tel./fax.: (033) 877-16-16
A A A

 

p1080623„Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników.Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym.”

Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu 4 grudnia 2015r. „Barbórka” obchodzona na cześć św. Barbary patronki górników 4 XII, to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.
Dzieci poznają wtedy tradycje śląskie, historię powstania węgla, pracę górników oraz ich patronkę św. Barbarę,  rysują węglem zdobywając wiedzę na temat właściwości tego minerału, poznają barwy górnicze: zieleń oznaczającą nadzieję, że po wykonanej pracy górnik powróci do domu i czerń symbolizującą niebezpieczeństwo zagrażające  pracy górników. Zapoznają się  ze  strojem  górnika, w skład którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem) – wysoką, sztywną czapkę. Pióropusz to miotełka z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, nosił ją zatkniętą przy czapce.

Przede wszystkim dzieci dowiadują się, że zawód górnika to zawód szczególny, bo jego wykonywanie jest realizowane w podziemiach, czyli w warunkach odmiennych w jakich człowiek pracuje i żyje.
Kultywowanie tradycji górniczych   przybliża dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, kiedy każdego dnia zjeżdżają do ciemnych korytarzy wydobywając nasz narodowy skarb. Myślę, że dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę w różnych zawodach.

Podsumowanie zajęć uświetniła „Parada małych górników”, którzy korytarzami przedszkola dzielnie maszerowali we własnoręcznie zrobionych czapkach.

Przygotowała: Anna Stasik

Wych. Gr. 0A