tel./fax.: (033) 877-16-16
A A A

20190523 131456

Nadarzyła się nie byle jaka okazja do świętowania! Pierwszego maja obchodziliśmy piętnastą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nasza ojczyzna stała się członkiem tej organizacji na mocy traktatu akcesyjnego podpisanego w Atenach 16 kwietnia 2003 roku (jednak dopiero 1 maja 2004 weszła do Unii). Wraz z Rzeczpospolitą do organizacji dołączyły również Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Cypr, Słowenia, Malta i Węgry.

Uczniowie naszej szkoły (ZS w Makowie Podhalańskim) wraz z nauczycielką wiedzy o społeczeństwie panią Anną Giertugą postanowili uczcić tę wspaniałą rocznicę. W ubiegły czwartek gościliśmy u siebie Kluby Europejskie m.in. z Toporzyska, Jordanowa, Naprawy, Łętowni wraz z opiekunami. Imprezę uświetniła obecność dyrektora Artura Piórkowskiego oraz vice dyrektorów Sylwii Jasiewicz i Katarzyny Uczniak.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu Polski i hymnu Unii Europejskiej a następnie obejrzenia prezentacji dotyczącej Unii Europejskiej przygotowanej przez uczennice klasy trzeciej gimnazjum; Marcelinę Kubańską i Joannę Dyrcz a także Natalię Makoś i Wiktorię Rusin. Rzetelnie uporządkowaliśmy swoją wiedzę na temat Polski i Europy, a także dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy. Warto było uważanie oglądać slajdy, gdyż wkrótce później mieliśmy okazję sprawdzić swoje umiejętności.

Przygotowane zostały rożnego rodzaju zadania testujące naszą wiedzę. Był m.in quiz z odpowiedziami wielokrotnego wyboru, krzyżówka, pytania otwarte, gra tabu, a także zadania plastyczne. Musieliśmy więc nie tylko wykazać się doskonałą znajomością polityki unijnej, ale też kreatywnością i zdolnościami artystycznymi. Oczywiście wszystkie drużyny poradziły sobie wyśmienicie!

Spotkanie nie było jednak w całości poświęcone nauce, znaleźliśmy również chwilę na wspólną zabawę i integrację! Po wszystkich konkurencja nadszedł czas na dyskotekę, którą rozpoczęliśmy odtańczeniem Belgijki i Country.

Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy i poznaliśmy wiele nowych osób, a do tego wzbogaciliśmy swoją wiedzę o świecie współczesnym. Wydarzenie przebiegało w miłej, przyjaznej atmosferze, zapamiętamy ten dzień na długo!

Serdecznie dziękujemy pani Ani Giertudze, członkom klubu europejskiego oraz wolontariatowi za organizację wspaniałej imprezy opiekunom zaprzyjaźnionych drużyn ze szkół powiatu suskiego za zaangażowanie i wspólną zabawę oraz przede wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział! Mamy szczerą nadzieję, że jeszcze się zobaczymy a w przyszłym roku zostanie zorganizowane kolejne tj. XIX Spotkanie Klubów Europejskich w naszej szkole.

Adrianna Mazur uczennica klasy VIII C i uczestniczka spotkania Klubów Europejskich