandii. Podczas pierwszej wizyty u gospodarza rodzina Sauvelle zostaje oprowadzona po części domu pełnego przedziwnych mechanicznych zabawek. Dowiaduje się również o dziwnej chorobie żony Lazarusa. Po pewnym czasie Irene zaprzyjaźnia się z Hannah, kucharką wynalazcy, dzięki której poznaje Ismaela. Kiedy Hannah zostaje odnaleziona martwa, Irene i Ismael postanawiają zgłębić tajemnicę jej śmierci. Aby tego dokonać, będą musieli rozwiązać szereg zagadek związanych z Lazarusem i jego żoną.


CARLOS LUIZ ZAFÓN
Hiszpański pisarz. Z wykształcenia dziennikarz. Od 1993 mieszka w Los Angeles, gdzie poświęcił się pisaniu scenariuszy filmowych i powieściopisarstwu. Wydał cztery książki dla młodzieży. Za pierwszą z nich, Książę mgły otrzymał nagrodę Edebé. Po kolejnych trzech, Pałac Północy, Światła września i Marina postanowił napisać powieść skierowaną do starszych czytelników. Cień wiatru, opublikowana w 2001, została przetłumaczona na ponad 30 języków i została opublikowana w 45 krajach. Do swoich ulubionych autorów zalicza Dostojewskiego, Tołstoja i Dickensa. W 2008 roku opublikował swoją najnowszą powieść – Gra anioła, nawiązującą treścią do historii z Cienia wiatru.

ksiaązka
Poznajcie Janeczkę i Pawełka oraz ich niezastąpionego towarzysza – psa Chabra. W pierwszej powieści o przygodach sprytnego i zaradnego rodzeństwa autorka ze swadą kreśli iście sensacyjną intrygę oraz prezentuje całą galerię niebanalnych postaci. Co znajduje się na strychu? I co to za typy kręcą się po okolicy? Dowiedzcie się, jaką tajemnicę kryje dom Chabrowiczów...
Książka jest pierwszą częścią przygód rodzeństwa - Janeczki i Pawełka Chabrowiczów.
Główni bohaterowie to:
• Janeczka Chabrowicz – Jest bardzo spostrzegawcza i inteligentna, potrafi zachować zimną krew w trudnych sytuacjach. Podobnie jak brat, jest dobrze wychowana i grzeczna. Ma blond włosy i niebieskie oczy.
• Pawełek Chabrowicz – Podobnie jak siostra jest nadzwyczaj inteligentny, a przy tym zaradny - to on rozwiązuje wszelkie problemy techniczne. Również z wyglądu przypomina swoją siostrę - ma blond włosy i niebieskie oczy.
• Chaber – pies myśliwski, podobny do wyżła. Jego pierwszym właścicielem był starszy pan, który tresował go do polowania. Jednak w wyniku napadu właściciel psa rozchorował się, a Chaber trafił pod opiekę jego zapracowanej córki, która go zgubiła. Następnie psa przygarnęła rodzina Chabrowiczów, która znalazła go na swojej klatce schodowej. Chaber bardzo przywiązał się do nowych właścicieli, a dzięki świetnemu węchowi i inteligencji pomógł Janeczce i Pawełkowi wpaść na ślad przestępców.
Joanna Chmielewska - polska pisarka, autorka powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Literatura piękna dla młodzieży:
• 1974: Zwyczajne życie
• 1976: Większy kawałek świata
• 1979: Nawiedzony dom
• 1981: Wielkie zasługi
• 1983: Duch (wydany później, po lekkiej zmianie, wraz z kilkoma innymi opowieściami jako Ślepe szczęście)
• 1988: Skarby
• 1991: 2/3 sukcesu
• 1992: Ślepe szczęście
• 1993: Wszelki wypadek

IMG 20160217 085347

Niezwykle zabawna książka o świecie widzianym oczami dziesięciolatka - o śmiesznych wydarzeniach w domu i w szkole, podwórkowych przygodach, pomysłowych zabawach, małych i większych problemach, o rodzicach, nauczycielach i kolegach z klasy. Akcja jest osadzona w realiach lat dziewięćdziesiątych, a dowcipne komentarze i celne obserwacje są znakomitym dopełnieniem pełnych humoru opowiastek.
Krystyna Drzewiecka – polska pisarka specjalizująca się zwłaszcza w literaturze dla dzieci i młodzieży. Z wykształcenia jest historykiem. Zasłynęła przede wszystkim jako autorka popularnego cyklu książek dla dzieci pt.: „Piątka z Zakątka” oraz dalszych części: „Nowe przygody Piątki z Zakątka”, „Banda z Uroczyska” i „Piątka z Zakątka znowu w akcji”.

