tel./fax.: (033) 877-16-16
A A A

fot. Maksymilian Pająk 037 768x509

26 września 2019 roku w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim odbyły się warsztaty dziennikarskie „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”. Wzięli w nich udział uczniowie: Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Suchej Beskidzkiej, Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Targu, Zespołu Szkół w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz szkół podstawowych z gminy Budzów i gminy Maków Podhalański.

Warsztaty rozpoczął Burmistrz Makowa Podhalańskiego p. Paweł Sala, następnie głos zabrał o. Benedykt Cisoń, który przedstawił szczegółowy program zajęć.
W pierwszej części zatytułowanej „Język obrazu” prowadzący pokazał, jak działają urządzenia w wozie satelitarnym. Uczniowie obserwowali proces powstawania prognozy pogody. Jeden z uczestników miał możliwość sprawdzenia swoich sił jako komentator sportowy. Odkryte zostały także niektóre tajniki pracy operatorów kamer i realizatorów wizji. Na zakończenie pierwszej części uczniowie obejrzeli krótki film o oświetleniu. W czasie przerwy uczestnicy mogli sprawdzić się w roli operatora kamery oraz realizatora wizji w wozie transmisyjnym.
Podczas drugiej części „Światło i cień” uczniowie uświadomili sobie, jak dużą rolę w życiu współczesnych ludzi odgrywają reklamy oraz dowiedzieli się, jak odróżnić manipulację od perswazji. Następnie przeprowadzono eksperymenty związane z oświetlaniem i zacienianiem osoby występującej w telewizji oraz pokazano, jak ważny w wykreowaniu właściwego wizerunku jest makijaż. W trakcie zajęć prowadzący wiele razy podkreślał, w jaki sposób człowiek odbiera przekaz medialny: 70% naszej uwagi przyciąga obraz, 23% dźwięk, a zaledwie 7% treść.
W czasie trzeciej części zatytułowanej „Świat dźwięku” dwie uczennice - ochotniczki zaśpiewały piosenkę, którą dźwiękowiec poddał obróbce; uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak przetwarzać nagrany dźwięk, by brzmiał głośniej i wyraźniej. Uczniowie obejrzeli również krótki film dotyczący manipulacji w mediach związanej z przekazywaniem słów wyciętych z dłuższej wypowiedzi i wyrwanych z kontekstu.
W ostatniej części „Słowo w druku” prowadząca podzieliła się z uczniami ciekawostkami związanymi m. in. z drukowaniem tekstów, pracą dziennikarzy oraz działalnością Polskiej Agencji Prasowej. Wskazała również portale informacyjne, na których można zapoznać się z wiarygodnymi, aktualnymi wiadomościami.
Warsztaty były bardzo ciekawym doświadczeniem. Wiedza zdobyta przez uczestników na pewno pomoże we właściwym odbiorze informacji przekazywanych przez różne współczesne media.

 

Więcej zdjęć oraz nagrany podczas warsztatów film można obejrzeć tutaj