logo z cieniem 2

20170428 071947
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. W związku z tym świętem w szkole podstawowej w dniach 24.04 – 28.04 2017 r. zorganizowaliśmy Tydzień Ekologiczny.
W kolejnych dniach Tygodnia Ekologicznego nauczyciele i uczniowie przychodzili ubrani w określonym kolorze, odbyły się konkursy przyrodnicze , zbiórka surowców wtórnych, degustacja zdrowych potraw, spotkanie z panem leśniczym, sadzenie krzewów.

- Uczniowie klas I-III, IV-VI uczestniczyli w spotkaniu z p. mgr inż. Marcinem Janeczko z Nadleśnictwa w Suchej Beskidzkiej.
Dzieci z młodszych klas zapoznały się ze specyfiką pracy leśniczego. Duże emocje wzbudził quiz podczas, którego dzieci rozpoznawały zwierzęta leśne.
Natomiast uczniowie klas IV – VI rozpoznawali gatunki drzew naszych lasów, poznali specjalistyczne oraz proste metody określania wieku drzew. Praktycznie próbowali określić wiek drzewa na podstawie ilości rocznych przyrostów /tzw. słojów/ a także pobranych wywiertów – wałków drzewnych. Zajęcia upłynęły w miłej atmosferze, poszerzyły wiedzę przyrodniczą uczniów.
Uczniowie klas I –III na zakończenie spotkania otrzymali breloczki odblaskowe.

- O Ziemię możemy zadbać tylko my sami. Sadzenie drzew i krzewów jest jednym z najbardziej prostych i skutecznych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Uczniowie podjęli to działanie. Każda klasa zakupiła swoje „klasowe drzewko”. Drzewka zostały posadzone w terenie przyszkolnym.

- Jesteśmy cząstką przyrody, chronimy ją, ale również pamiętamy o swoim zdrowiu.
Zwróciliśmy uwagę na duży wpływ witamin na nasze zdrowie, dlatego na korytarzach szkolnych pojawiły się plakaty przedstawiające ich występowanie i znaczenie.
Zachęceniem do spożywania posiłków bogatych w witaminy była organizacja „straganików” zdrowej żywności. Degustowaliśmy różnorodne przystawki, sałatki, kanapki, soki ,koktajle przygotowane przez uczniów klas IV, V, VI. Wszystkie potrawy były pyszne, pięknie przygotowane, dlatego bardzo szybko znikały ze „straganikowych” stołów.

- Aby zachęcić do wyjścia z domu, poświęcenia czasu przyrodzie, zauważenia, jak jest fascynująca i piękna zorganizowano konkurs fotograficzny „Przyroda budzi się do życia”. Piękne zdjęcia wykonane przez uczniów można było podziwiać na przygotowanej wystawie. Autorom najciekawszych fotografii wręczono nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

- W dniach odpowiadających kolorom pojemników do segregowania odpadów, uczniowie i nauczyciele aktywnie włączyli się w zbiórkę surowców wtórnych.

Podczas Tygodnia Ekologicznego uczniowie mieli okazję pogłębić wiedzę o przyrodzie, zdrowym odżywianiu, wykazać się kreatywnością oraz dostrzec piękno naszej przyrody.
Uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie a zwycięzcom gratulujemy.

Jolanta Piątek

Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30