logo z cieniem 2

 

20190509 115017 

Paweł Stasik uzyskał tytuł finalisty w eliminacjach centralnych IV edycji Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie, która odbyła się 9 maja bieżącego roku w Warszawie w Gmachu Szkoły Głównej Handlowej.
Młodzieżowa Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie znana jako MO!WOS organizowana jest przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych i dzięki dotacji i pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Tegoroczna edycja MO!WOS odbywała się pod hasłem „Czy kultura nadal ma znaczenie? Świat w czasie zawirowań”. Olimpiada składała się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego. Te wszystkie etapy musiał przejść uczeń klasy trzeciej gimnazjum Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim Paweł Stasik.
Eliminacje szkolne odbyły się 12 grudnia w siedzibach swoich szkół. Wzięło w nich udział ponad 4 tysiące uczniów z całej Polski z naszej szkoły 9 uczniów z klas ósmych i gimnazjum. Test został opracowany przez ekspertów z Warszawy i składał się z 30 pytań z wiedzy o społeczeństwie polskim i światowym o zróżnicowanym poziomie trudności. Do kolejnego etapu zmagań olimpijskich zakwalifikowało się 500 zawodników w tym uczeń z Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim – Paweł Stasik.

Czytaj więcej: Paweł Stasik – finalista Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie w Warszawie

 

IMG 20190510 124741
Muzyka jest obecna w życiu każdego dziecka, jest również naturalnym sposobem okazywania uczuć i emocji. Jej słuchanie rozwija wrażliwość i osobowość dziecka. Aby rozwijać taką aktywność muzyczną, zaprosiliśmy do naszego przedszkola Pana Adama –dziadka jednego z dzieci. To emerytowany nauczyciel szkoły muzycznej. Obecnie jest muzykiem jazzowym koncertującym w wielu miastach Polski.
Pan Adam przywiózł wiele instrumentów znanych i mniej znanych dzieciom. Niektóre były tak oryginalne, że budziły prawdziwą sensację, np. GUIRO –instrument perkusyjny używany w muzyce latynoamerykańskiej pochodzenia indiańskiego, KALIMBA -instrument muzyczny o kojącym brzmieniu pochodzący z Afryki, BĘBENEK MEKSYKAŃSKI –instrument perkusyjny; dźwięk wydobywa się przez uderzenie pałeczką lub pocieranie szmatką, MUSZLA- instrument dęty (wykonany z prawdziwej muszli), OKARYNA –instrument gliniany, na którym można naśladować śpiew ptaków.
Wspaniałym przeżyciem dla zerówkowiczów było usłyszenie na żywo brzmienia wielu instrumentów. Dzieci usłyszały krótkie melodie grane na niektórych instrumentach melodycznych (akordeon, flet, trąbka), a na dodatek mogły same spróbować wydobyć dźwięki z muszli, trąbki, akordeonu, okaryny.
Muzyk przygotował także dla dzieci muzyczne niespodzianki. Pacynka żabka i marionetka „Lucky Luke” poruszały się w rytm melodii fletu.
Na koniec dzieci wspólnie z muzykiem grającym na trąbce dały koncert na instrumentach perkusyjnych.
Były to niezapomniane chwile, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Może będą początkiem rozwijania muzycznych talentów naszych przedszkolaków.


Jolanta Koper

Dnia 10 maja 2019 roku w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim odbył się IX Gminny Konkurs Polonistyczny o Złote Pióro Burmistrza.
Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa, dlatego mogli w nim wziąć udział uczniowie, którzy przeczytali książki konkursowe (w kategorii klas IV - VI - 3 powieści, w kategorii kl. VII i VIII i III gimnazjum - 4 lektury).
Realizowano różnorodne zadania. Udowodniono, iż obcowanie z książka to nie tylko czytanie, ale także ekscytująca i pełna niespodzianek przygoda, dostarczająca wiedzy oraz wiele satysfakcji. Akcja była także doskonałą okazją uwrażliwiania na piękno języka polskiego.
Po zakończeniu konkursowych zmagań p. Maria Czarniak – Sekretarz Gminy odczytała list od p. Burmistrza, a p. Artur Piórkowski - Dyrektor Zespołu Szkół wygłosił przemówienie. Następnie zwycięzcom wręczono nagrody, a pozostałym uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy.

Zwycięzcy konkursu:
• w kategorii klas IV - VI:
I miejsce: Paweł Capek
II miejsce: Emilia Stopa
III miejsce: Filip Gębala
wyróżnienie: Zuzanna Rusin

• w kategorii klas VII, VIII i kl. III gimnazjum:
I miejsce: Dominik Biernacki
II miejsce: Paulina Groń
III miejsce: Natalia Pieron
wyróżnienie: Eliza Stopa

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie,
sami nie wiecie, co posiadacie”

 

IMAG14371

„Nasza Mała Ojczyzna – Maków Podhalański”.

Dnia 8 maja 2019r. przedszkolaki zwiedzały swoją rodzinną miejscowość – Maków Podhalański.
Pierwszym punktem wycieczki był Stary Rynek, na którym podziwialiśmy lipę, kapliczkę Matki Boskiej i wysłuchaliśmy krótkiej opowieści o tym pamiątkowym miejscu. Następnie Ulicą Kolejową skierowaliśmy się pod budynek dworca kolejowego.
Kolejny przystanek to Biblioteka Publiczna oraz Izba Regionalna, która skrywa wiele starych pamiątek po mieszkańcach naszego miasta. Największym zainteresowaniem cieszyła się stara maszyna do pisania, telefon i narty.
Na trasie naszej wycieczki nie zabrakło Urzędu Miasta, Ośrodka Zdrowia, Sanktuarium Matki Bożej Makowskiej, pomnika Nieznanego Żołnierza, fontanny na rynku głównym i figury Matki Boskiej. Poznaliśmy też krótką opowieść o powodzi, która nawiedziła nasze miasto.
Po prawie dwóch godzinach naszej wędrówki wróciliśmy do przedszkola zmęczeni, ale pełni wspaniałych wrażeń.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do zwiedzania Makowa Podhalańskiego.

