logo z cieniem 2

20171212 161631

12 grudnia odwiedziliśmy Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Wyjazd zorganizowano w ramach realizowanego w szkole projektu „Doświadczamy nauki”. Zostaliśmy podzieleni na trzy zespoły i każdy z nich wziął udział w trzech warsztatach:

Fizyka w wesołym miasteczku, czyli o sile bezwładności
Tutaj dowiedzieliśmy się co to jest siła bezwładności, gdzie można zaobserwować jej działanie.Okazuje się, że nie tylko w wesołym miasteczku! Pomimo iż tam siły te są najbardziej efektowne, to można obserwować je każdego dnia: w autobusie, w jadalni, w łazience czy w warsztacie samochodowym. Odkryliśmy co to jest siła bezwładności zwłaszcza poprzez samodzielnie wykonywanie doświadczeń i obserwując skutki jej działania. Doświadczenia wywoływały wiele emocji, najwięcej śmiechu i zdziwienia.

Świat kolorów, kolorowy wszechświat
Na tych warsztatach poznaliśmy budowę oka i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na jego temat. Dowiedzieliśmy się, że ogromną rolę w tym, że oko widzi odgrywają - czopki i pręciki. Czopki są aktywne w świetle dziennym, pręciki – są aktywne po zmierzchu. Dowiedzieliśmy co to jest światło białe, z jakich barw się składa, a także w jaki sposób powstaje tęcza.

Tajemnicze 3D
Podczas warsztatów dowiedzieliśmy się, po co człowiekowi dwoje oczu oraz w jaki sposób powstają obrazy trójwymiarowe. Podziwialiśmy zdjęcia 3D zwłaszcza te wykonane poprawnie, ale też te zepsute, na które wręcz nie dało się patrzeć. Zapoznaliśmy się z metodami uzyskiwania obrazu trójwymiarowego – metodą stereoskopową i metodą polaryzacyjną. Dostaliśmy również instrukcję, jak samodzielnie wykonać hologram.

Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

Uczniowie klasy 6a

Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30