Krystyna Drzewiecka napisała też książkę „Wielka wyprawa Karmuli”.
Tytułowa bohaterka Karmula jest małą wiewiórką o wielkim sercu. Oczarowana opowieściami Białego Kruka o dalekim, pełnym tajemnic Świecie, opuszcza swój bezpieczny Park i wyrusza w Wielką Podróż. Podczas wędrówki przeżywa niezwykłe, dziwne, a czasem groźne przygody. Doświadcza nieznanych jej do tej pory uczuć, takich jak: strach, miłość, współczucie, przyjaźń, ból – tych wszystkich, które składają się na prawdziwe życie. Na swojej drodze spotyka najdziwniejszych przyjaciół: Hormota, Ducha Przygody, Słoneczną Królową, Solejkę i wielu innych. Ich życzliwość pomaga jej pokonać różne przeciwności losu.

IMG 0134

W bibliotece szkolnej pojawiły się nowe pozycje. Są to książki zakupione z budżetu szkoły oraz przekazane w darze przez Księgarnię DRUGI TOM z Tarnowa, z którą od kilku lat współpracujemy.
Zapraszamy „dużych i małych” do biblioteki.

 

IMG 0135

IMG 0136

IMG 0137

czrlie 

Głównym bohaterem jest Charlie Bucket, chłopiec, który mieszka wraz z rodziną w małym domku na przedmieściach. Charlie najbardziej ze wszystkiego pragnie czekolady, jednak ze względów finansowych może sobie na nią pozwolić tylko raz w roku. Opodal jego szkoły stoi Fabryka Wonki – największa fabryka czekolady na świecie. Jej właścicielem jest Willy Wonka. Pewnego dnia Wonka pisze w gazecie, że udostępni swoją fabrykę pięciorgu dzieciom, które znajdą w czekoladkach Złote Talony – swego rodzaju bilety do fabryki. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jeden trafia się Charliemu. Chłopiec nawet nie przypuszcza, co zobaczy w fabryce...
Powieść fantasy Roalda Dahla wydana w 1964 roku w Wielkiej Brytanii została dwukrotnie zekranizowana: w 1971 r. pt. Willy Wonka i fabryka czekolady oraz w 2005 r. pt. Charlie i fabryka czekolady.
Roald Dahl – brytyjski pisarz, scenarzysta i publicysta pochodzenia norweskiego. Wydał dwie autobiografie, dwie powieści dla dorosłych i kilkanaście książek dla dzieci. Te najsłynniejsze to Charlie i fabryka czekolady, Charlie i wielka szklana winda.
CHARLIE I WIELKA SZKLANA WINDA
Dalsze przygody Charliego .Charlie zostaje właścicielem Fabryki Czekolady. Razem z panem Wonką lecą do domu chłopca ogłosić tę radosną nowinę w wielkiej, szklanej... windzie. Po drodze jednak coś idzie nie tak i latająca winda wraz z pasażerami zostaje wystrzelona w kosmos. Jak skończy się ich pozaziemska wyprawa?


IMG 20160216 121425

Terabithia to sekretna kraina, do której można dostać się jedynie za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej dawno temu na drzewie rosnącym na brzegu rzeki. Władcami tej twierdzy w środku lasu są Jess i Leslie. Terabithia jest ich tajemnicą. Strzegą jej i walczą o nią. Jednak pewnego dnia wydarzy się coś, co wszystko zmieni...
Na podstawie "Mostu do Terabithii" powstał film, zrealizowany przez producentów "Opowieści z Narnii", do którego zdjęcia kręcono w Nowej Zelandii, a fascynujący świat Terabithii ożywili montażyści "Władcy Pierścieni".
Katherine Paterson stworzyła niezapomnianą książkę o przyjaźni i potędze wyobraźni, o odwadze i walce o swoje miejsce w świecie, o przełamywaniu barier i o byciu sobą!
KATHERINE PATERSON Współczesna pisarka amerykańska, urodziła się 31 października 1932 roku w Chinach. Tam też spędziła część swego dzieciństwa. Uczyła się kolejno w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Po ukończeniu studiów wyjechała na cztery lata do Japonii, gdzie studiowała w Kobe i była nauczycielką na wsi, na wyspie Shikoku. Jest laureatką licznych nagród. Książki Katherine Paterson podejmują często trudne, ale ważne dla młodego czytelnika tematy, przedstawione w bardzo wiarygodny sposób. Most do Terabithii jest oparty na przeżyciach jej syna, któremu powieść jest dedykowana.

