IMG 20190510 124741
Muzyka jest obecna w życiu każdego dziecka, jest również naturalnym sposobem okazywania uczuć i emocji. Jej słuchanie rozwija wrażliwość i osobowość dziecka. Aby rozwijać taką aktywność muzyczną, zaprosiliśmy do naszego przedszkola Pana Adama –dziadka jednego z dzieci. To emerytowany nauczyciel szkoły muzycznej. Obecnie jest muzykiem jazzowym koncertującym w wielu miastach Polski.
Pan Adam przywiózł wiele instrumentów znanych i mniej znanych dzieciom. Niektóre były tak oryginalne, że budziły prawdziwą sensację, np. GUIRO –instrument perkusyjny używany w muzyce latynoamerykańskiej pochodzenia indiańskiego, KALIMBA -instrument muzyczny o kojącym brzmieniu pochodzący z Afryki, BĘBENEK MEKSYKAŃSKI –instrument perkusyjny; dźwięk wydobywa się przez uderzenie pałeczką lub pocieranie szmatką, MUSZLA- instrument dęty (wykonany z prawdziwej muszli), OKARYNA –instrument gliniany, na którym można naśladować śpiew ptaków.
Wspaniałym przeżyciem dla zerówkowiczów było usłyszenie na żywo brzmienia wielu instrumentów. Dzieci usłyszały krótkie melodie grane na niektórych instrumentach melodycznych (akordeon, flet, trąbka), a na dodatek mogły same spróbować wydobyć dźwięki z muszli, trąbki, akordeonu, okaryny.
Muzyk przygotował także dla dzieci muzyczne niespodzianki. Pacynka żabka i marionetka „Lucky Luke” poruszały się w rytm melodii fletu.
Na koniec dzieci wspólnie z muzykiem grającym na trąbce dały koncert na instrumentach perkusyjnych.
Były to niezapomniane chwile, które z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Może będą początkiem rozwijania muzycznych talentów naszych przedszkolaków.

Jolanta Koper