tel./fax.: (033) 877-16-16
A A A

grupowe

Wycieczka na Ukrainę w ramach małopolskiego projektu "Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej" odbyła się w dniach 9-12 września 2019 roku. Uczestniczyło w niej 45 uczniów Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim pod opieką nauczycieli: Agnieszki Bisagi, Agnieszki Frączek, Agnieszki Szuber i Sylwii Jasiewicz. W trakcie wycieczki uczniowie odwiedzili najważniejsze miejsca związane z historią Polski i Ukrainy.

 

 

 

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Lwowa. W ciągu dwóch dni uczniowie zapoznali się z najsłynniejszymi zabytkami miasta t.j.: Opera, pomnik Adama Mickiewicza, Pałac Potockich, Katedra Łacińska, Kaplica Boimów, Rynek, kościół Dominikanów, cerkiew Uspieńska, Katedra Ormiańska. W drugim dniu wspięliśmy się na Kopiec Unii Lubelskiej usypany z okazji trzechsetnej rocznicy Unii Lubelskiej, z którego roztaczał się przepiękny widok na panoramę Lwowa. Ważnym punktem na trasie zwiedzania był Cmentarz Łyczakowski – najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa i jedna z najstarszych nekropolii istniejących w Europie do dziś. Cmentarz jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich gdzie znajdują się mogiły uczestników obrony Lwowa i Małopolski Wschodniej, w latach 1918–1920, uczniowie zapalili znicze oddając hołd poległym bohaterom.
W trzecim dniu zwiedziliśmy ZŁOTĄ PODKOWĘ – malowniczy szlak, na którym leżą najważniejsze zabytki regionu ZŁOCZÓW –PODHORCE –OLESKO – twierdze związane z rodami Żółkiewskich i Sobieskich.
W ostatnim dniu wycieczki uczniowie odwiedzili Muzeum Słowackiego w Krzemieńcu i Ławrę Poczajowską główne miejsce sakralne prawosławia na Ukrainie.
Dzięki wyjazdowi na Ukrainę uczniowie pogłębili wiedzę z zakresu dziedzictwa kulturowego i historycznego Kresów Wschodnich dawnej Rzeczpospolitej.
W imieniu uczestników wycieczki dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu w Krakowie za wsparcie finansowe w kwocie 12 400 zł oraz Gminie Maków Podhalanski za koordynację projektu.

 

logo