scan1scan2W poniedziałek 7 października br. JE ks. bp Jan Zając odwiedził naszą Szkołę z okazji wizytacji kanonicznej w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim, na terenie której znajduje się nasza placówka. Dzień wcześniej uczniowie spotkali się z ks. Biskupem w kościele. Młodzież z klas ósmych przyjęła sakrament bierzmowania i złożyła ofiarę dla dzieci ze szpitala dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu. Natomiast dzieci z klas trzecich otrzymały różańce, które ks. Biskup poświęcił. Wcześniej w szkole zgromadziły maskotki dla chorych dzieci i wykonały własnoręcznie różańce. Zostały one przyniesione przez naszych uczniów do ołtarza w procesji z darami podczas Mszy świętej o godz. 11.00.
W poniedziałek wszyscy uczniowie Zespołu Szkół zgromadzili się w hali sportowej, żeby spotkać się z następcą apostołów. Była to bardzo miła wizyta, podczas której ks. Biskup poświęcił tornistry uczniom klas pierwszych, a przedstawiciele szkolnego samorządu wręczyli ks. Biskupowi zebrane słodycze z prośbą o przekazanie ich dla małych pacjentów szpitala dziecięcego w Prokocimiu. Ks. Biskup Jan Zając skierował do całej społeczności szkolnej krzepiące słowo i udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Danuta Łopuch

IMG 20191003 110148 BURST002

Dnia 3.10.2019 r. wszystkie dzieci z zerówek (A,B,C) pojechały do teatru w Wadowicach. Katolicki Teatr Edukacji w Centrum Kultury w Wadowicach wystawiał spektakl - muzyczną opowieść pt. „Alladyn ...baśń tysiąca i jednej nocy”.
Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom. Alladyn - główny bohater razem ze swoimi przyjaciółmi stawiał czoła niezwykłym przygodom. Przepiękna, magiczna scenografia, baśniowa muzyka, efekty specjalne i stroje aktorów zachwyciły wszystkich. Dla niektórych dzieci był to pierwszy kontakt z prawdziwym teatrem. Następnego dnia dzieci dzieliły się wrażeniami na temat sztuki, opowiadały o wydarzeniach i wykonały piękne prace plastyczne.

jantar

UCZNIOWIE KLAS III
ZAPRASZAMY NA ZIELONĄ SZKOŁĘ DO JANTARA
termin: 11.06.2020r. – 20.06.2020r.

JANTAR to miejscowość letniskowa położona u nasady Mierzei Wiślanej w odległości 40 km od Gdańska. Dzięki dużym pokładom bursztynu słynie ze swojego leczniczego mikroklimatu.

Ośrodek położony jest w sąsiedztwie lasu, w odległości 600 m od morza na obszarze ogrodzonym. Na terenie ośrodka znajdują się: boisko do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki, kort tenisowy, plac zabaw, basen kąpielowy /letni/, zadaszone miejsce na ognisko i grill.

fot. Maksymilian Pająk 037 768x509

26 września 2019 roku w Zespole Szkół w Makowie Podhalańskim odbyły się warsztaty dziennikarskie „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”. Wzięli w nich udział uczniowie: Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Suchej Beskidzkiej, Szkoły Podstawowej nr 6 w Nowym Targu, Zespołu Szkół w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz szkół podstawowych z gminy Budzów i gminy Maków Podhalański.

Warsztaty rozpoczął Burmistrz Makowa Podhalańskiego p. Paweł Sala, następnie głos zabrał o. Benedykt Cisoń, który przedstawił szczegółowy program zajęć.
W pierwszej części zatytułowanej „Język obrazu” prowadzący pokazał, jak działają urządzenia w wozie satelitarnym. Uczniowie obserwowali proces powstawania prognozy pogody. Jeden z uczestników miał możliwość sprawdzenia swoich sił jako komentator sportowy. Odkryte zostały także niektóre tajniki pracy operatorów kamer i realizatorów wizji. Na zakończenie pierwszej części uczniowie obejrzeli krótki film o oświetleniu. W czasie przerwy uczestnicy mogli sprawdzić się w roli operatora kamery oraz realizatora wizji w wozie transmisyjnym.
Podczas drugiej części „Światło i cień” uczniowie uświadomili sobie, jak dużą rolę w życiu współczesnych ludzi odgrywają reklamy oraz dowiedzieli się, jak odróżnić manipulację od perswazji. Następnie przeprowadzono eksperymenty związane z oświetlaniem i zacienianiem osoby występującej w telewizji oraz pokazano, jak ważny w wykreowaniu właściwego wizerunku jest makijaż. W trakcie zajęć prowadzący wiele razy podkreślał, w jaki sposób człowiek odbiera przekaz medialny: 70% naszej uwagi przyciąga obraz, 23% dźwięk, a zaledwie 7% treść.
W czasie trzeciej części zatytułowanej „Świat dźwięku” dwie uczennice - ochotniczki zaśpiewały piosenkę, którą dźwiękowiec poddał obróbce; uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak przetwarzać nagrany dźwięk, by brzmiał głośniej i wyraźniej. Uczniowie obejrzeli również krótki film dotyczący manipulacji w mediach związanej z przekazywaniem słów wyciętych z dłuższej wypowiedzi i wyrwanych z kontekstu.
W ostatniej części „Słowo w druku” prowadząca podzieliła się z uczniami ciekawostkami związanymi m. in. z drukowaniem tekstów, pracą dziennikarzy oraz działalnością Polskiej Agencji Prasowej. Wskazała również portale informacyjne, na których można zapoznać się z wiarygodnymi, aktualnymi wiadomościami.
Warsztaty były bardzo ciekawym doświadczeniem. Wiedza zdobyta przez uczestników na pewno pomoże we właściwym odbiorze informacji przekazywanych przez różne współczesne media.

Więcej zdjęć oraz nagrany podczas warsztatów film można obejrzeć tutaj

26 września 2019r. (tj.w czwartek) odbędzie się Dzień Otwarty w następującym porządku:

16.00 - spotkanie ogólne z Dyrektorem Zespołu Szkół na Hali Sportowej;

- bezpośrednio po spotkaniu z Dyrektorem szkoły odbędą się zebrania z rodzicami klasach

- 17.15 - spotkanie przedstawicieli Rad Oddziałowych z Radą Rodziców na świetlicy szkolnej

grupowe

Wycieczka na Ukrainę w ramach małopolskiego projektu "Dziedzictwo Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej" odbyła się w dniach 9-12 września 2019 roku. Uczestniczyło w niej 45 uczniów Zespołu Szkół w Makowie Podhalańskim pod opieką nauczycieli: Agnieszki Bisagi, Agnieszki Frączek, Agnieszki Szuber i Sylwii Jasiewicz. W trakcie wycieczki uczniowie odwiedzili najważniejsze miejsca związane z historią Polski i Ukrainy.