Anna Stasik
Anna Zajda

30 kwietnia w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim obchodzone było święto Konstytucji Trzeciego Maja. Uczniowie przygotowali flach mob: w formie pochodu przeszli korytarzami szkolnymi, wykrzykując hasła związane z świętem trzeciomajowym, śpiewając pieśń „Witaj Majowa Jutrzenko” i rozdając flagi oraz ulotki z tekstem konstytucji. Tego dnia w strojach uczniów dominowały barwy biało-czerwone, a na gazetkach ściennych i ekranie umieszczonym przy wejściu do szkoły zaprezentowano najważniejsze fakty i sylwetki postaci związanych z wydarzeniami z roku 1791.

 DSC 0287

W dniu 25 kwietnia o godz. 10.00 odbył się w naszej szkole etap gminny Konkursu Wiedzy Ogólnej „Leonardo”. Wzięło w nim udział 17 uczniów klas III gimnazjum z Gminy Maków Podhalański.
Uczestnicy zmagali się z pytaniami z zakresu przedmiotów nauczanych w gimnazjum oraz dodatkowymi z wiedzy o regionie. Do etapu finałowego przeszło 7 uczniów. Uczniowie naszej szkoły odnieśli ogromny sukces, zdobywając cztery pierwsze miejsca. I miejsce zajęły uczennice: Joanna Dyrcz z klasy III B oraz Maja Pasierbek z klasy III A, II miejsce: Marcelina Kubańska z klasy III B, IV miejsce: Martyna Sala z klasy III A, V miejsce: Wiktoria Mazur z ZS w Juszczynie, VI miejsce: Mateusz Polak z ZS w Juszczynie oraz Jacek Żarnowski z ZS w Grzechyni.
Etap finałowy odbędzie się 10 maja w Słowacji i będzie składał się z dwóch części: ustnej i pisemnej. Zwycięzcy pojadą na trzydniową wycieczkę do Słowacji.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy. Zwycięzcom życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.

Joanna Gigoń

20190329 214901

Uczniowie klasy IVd tak lubią szkołę, że postanowili spędzić w jej murach noc. Nocowanie miało miejsce w ostatni piątek marca. Po pysznej kolacji uczniowie przygotowali w grupach piękne plakaty związane z przeczytanymi lekturami, a potem grali w przeróżne gry planszowe, logiczne i zręcznościowe. Odbyła się bitwa na poduszki i czytanie na dobranoc. To była dłuuuga, niezapomniana noc...
Czwartoklasiści wrócili rano do domów zmęczeni, lecz bardzo zadowoleni.


Wychowawca kl. IVd

19 lutego br. odbył się szkolny konkurs recytatorski. Wzięło w nim udział 12 uczniów z klas VI – VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Joanna Dyrcz (kl. IIIb gimnazjum),
II miejsce: Marcelina Kubańska (kl. IIIb gimnazjum),
III miejsce: Paweł Stasik (kl. IIIa gimnazjum),
Wyróżnienie: Karolina Kubasiak (kl. VIIa).

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.
Organizatorzy

27 lutego odbył się szkolny konkurs czytelniczy o tytuł „Książkomaniaka Roku 2019” przeznaczony dla uczniów klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjum. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się doskonałą znajomością treści 3 książek. Zmagania konkursowiczów oceniało jury, które po podliczeniu punktów przyznało następujące miejsca:
I miejsce: Marcelina Kubańska z kl. III b gimnazjum,
II miejsce: Kalina Mazur z kl. VII b,
III miejsce: Natalia Sobczuk z kl. VIII b,
Wyróżnienie: Emilia Maczek z kl. VII c.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.
Organizatorzy

15 marca 2019 r. troje uczniów klas III gimnazjum wzięło udział w eliminacjach gminnych XX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów, które odbyły się w Bibliotece Miejskiej w Makowie Podhalańskim. Jedna z uczennic: Marcelina Kubańska zajęła III miejsce. Gratulujemy sukcesu!

img 2860

Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych i prowadzony przez Fundację WOŚP nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku.

Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie przez świadków zdarzenia działań ratujących życie ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność posiadanych umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Szkoły podstawowe przystąpiły do Programu dobrowolnie, a Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała im bezpłatnie ponad 65 000 fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne. Fundacja WOŚP cały czas prowadzi szkolenia dla nauczycieli i przekazuje potrzebne dla kontynuacji Programu materiały. Dzięki wspólnej inicjatywie blisko 3 000 000 dzieci zna zasady pierwszej pomocy.

Czytaj więcej: Uczniowie uczą się ratować

IMG 2968

Nastała wiosna , dni są cieplejsze i dlatego chętnie spędzamy czas wolny na świeżym powietrzu, jeździmy na rowerach, rolkach. Dbając o zdrowie, musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa.
W piątek 5 kwietnia uczniowie młodszych klas spotkali się w auli szkolnej z policjantem p. aspirantem Piotrem Ponikiewskim. Pan policjant przypomniał zasady poruszania się po drogach i rozdał dzieciom kamizelki odblaskowe. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Bądź widoczny! Noś odblaski”.
Na koniec zaśpiewali piosenkę Majki Jeżowskiej „Noś odblaski”.


Aleksandra Zając

Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31