IMG 3224W maju uczniowie oddziałów przedszkolnych, klas 0, I –VII przystąpili do realizacji innowacji „Szkolny sad”. Poszczególne klasy zakupiły różne gatunki drzew i krzewów owocowych: jabłonie, grusze, porzeczki, borówki amerykańskie, śliwy, które posadzili w wyznaczonych miejscach. Rośliny zostały opatrzone fiszkami z informacją o nazwie gatunkowej oraz nadanym imieniu np. śliwa „Zenio”, jabłoń „Czempionka”, antonówka „Mieszko”.

Celem naszego projektu jest założenie sadu z różnymi gatunkami drzew i krzewów owocowych. Szkolny sad zwiększy różnorodność biologiczną wokół szkoły, stanie się bazą do prowadzenia zajęć i projektów przyrodniczych, lekcji biologii w naturze, umożliwi propagowanie zdrowego żywienia a w przyszłości będzie dawał możliwość wykorzystania plonów do przygotowania zdrowych posiłków.
W następnym roku przygotujemy teren dla roślin towarzyszących, aby zachęcić zwierzęta zapylające do odwiedzania naszego sadu i zabezpieczyć w naturalny sposób drzewka przed szkodnikami.
Mamy nadzieję, że nasz pomysł zaowocuje.

J. Piątek
J. Pasierbek