IMG 20160217 120403


Nastoletnia rudowłosa Oliwia i jej brat Kajtek, o superwysokim IQ, przedostają się do świata, w którym rządzą dwie królowe: Sonea, królowa Słońca, i Tulipea, królowa Księżyca. Obie królowe są pasjonatkami ogrodów i rywalizują ze sobą w tworzeniu oryginalnych gatunków kwiatów. Tymczasem ich ulubione okazy przeistaczają się w coś zupełnie innego niż subtelne i unikalne rośliny. Młodzieńcza miłość Oliwii i niebieskookiego Anefa pozwala im odkryć królewską tajemnicę. Bohaterowie podejmują decydującą walkę z armią kwiatów-gigantów. Czy łatwo im będzie wrócić do zwykłego życia?
Anna Irena Falandysz, urodziła się i uczyła na Śląsku. Studiowała psychologię i podyplomową socjoterapię. Przebyła kursy astrologii, grafologii i hipnozy. W wolnej chwili maluje obrazy i jeździ na nartach. Zadebiutowała książką KRÓLEWSKIE OGRODY i aktualnie pracuje nad kolejnymi powieściami zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych czytelników.

IMG 20160217 090855

Opowieść o duchu zamieszkującym strych starej kamienicy. Jego powołaniem miało być straszenie, lecz miękkie serce i okoliczności spowodowały, że stał się duchem opiekuńczym kamienicy i wszystkich jej mieszkańców. Maciek nie jest przeciętnym duchem, co pokazuje chociażby jego imię – bardziej odpowiednie dla człowieka niż przybysza z zaświatów. Nie zachowuje się jak na taką postać przystało. Nie lubi straszyć, chce natomiast pomagać ludziom.
Anna Onichimowska stworzyła nietypowego bohatera i przyjazny dzieciom, pełen humoru świat. W swojej zabawnej opowieści autorka pokazuje, że nawet najdziwniejszy stworek – jakim jest brzydki, ubrany w wysłużony strój duch Maciek – może zyskać akceptację otoczenia i znaleźć przyjaciół.
Anna Onichimowska – poetka, prozaik, dramatopisarka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych.

IMG 20160217 084834

W tym roku szkolnym nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o 21 nowych pozycji książkowych.

Książki te pochodzą z Rządowego Programu Rozwoju Czytelnictwa finansowanego przez MEN.
Mamy nadzieję, że nowe książki zachęcą do jak najczęstszych odwiedzin w bibliotece.

 

Zapraszamy !

 

• Magiczne drzewo – Czerwone krzesło T-1
• Magiczne drzewo – Tajemnica mostu T-2
• Magiczne drzewo – Olbrzym T-3
• Magiczne drzewo – Pojedynek T-4
• Magiczne drzewo – Gra T-5
• Magiczne drzewo – Cień smoka T-6
• Piątka z Zakątka
• Wielka wyprawa Karmuli
• Charlie i fabryka czekolady
• Charlie i wielka szklana winda
• Dziewczynka z szóstego księżyca T-1
• Dziewczynka z szóstego księżyca- Nina i tajemnica ósmej nuty T -2
• Dziewczynka z szóstego księżyca- Nina i tajemnica i klątwa Pierzastego Węża T-3
• Dziewczynka z szóstego księżyca- Nina i tajemnica Tajemne Oko Atlantydy T-4
• Dziewczynka z szóstego księżyca- Nina i Złota Liczba T-5
• Dziewczynka z szóstego księżyca- Nina i moc Absinthium T-6
• Pamiętnik Felka Pererasa
• Nawiedzony dom
• Duch starej kamienicy
• Most do Terabithii
• Złodziejka czarów. Przygoda w 68 pokojach