logo z cieniem 2

20170519 140300

Projekt pt. „Pomagam, bo lubię” jest to trzecia edycja projektu wolontaryjnego. Przez dwa lata cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród uczniów gimnazjum, dlatego opiekunka wolontariatu i autorka projektu Anna Giertuga postanowiła powtórzyć to przedsięwzięcie w tym roku szkolnym. Udział w nim wzięło 12 uczniów z klas II gimnazjum działających w dwóch grupach projektowych po sześć osób. Każda grupa opracowała zadania, które w ciągu roku były wykonywane na rzecz dzieci ze świetlicy szkolnej, szkoły, środowiska lokalnego jak również osób niepełnosprawnych z powiatu suskiego jak i z Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Juszczynie.


Głównym zadaniem wolontariuszy były zajęcia z dziećmi w świetlicy przez cały rok szkolny w wyznaczone dni tygodnia pod opieką wychowawców. Zajmowali się oni organizacją zabaw ruchowych, dydaktycznych oraz zapewniali rozrywkę umysłową w postaci krzyżówek, łamigłówek, zagadek, w których brali udział uczniowie z klas I – III szkoły podstawowej. Członkowie tego projektu pomagali młodszym koleżankom, kolegom rozwiązywać zadania domowe oraz w dużym stopniu przyczyniali się do tworzenia dekoracji, rekwizytów do zabaw w świetlicy jak również pomagali w dekorowaniu świetlicy. Wolontariat odbywał się pod nadzorem i przy wsparciu wychowawców.
Kolejnym zadaniem gimnazjalistów była pomoc na rzecz osób niepełnosprawnych z powiatu suskiego. Przykładem tych działań były; organizacja ogniska, andrzejek, balu karnawałowego dla ludzi dotkniętych kalectwem działających przy kościele w Suchej Beskidzkiej. Uczennice wykonywały kartki świąteczne, przeprowadzały zbiórki produktów żywnościowych, słodyczy i upominków na terenie Zespołu Szkół w Makowie. Przed świętami Bożego Narodzenia wykonały ok. 90 paczek. Podjęły się wraz z opiekunem zaplanowaniem „Opłatka” w Sali „Stodoła” w dniu 06.01.2017 roku. począwszy od układania stołów, krzeseł, wykonywania dekoracji i porządkowania sali. Podczas całego wydarzenia obsługiwały uczestników spotkania (których było około 100 osób), myły naczynia, a pod koniec wspólnie z wszystkimi śpiewały kolędy. Na walentynki wykonane zostały kartki okolicznościowe, serduszka i wróżby oraz pomoc przy organizacji i przeprowadzeniu dyskoteki dla osób niepełnosprawnych z „Grupy suskiej”
Gdy rozpoczął się okres Wielkanocy wolontariusze intensywnie działali wykonując kartki i ozdoby świąteczne dla dzieci z OREW-u i osób niepełnosprawnych funkcjonujących przy kościele w Suchej Beskidzkiej.
Wolontariusze podjęli także działania na rzecz szkoły i środowiska lokalnego; pomagali przy organizacji „Ostatków szkolnych”, i „Pikniku rodzinnego” dekorując Halę sportową i dbając o porządek i czyste naczynia w czasie imprez. Uczestnicy projektu wzięli udział w sprzątaniu Makowa Podhalańskiego w czasie jednego weekendu kwietniowego.
Ostatnim zajęciem uczennic była pomoc przy realizacji projektu pt. „13 lat Polski w Unii Europejskiej – moja miejscowość w Unii Europejskiej” w ramach spotkania kółka europejskiego. W wydarzeniu wzięło udział 4 gimnazja: z Toporzyska, Jordanowa, Naprawy, Makowa Podhalańskiego, oraz wolontariusze z Zespołu Szkół, które odbywało się na terenie Auli w Zespole Szkół oraz ORLIKA. W czasie imprezy można było brać udział w różnego rodzajów zawodach sportowych czy historycznych, a zakończone zostało grillem i uwieńczone wspólnym tańcem (Belgijką).
Podsumowując działania wolontariuszy z klas II gimnazjum stwierdzamy, że wszystkie nasze dotychczasowe zadania były wykonywane perfekcyjnie i z wielką dokładnością. i myślimy, że będziemy kontynuować wolontariat w klasie trzeciej gimnazjum jak i na co dzień w domu rodzinnym i w swoim środowisku.

Opracowały uczennice klasy II c

Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30