tel./fax.: (033) 877-16-16
A A A

19W dniach 11-19 czerwca 2019r. 41 uczniów z Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim zwiedzało północne Włochy. Na początku naszej wycieczki zwiedziliśmy wybrzeże Morza Adriatyckiego. Najpierw zwiedziliśmy Wenecję, do której dotarliśmy statkiem, zwiedziliśmy najstarszą republikę świata – San Marino i dwa miasta twierdze – San Leo i Gradarę. Mieliśmy również czas na zasmakowanie kąpieli w okolicach Rimini, gdzie mieszkaliśmy. Tamto wybrzeże przypominało nam Morze Bałtyckie – płaskie wybrzeże, piasek, płytkie morze z czystą, choć niezbyt przejrzystą, ale za to ciepłą wodą.
W drugiej części wycieczki udaliśmy się do Toskanii i Ligurii nad Morze Liguryjskie. Na początek zwiedziliśmy Florencję - stolicę Toskanii, uznawaną za najpiękniejsze miasto we Włoszech. I rzeczywiście miasto przyjęło nas przepychem budowli, zabytków, rzeźb, malowideł, ale przyjęło również ogromną rzeszą turystów, których nigdzie wcześniej, nawet w Wenecji, nie doświadczyliśmy. Następnie udaliśmy się do Pizy, aby tworzyć setki zdjęć z nami w roli głównej podtrzymującymi przewracająca się wieżę. Udało się nam, ocaliliśmy wieżę. Na koniec zwiedziliśmy perełkę – Cinque Terre, mało znaną w Polsce, a niesłusznie, atrakcję turystyczną. Park Narodowy ze światowej listy UNESCO, na który składa się 5 miasteczek zbudowanych na urwistym brzegu morskim, do których dotrzeć można tylko pociągiem, albo drogą morską. My zwiedziliśmy 3 z 5 miasteczek częściowo pociągiem, częściowo pieszo. W ostatnim miasteczku mogliśmy skosztować kąpieli w Morzu Liguryjskim – przypominającym południowe wybrzeże Chorwacji – z urwistym brzegiem, kamienistą plażą, niebieskim kolorem morza, kryształowej czystości, ale niestety zimniejszą wodą. Po krótkiej kąpieli udaliśmy się pociągiem do autokaru, który zabrał nas w drogę powrotną do Polski. Do zobaczenia za rok na kolejnej szkolnej wyprawie!


Rafał Pacek