A A A

28 listopada bieżącego roku w jadalni makowskiego Zespołu Szkół odbyło się spotkanie z panią dietetyk Magdaleną Józefiak zorganizowane z inicjatywy Stołówki Szkolnej „Smakołyk”, oraz wychowawczyni oddziału przedszkolnego mgr. Anny Stasik . Na konsultacje w sprawie żywienia najmłodszych uczniów zostali zaproszeni ich rodzice, opiekunowie oraz wychowawcy. Akcję promowania zdrowych nawyków żywieniowych poparł pan dyrektor magister inżynier Artur Piórkowski.
Głównym celem spotkania było uświadomienie rodzicom, którym przecież bardzo zależy na zdrowiu swoich pociech, że odżywianie jest aspektem złożonym i aby było jak najbardziej efektywne, musi opierać się na trzech filarach. Są to współpraca na linii dom – stołówka – wychowawca. Jeśli któryś z tych elementów nie będzie funkcjonował sprawnie, to nie możemy mówić o finalnym sukcesie jakim jest zdrowy, najedzony i uśmiechnięty uczeń .
Po wykładzie pani dietetyk rodzice oraz przybyli nauczyciele mogli zadawać pytania zarówno jej samej, jak i właścicielce stołówki. Części tej towarzyszyła także degustacja potraw, które wprowadzane są do jadłospisu uczniów . Porady pani dietetyk są brane pod uwagę przy układaniu menu dla uczniów Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim oraz uczniów ze Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Makowie Dolnym , Szkole Podstawowej w Grzechyni oraz Kojszówce w których stołówka wydaje obiady .
Makowska stołówka Smakołyk jeśli będzie zainteresowanie rodziców planuje cykliczne wizyty z wykładami pani dietetyk, która będzie także służyć pomocą przy układaniu diet dla dzieci, których stan zdrowia i zalecenia lekarskie wymagają szczególnego rodzaju odżywiania.

Stołówka Szkolna „Smakołyk”
Beata Musiał

Zapraszamy na dzień otwarty w czwartek 28 listopada 2019r.

15.30- 16.30 wywiadówka: przedszkole, "0" i I-III

16.00-17.00 warsztaty profilaktyczne dla rodziców i nauczycieli (AULA)
17.00 - 17.30 wywiadówki IV-VIII

IMG 20191120 080750W ramach programów profilaktycznych „Nie pal przy mnie, proszę” oraz „Bieg po zdrowie” w Szkole Podstawowej nr 1 w Makowie Podhalańskim zorganizowano szereg wydarzeń będących przygotowaniem do dnia 21 listopada, który jest Światowym Dniem Rzucania Palenia.

W tygodniu poprzedzającym ten dzień we wszystkich klasach zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze dotyczące szkodliwości palenia papierosów oraz zagrożeń związanych z nałogiem. Nauczyciele wychowawcy otrzymali materiały, dzięki którym mogli przeprowadzić takie lekcje. Zostały również przygotowane materiały dla rodziców w ramach pedagogizacji podczas wywiadówek. Każda klasa została zobligowana do przygotowania plakatu o tematyce antynikotynowej. W klasach IV – VI były to grupowe plakaty, a w klasach I – III każdy uczeń przygotowywał swój własny mały projekt.
W dzień poprzedzający Światowy Dzień Rzucania Palenia zostały przygotowane trzy gazetki ścienne mające przypominać i edukować uczniów i rodziców, jak ważna jest walka z nałogiem.

Teresa Kopszak
Sylwia Nitoń

IMG 20191021 1058551W naszym przedszkolu cały tydzień trwał „Warzywno-owocowy zawrót głowy”,w czasie którego dzieci poprzez różne pogadanki, zabawy doskonaliły prozdrowotne postawy i smakowały różnych owoców i warzyw. Finałem akcji było wykonanie przez dzieci i rodziców fantazyjnych figurek, zwierzaków i innych cudaków z prawdziwych warzyw czy owoców.Zapach warzyw i owoców będzie towarzyszył przedszkolakom przez cały rok, który upływa pod hasłem innowacji pedagogicznej: „Każdy przedszkolak dobrze wie, co jest zdrowe, a co nie”.

Gminne Przedszkole Samorządowe w Makowie Podhalańskim
grupa 5-latki
wychowawca i autor innowacji: Anna Stasik

dr2W sobotę 16 listopada 2019 r. odbył się XII Maraton Matematyczny pod Patronatem Starostwa Powiatowego. Konkurs odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Suchej Beskidzkiej.
W konkursie uczestniczyły 3-osobowe drużyny ze szkół średnich oraz klas ósmych szkół podstawowych powiatu suskiego. Konkurs odbywał się w 3 etapach 45-minutowych. Uczniowie zmagali się z zadaniami matematycznymi w formie pytań otwartych oraz testu matematycznego. Rozwiązania zadań wybiegały poza szablonowe rozwiązania oraz wymagały dużej wiedzy matematycznej.
W kategorii szkół podstawowych Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Makowie Podhalańskim zdobyła miejsce III, dając się wyprzedzić drużynom ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. księdza prałata Henryka Znamirowskiego w Stryszawie oraz Szkołę Podstawową im. św. Jana Kantego w Bystrej Podhalańskiej.
Makowską szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Natalia Bicz z kl. 8b, Maciej Potempa z kl. 8b, Konrad Kubieniec z kl. 8c pod opieką pani Sylwii Jasiewicz.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Szkoła Podstawowa nr 1 w Makowie Podhalańskim, Sylwia Jasiewicz

IMG 20191120 0949511„MasterChef Junior, czyli warsztaty kulinarne w przedszkolu”

Zapraszanie dzieci do wspólnego gotowania

jest jedną z dróg
do nauki zdrowego odżywiania!

Gotowanie z dziećmi to niedoceniane, a jakże wartościowe zajęcie! To nie tylko ogromna frajda i radość, ale również nauka i przełamanie barier związanych z obawą przed niektórymi grupami żywności. Najlepszy sposób, aby zapoznać dzieci z wartościowymi produktami oraz zachęcić do ich spożywania, to nauka poprzez zabawę oraz wspólne gotowanie!
Dnia 20 listopada 2019 r. grupa 5-latków z Gminnego Przedszkola Samorządowego w Makowie Podhalańskim uczestniczyła w warsztatach kulinarnych zorganizowanych we współpracy z firmą Smakołyk.
Dzięki warsztatom przedszkolaki miały szansę zwiedzić przedszkolną kuchnię, w której codziennie przygotowywane są dla nich zdrowe i pyszne posiłki, dotknąć, powąchać i obejrzeć z bliska artykuły spożywcze.